«سخنان رئیس جمهور موجی از شادی در دل غرب ایجاد کرد»

رئیس جمهور محترم در هفته اخیر در نطقی اعلام کردکه آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست، سخنی که چنان به مذاق رسانه های غربی و معاند خوش آمد که نه تنها در چند نوبت به پوشش خبری آن پرداختند بلکه با برنامه های تحلیلی پیرامون این سخنرانی، به استقبال گفتمان جدید دولتمردان ایران رفتند.

به گزارش لرستان خبر  ، برنامه هسته ای ایران، با تمام فراز و فرودهای که در طی یک دهه اخیر به خود دیده است به یک برند ملی از سلسه پیشرفت های جمهوری اسلامی تبدیل شده است و تاکید مقام معظم رهبری و حمایت های مستمر و همیشگی مردم از این دست آورد، آن را به نوعی به اهداف عالیه نظام پیوند داده است تا جایی که هر زمان نام انرژی هسته ای می آید بی اختیار ترجیع بندهای چون نمادی از وحدت، حق مسلم مردم و نماد پیشرفت و استقلال ایرانیان در ذهن متواتر می شود.

 

رئیس جمهور محترم در هفته اخیر در نطقی اعلام کرد که آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست، سخنی که چنان به مذاق رسانه های غربی و معاند خوش آمد که نه تنها در چند نوبت به پوشش خبری آن پرداختند بلکه با برنامه های تحلیلی پیرامون این سخنرانی، به استقبال گفتمان جدید دولتمردان ایران رفتند.

 

 

موضوعی که اهمیت دارد این است که چنین سخنرانی در زمانی مطرح می شود که بعد از یک دهه مذاکره سخت و پیچیده با غرب بر سر این فناوری، در نقطه سرنوشت سازی از مذاکرات قرار گرفته ایم و به زبان آوردن چنین سخنانی جز دلگرم کردن طرف مذاکره برای تثبیت مواضع ناحق خود در مذاکرات و اختلاف افکنی در داخل کشور، چه سودی برای آن متصور است.

 

باید از آقای رئیس جمهور پرسید که اگر سانتریفیوژ از نظر شما به آرمان ما وصل نیست پس چرا سیب زمینی و برنج و حلوا شکری از دیدگاه جنابعالی و دوستانتان در دولت به آرمان ما وصل است!

 

اگر آقای روحانی و کابینه ایشان به دنبال رفاه ملت هستند که انشاء الله همین گونه است، آیا فناوری صلح آمیز هسته ای به دنبال مسئله ای غیر از آسایش مردم است؟

 

ایشان فراموش کرده اند که سلامتی و جان دو میلیون نفر از مردم ایران بستگی به کاربردهای این فناوری دارد و آیا ایشان این مسئله را نمی دانند که بعضی رادیو داروهای مورد نیاز بیماران تنها دو ساعت بعد از تولید فاسد می شوند و به هیچ عنوان نمی توان آن را از کشور ثالثی تهیه کرد و با همان عقلی که حکم می کند معیشت و رفاه مردم جزئی از آرمان جمهوری اسلامی است، آیا می توان استنباط کرد نجات جان بیماران، تولید با کیفیت محصولات کشاوری، تولید انرژی های پاک، حفاظت از محیط زیست و کاربردهای گسترده و بسیار متنوع و حیاتی فناوری هسته ای، جزئی از آرمان ما نیست.

 

باید از آقای رئیس جمهور پرسید اگر آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست پس چطور آرمان آقای اوباما به برنامه هسته ای ما وصل است تا جایی که رئیس جمهور آمریکا می گوید اگر توانایی داشتم حتی پیچ و مهره های این فناوری را از بین می بردم، چطور است دشمن اصلی ملت ایران با مواضعی ناحق و مردود هدفی غیر از  سلب این تکنولوژی ندارد اما با داشتن موضع بر حق و خدایی در این مسئله، با نطق های غیر ضروری دست به خود تحریمی می زنیم.

 

اگر آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست پس چرا انسان خدایی و نابغه فیزیک هسته ای کشور یعنی پروفسور شهریاری جان خود را بر سر این مسئله می گذارد و جوان رعنا و بی ادعایی چون مصطفی احمدی روشن جوانیش را فدای این دست آورد ملی می کند و صدها دانشمند گمنام دیگر با وجود کمترین امکانات پای در این گود پر خطر گذاشته اند.

 

نکته دیگری که وجود دارد این است در تمام نظرسنجی هایی که توسط موئسسات و نهادهای داخلی و حتی شبکه های خبری خارجی در بین عموم ایرانیان انجام شده، حکایت از آن دارد که در بدبینانه ترین حالت، اقبال نسبت به برنامه هسته ای صلح آمیز ایران در حد 80 درصد است و نشان از آن دارد که خواست ملی و پایگاه اجتماعی قوی پشتوانه اصلی این فناوری است و به طور قطع نهایت اهداف و آرمان ملت ایران برنامه هسته ای نیست اما خود کفایی در این شاخه از علم جزئی از اهداف و در مسیر آرمان ملت است.

حسین روزبهانی/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • بابک

  آقای رئیس جمهور! آرمان ما به سانتریفیوژ وصل است
  من (مثل همیشه) \:
  بابام (:
  داداشم |:
  رئیس سازمان هسته ای ):
  سانتریفیوژ @:

 • بالاگریوه

  آیا آرمان دانشمندان شهید هسته ای درتضادبا آرمان ملت بزرگ ایران بود؟

نظرات