یادداشت/

اگر عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشوری که داعیه ایجاد تمدن بر عهده دارد و ملجأ و مأوای مستضعفان و محرومان محسوب می شود، به این توهم گرفتار آید که دشمنان،با یک بمب،قادر به از کار انداختن تمام توان دفاعی کشور هستند،با این آیات قرآن چه نسبتی دارد

به گزارش لرستان خبر، حدود دو هفته از بیانیه لوزان می گذرد و هر روز تفسیری متفاوت از آن در دنیا ارائه می شود.

 

بنای نگارنده بر این نیست که از افتخار خدمتگزاری قرآن خویش بکاهد و قلم خود را به تک نگاری های سیاسی بفرساید.اما گاهی چنان فضای مسمومی در جامعه ایجاد می شود که از باب امر به معروف و نهی از منکر، بایستی نکاتی را متذکر شد.

 

 

یکی از آسیب های جدی در میان سیاستمداران ما تأثیر پذیری آنان از آموزه های علوم سیاسی غربی از یکسو و عدم اطلاع یا غفلت آنان از خطوط کلی سیاستی است که قرآن کریم در مورد اهل کتاب و کفار و مشرکان ترسیم نموده است.این آسیب را می توان در برخی از جملات، که از ضمیر ناخودآگاه آنان صادر می شود،مشاهده کرد.به عنوان نمونه، اگر عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشوری که داعیه ایجاد تمدن بر عهده دارد و ملجأ و مأوای مستضعفان و محرومان محسوب می شود، به این توهم گرفتار آید که دشمنان،با یک بمب،قادر به از کار انداختن تمام توان دفاعی کشور هستند،با این آیات قرآن چه نسبتی دارد؟

 

 

۱-     ” وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ” :”و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید!:”( آل‏عمران 139

 

 

۲-   وَ لا تَهِنُوا فِی ابْتِغاءِ الْقَوْمِ إِنْ تَکُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ یَأْلَمُونَ کَما تَأْلَمُونَ وَ تَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ ما لا یَرْجُونَ وَ کانَ اللَّهُ عَلیماً حَکیماً“:” و در راه تعقیب دشمن، (هرگز) سست نشوید! (زیرا) اگر شما درد و رنج مى‏بینید، آنها نیز همانند شما درد و رنج مى‏بینند؛ ولى شما امیدى از خدا دارید که آنها ندارند؛ و خداوند، دانا و حکیم است.” (نساء ، 104

 

 

۲-فَلا تَهِنُوا وَ تَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ وَ اللَّهُ مَعَکُمْ وَ لَنْ یَتِرَکُمْ أَعْمالَکُمْ :” پس هرگز سست نشوید و (دشمنان را) به صلح (ذلّت‏بار) دعوت نکنید در حالى که شما برترید، و خداوند با شماست و چیزى از (ثواب) اعمالتان را کم نمى‏کند!( محمد : ۳۵)

 

 

مصیبت اینجاست که برخی چنان فردی را به عنوان یک قهرمان ملی معرفی نمایند و بیشترین استدلال آنها این باشد که انگلیسی را خوب صحبت می کند!آنچه که انسان را به برخی از مدیران ارشد دولت یازدهم بدبین می کند،اشرافی گری و عدم رعایت برخی از ظواهر شرعی یا حتی اصرار بر هنجارشکنی است؛به عنوان نمونه،بعد از دولت موقت که اکثر اعضای آن، دارای روحیة لیبرالی بودند،نوعا مدیران ارشد نظام-در حد وزیر و مدیر کل-ظواهر شرعی را رعایت می کردند.

 

اما در دولت یازدهم،معاونان رئیس جمهور،وزرا و به طریق اولی مدیر کل های فراوانی را می بینیم که اصرار بر ریش پروفسوری دارند.در حالی که بسیاری از مراجع،ریش پروفسوری را جایز نمی دانند.تازه اگر هم جایز باشد بر خلاف سیره متشرعه است و از وزیر جمهوری اسلامی و معاون رئیس جمهور انتظار می رود بیش از یک جوان نپخته ،به احکام شریعت پایبند باشد.نه این که با تمسک به فتاوای شاذ و گاهی توسل به توجیه المسائل،از زیر بار احکام الهی شانه خالی کند!

 

 

به دلیل همین جایگاه مهم خواص است که عثمان بن حنیف، پس از آن که در مهمانی اغنیاء شرکت می کند،توسط مولای متقیان، مورد عتاب کتبی قرار می گیرد!ایشان،در نامه به مالک اشتر نیز، بر افضل بودن اخلاقی وزرا تأکید دارند:”… بنا بر این باید آنها را به کارهایى که نیکان پیش از تو انجام مى‏دادند، بیازمایى، آن گاه بهترین آنها را که بین مردم درستکاریشان آشکار و بر سر زبان هاست، انتخاب کن، و این نوع امتحان، نشانة اطاعت تو از خدا و کسى است که کار را به تو سپرده است…”(نهج البلاغه، نامه ۵۲)‏

 

 

شاید تقسیم بندی منکرات به ریز و درشت، از جانب رئیس محترم دولت،برای فرار از همین دغدغه ذهنی است!به راستی اگر کسی برای خوش تیپ شدن،حدود الهی را درنوردد،در مبارزه با مفاسد آقازاده ها و وسوسه های دنیوی،تاب مقاومت در برابر نفس اماره و وساوس آن را خواهد داشت؟

 

آیا چنان فردی،در مدیریت کشور و نگاه به انقلاب اسلامی،دید ناب اسلامی را درک نموده است؟آیا به کارگیری این گونه افراد که نصف محاسن خود را در گذر زمان،به باد جوانی سپرده اند،نوعی جاده صاف کنی برای عبور از سایر هنجارهای دینی نیست؟آیا این گونه افراد،در مقابل کفار،حافظ شایسته ای برای عزت اسلام و مردم انقلابی خواهند بود؟آیا این دست مدیران،می توانند حافظ ایمان جوانان این مرز و بوم باشند؟!

 

این گونه نشانه های ناخوشایند،در کنار اموری از قبیل” مؤدب خواندن رئیس جمهور سفاک ترین دولت امروز جهان”،ما را از بابت آنچه در مذاکرات پیش رو رقم خواهد خورد،نگران می کند.در ادامه به چند تذکر قرآنی که می تواند،ما را به دیدگاه ناب محمدی در مذاکرات آینده نزدیک نماید،اشاره می کنیم:

 

 

  • قرآن کریم،ما را از اعتماد به عهد و پیمان های سران کفار و مشرکان،برحذر می دارد:
  •  

-“…وَ الْفِتْنَةُ أَکْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ وَ لا یَزالُونَ یُقاتِلُونَکُمْ حَتَّى یَرُدُّوکُمْ عَنْ دینِکُمْ إِنِ اسْتَطاعُوا …”:”… و اخراج ساکنان آن، نزد خداوند مهمتر از آن است؛ و ایجاد فتنه، (و محیط نامساعد، که مردم را به کفر، تشویق و از ایمان بازمى‏دارد) حتّى از قتل بالاتر است. و مشرکان، پیوسته با شما مى‏جنگند، تا اگر بتوانند شما را از آیینتان برگردانند…” (بقره،۲۱۷)

 

 

-یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تُطیعُوا الَّذینَ کَفَرُوا یَرُدُّوکُمْ عَلى‏ أَعْقابِکُمْ فَتَنْقَلِبُوا خاسِرینَ:” اى کسانى که ایمان آورده‏اید! اگر از کسانى که کافر شده‏اند اطاعت کنید، شما را به گذشته‏هایتان بازمى‏گردانند؛ و سرانجام، زیانکار خواهید شد.”( آل‏عمران ،۱۴۹ )

 

 

۲- کفار و مشر کان،خیر مسلمانان را نمی خواهند:” ما یَوَدُّ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ وَ لاَ الْمُشْرِکینَ أَنْ یُنَزَّلَ عَلَیْکُمْ مِنْ خَیْرٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ اللَّهُ یَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیمِ:” کافران اهل کتاب، و (همچنین) مشرکان، دوست ندارند که از سوى خداوند، خیر و برکتى بر شما نازل گردد؛ در حالى که خداوند، رحمت خود را به هر کس بخواهد، اختصاص مى‏دهد؛ و خداوند، صاحب فضل بزرگ است. ( بقرة ، ۱۰۵ )

 

 

۳- شر منافقان داخلی از کفار و مشرکان بیشتر است و بایستی مواظب آنها بود : ”

 

 

سَتَجِدُونَ آخَرینَ یُریدُونَ أَنْ یَأْمَنُوکُمْ وَ یَأْمَنُوا قَوْمَهُمْ کُلَّما رُدُّوا إِلَى الْفِتْنَةِ أُرْکِسُوا فیها فَإِنْ لَمْ یَعْتَزِلُوکُمْ وَ یُلْقُوا إِلَیْکُمُ السَّلَمَ وَ یَکُفُّوا أَیْدِیَهُمْ فَخُذُوهُمْ وَ اقْتُلُوهُمْ حَیْثُ ثَقِفْتُمُوهُمْ وَ أُولئِکُمْ جَعَلْنا لَکُمْ عَلَیْهِمْ سُلْطاناً مُبیناً :” به زودى جمعیّت دیگرى را مى‏یابید که مى‏خواهند هم از ناحیه شما در امان باشند، و هم از ناحیه قوم خودشان (که مشرکند). لذا نزد شما ادّعاى ایمان مى‏کنند؛ ولى) هر زمان آنان را به سوى فتنه (و بت پرستى) بازگردانند، با سر در آن فرو مى‏روند! اگر از درگیرى با شما کنار نرفتند و پیشنهاد صلح نکردند و دست از شما نکشیدند، آنها را هر جا یافتید اسیر کنید و (یا) به قتل برسانید! آنها کسانى هستند که ما براى شما، تسلّط آشکارى نسبت به آنان قرار داده‏ایم.” (نساء ، ۹۱).

 

 

آیا کسانی که به نام استاد دانشگاه و اصلاح طلب یا هر نام دیگری،دستاوردهای علمی هسته ای را نادیده می گیرند و از بیهوده بودن آن سخن می گویند ،از رئیس جمهور آمریکا، که حق استفاده صلح آمیز هسته ای ایران را به رسمیت می شناسد، کج فهمتر وخطرناک تر نیستند؟!

 

 

۴- لحن رئیس جمهور آمریکا – مبنی بر توجه به واقعیات منطقه و جهان- نشانة تحقق عینی این آیه کریمه است که مسلمانان را از سستی و وادادگی در برابر دشمنان،برحذر می دارد.به این دلیل که آنها هم خسته هستند و می توان با توکل،پایمردی و صبر،آنان را به زانو درآورد:” وَ لا تَهِنُوا فِی ابْتِغاءِ الْقَوْمِ إِنْ تَکُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ یَأْلَمُونَ کَما تَأْلَمُونَ وَ تَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ ما لا یَرْجُونَ وَ کانَ اللَّهُ عَلیماً حَکیماً“:” و در راه تعقیب دشمن، (هرگز) سست نشوید! (زیرا) اگر شما درد و رنج مى‏بینید، آنها نیز همانند شما درد و رنج مى‏بینند؛ ولى شما امیدى از خدا دارید که آنها ندارند؛ و خداوند، دانا و حکیم است. (نساء ، ۱۰۴ )

 

 

۵-بایستی با آمادگی دفاعی،دشمن را مرعوب و هراسان نمود به گونه ای که جرأت تعرض به کیان اسلامی را پیدا نکنند:” وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ “: هر نیرویى در قدرت دارید، براى مقابله با آنها [دشمنان‏]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهاى ورزیده (براى میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگرى غیر از اینها را، که شما نمى‏شناسید و خدا آنها را مى‏شناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعى اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده مى‏شود، و به شما ستم نخواهد شد!(انفال،۶۰)

 

 

۶- در عین تدبیر عقلانی، نباید از اهمیت و اصالت داشتن نصرت الهی غافل بود.اصل موفقیت،از جانب خداست و عقب نشینی از ارزش ها ما را از نصرت الهی محروم می کند:”

 

 

  • وَ لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَّهُ بِبَدْرٍ وَ أَنْتُمْ أَذِلَّةٌ فَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ آل‏عمران : ” خداوند شما را در «بدر» یارى کرد (و بر دشمنان خطرناک، پیروز ساخت)؛ در حالى که شما (نسبت به آنها)، ناتوان بودید. پس، از خدا بپرهیزید (و در برابر دشمن، مخالفتِ فرمانِ پیامبر نکنید)، تا شکر نعمت او را بجا آورده باشید! ( آل‏عمران ،۱۲۳ )
  • لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَّهُ فی‏ مَواطِنَ کَثیرَةٍ وَ یَوْمَ حُنَیْنٍ إِذْ أَعْجَبَتْکُمْ کَثْرَتُکُمْ فَلَمْ تُغْنِ عَنْکُمْ شَیْئاً وَ ضاقَتْ عَلَیْکُمُ الْأَرْضُ بِما رَحُبَتْ ثُمَّ وَلَّیْتُمْ مُدْبِرینَ :”خداوند شما را در جاهاى زیادى یارى کرد (و بر دشمن پیروز شدید)؛ و در روز حنین (نیز یارى نمود)؛ در آن هنگام که فزونى جمعیّتتان شما را مغرور ساخت، ولى (این فزونى جمعیّت) هیچ به دردتان نخورد و زمین با همه وسعتش بر شما تنگ شده؛ سپس پشت (به دشمن) کرده، فرار نمودید! (توبة ،۲۵)

 

۷-مردم ما بایستی مواظبت کنند که در حال و آینده،منافقان داخلی،برای خوش خدمتی به دشمنان، امنیت روانی جامعه را هدف خواهند گرفت؛این عمل، با پخش شایعات کاذب و القای حل مشکلات در آینده ای نزدیک،یا بزرگ کردن تهدیدات دشمن،انجام خواهد شد؛بایستی توجه داشت که قرآن، برای مقابله با این افراد خودفروخته،ما را به اطاعت از ولی امر فرا می خواند:” وَ إِذا جاءَهُمْ أَمْرٌ مِنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذاعُوا بِهِ وَ لَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَ إِلى‏ أُولِی الْأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذینَ یَسْتَنْبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَ لَوْ لا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَتُهُ لاَتَّبَعْتُمُ الشَّیْطانَ إِلاَّ قَلیلاً” : “و هنگامى که خبرى از پیروزى یا شکست به آنها برسد، (بدون تحقیق،) آن را شایع مى‏سازند؛ در حالى که اگر آن را به پیامبر و پیشوایان- که قدرت تشخیص کافى دارند- بازگردانند، از ریشه‏هاى مسائل آگاه خواهند شد. و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود، جز عدّه کمى، همگى از شیطان پیروى مى‏کردید. (و گمراه مى‏شدید).”(نساء ،۸۳ )

 

 

حکایت می کنند که شخص رندی،تعدادی مرغ و یک خروس را به صورت نسیه خریداری نمود و زمانی که صاحب مال،درخواست تضمینی برای پرداخت بهای آنها نمود،از سادگی فروشنده سوءاستفاده کرد و خروس را به عنوان گرو نزد او گذاشت!

 

 

حتما مذاکره کنندگان ما هشیارتر از آن هستند که در توافق احتمالی،حاصل خون شهدا و مایه عزت و اقتدار کشور را ،با مقدار ناچیزی از اموال بلوک شده خودمان عوض کنند و بسیار نادان هستند،شبه روشنفکران و منافقانی که چنان معامله ای را، تعامل سازنده با دنیا می نامند: “وَ إِذا ما أُنْزِلَتْ سُورَةٌ نَظَرَ بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ هَلْ یَراکُمْ مِنْ أَحَدٍ ثُمَّ انْصَرَفُوا صَرَفَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا یَفْقَهُونَ…” و هنگامى که سوره‏اى نازل مى‏شود، بعضى از آنها [منافقان‏] به یکدیگر نگاه مى‏کنند و مى‏گویند: «آیا کسى شما را مى‏بیند؟ (اگر از حضور پیامبر بیرون رویم، کسى متوجّه ما نمى‏شود!)» سپس منصرف مى‏شوند (و بیرون مى‏روند)؛ خداوند دلهایشان را (از حق) منصرف ساخته؛ چرا که آنها، گروهى هستند که نمى‏فهمند (و بى‏دانشند).(توبه،۱۲۷).

 

 

از دیگر ترفندهای آنها،مغرور نامیدن کسانی است که اهل صبر و توکل هستند و همگان را به صبر و مقاومت در برابر زیاده خواهی دشمنان دعوت می کنند.اصولا منافق،به دلیل ضعف ایمان و باور نداشتن وعده های الهی،توکل بر خدا را غرور می نامد:” إِذْ یَقُولُ الْمُنافِقُونَ وَ الَّذینَ فی‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ غَرَّ هؤُلاءِ دینُهُمْ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ عَزیزٌ حَکیمٌ .”:” و هنگامى را که منافقان، و آنها که در دلهایشان بیمارى است مى‏گفتند: «این گروه (مسلمانان) را دینشان مغرور ساخته است.» (آنها نمى‏دانستند که) هر کس بر خدا توکّل کند، (پیروز مى‏گردد؛) خداوند قدرتمند و حکیم است!(انفال،۴۹).” … رَبَّنا لا تُؤاخِذْنا إِنْ نَسینا أَوْ أَخْطَأْنا رَبَّنا …”(بقره،۲۸۶)

 

نویسنده: دکتر مهرداد ویسکرمی

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • کامبیز

    دکتر ویسکرمی از انسان های خوب روزگار است کافی است یک بار ایشان را از نزدیک ببینید تا متوجه شوید که با چه انسان مومن و متواضعی طرف هستید خداوند ایشان را برای اسلام و انقلاب حفظ کند

  • مریم

    مطلب رو خوندم خیلی لذتبردم زیبا و تامل برانگیز بود

نظرات