تعلیق مبنای درستی برای توافق نیست

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری بیانگر مواضع صریح ایشان درباره مذاکرات هسته‌ای است، ایشان فرمودند که طرف مقابل قصد ندارد تحریم‌ها را یکجا بردارد و این در عمل برای ما قابل پذیرش نیست.

"فواد ایزدی" در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، در رابطه با آینده مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5، اظهار داشت: زمانی که مذاکراتی بین کشورها انجام می‌شود معمولا این مذاکرات باید نفع هر دو طرف را در نظر بگیرد، اگر قرار باشد یک طرف مذاکرات سود ببرد توافق احتمالی پایدار نخواهد بود.


 
وی افزود: بحث رابطه ایران و آمریکا به این شکل است که ایران امتیازاتی را در بحث هسته‌ای به آمریکا داده است که فراتر از تعهدات ایران بوده، اما آمریکا نمی‌خواهد تحریم ها را لغو کند.


 
این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: در معاهده NPT که ایران آن را امضا کرده است هیچ محدودیتی برای غنی‌سازی اورانیوم وجود ندارد و تنها تاکید شده است که تولید سلاح هسته‌ای نباید تحقق پیدا کند و ایران فراتر از قوانین، غنی‌سازی 20 درصدی خود را متوقف ساخته است.  
 


ایزدی گفت: تبدیل اورانیوم غنی شده 20 درصد به سوخت یکی دیگر از امتیازاتی است که ایران به طرف مقابل در غالب توافق ژنو داده است، و این انتظار وجود داشت که طرف مقابل نیز به دغدغه‌های ایران توجه کند و دغدغه اصلی ایران بحث تحریم‌ها است که طرف مقابل به شکل غیرقانونی ایجاد کرده است.


 
وی افزود: آمریکایی‌ها در حوزه هسته‌ای خواستار امتیازاتی هستند ولی نمی‌خواهند هیچ امتیازی به ایران بدهند و لغو تحریم‌ها را انجام نخواهند داد البته بحث تعلیق را پذیرفته‌اند.


 
این کارشناس مسائل آمریکا اظهار داشت: نکته اینجاست که تعلیق را می‌بایست رئیس‌جمهور آمریکا انجام دهد و اوباما دو سال دیگر تنها رئیس‌جمهور این کشور است و وی در درون کنگره، حزب دمکرات و حزب جمهوری خواه منتقدانی دارد که ممکن است رئیس‌جمهور بعدی آمریکا را متقاعد سازند تا روند تعلیق تحریم‌ها را نپذیرد.


 
ایزدی با بیان این که تعلیق مبنای درستی برای توافق نیست، تصریح کرد: هم اکنون در کنگره آمریکا قانونی مطرح است که احتمال دارد کنگره که خود حق تعلیق را به رئیس‌جمهور آمریکا داده است، این حق را از وی بگیرد و در این صورت همان تعلیق دو ساله هم به چالش کشیده خواهد شد.  
 


وی افزود: ایران بیش از تعهدات خود امتیاز داده است ولی طرف مقابل می‌خواهد با قلدری از دادن امتیازات متقابل خودداری کند و یک بازی باخت برد را ارائه نماید و برنامه هسته‌ای ایران را به تعطیلی بکشاند.


 
این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری به مناسبت 19 دی بیانگر مواضع صریح ایشان درباره مذاکرات هسته‌ای است ایشان فرمودند که طرف مقابل قصد ندارد تحریم‌ها را یکجا بردارد و این در عمل برای ما قابل پذیرش نیست.  


 
ایزدی تصریح کرد: طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته‌ای سعی می‌کند عدم رسیدن به توافق را به گردن ایران بیندازد اما این در صورتی است که ایران بیش از حد لبخند زده و امتیاز داده است.


 
وی افزود: رهبری فرموده‌اند به دلیل خوی و منش آمریکایی‌ها به نتیجه مذاکرات خوش‌بین نیستند و این عدم اعتماد به دلیل عملکرد آمریکایی‌ها در گذشته است.


 
این کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: رهبری اجازه مذاکرات را داده‌اند اما معتقد هستند با نگاه ضعف به طرف مقابل مشکلات اقتصادی کشور حل نخواهد شد و مشکلات اقتصادی را باید در داخل کشور حل کرد.


 
ایزدی گفت: اگر بحث هسته‌ای نیز به پایان برسد غرب در مسائل دیگر مثل تروریسم و حقوق بشر ایران را مورد هجمه قرار خواهد داد و همیشه بهانه‌ای برای تحریم ایران خواهد داشت.وی در پایان خاطر نشان کرد: روش برون رفت ازمشکلات توجه به اقتصاد مقاومتی، شکایت از دولت آمریکا در نهادهای قانونی بین‌المللی، دور زدن تحریم‌ها و غیره است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات