معاون رئیس‌جمهور در لرستان:

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: هیچکس معتقد نیست برای گذران زندگی باید تحریم‌ها برداشته شود بلکه با وجود تحریم‌ها هم گذران زندگی ممکن است.

به گزارش لرستان خبر، محمد شریعتمداری عصر امروز در مراسم کلنگ‌زنی کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد، اظهار داشت: یکی از مشکلات و مسائلی که کشور با آن مواجه است عدم توازن توسعه در بخش‌های گوناگون است، موضوعی که شاید همه به آن فکر کرده‌ایم ولی برای حلش نتوانستیم اقدام مؤثری انجام دهیم.

 

وی افزود: دلیل اساسی نیامدن توسعه به مناطق توسعه‌نیافته یا کمتر توسعه‌یافته، نبود مشوق لازم برای حضور سرمایه‌گذاران است ولی لرستان الحمدالله از آب‌ و هوای متنوعی برخوردار است و از حوزه آب دارای ظرفیت‌های ارزشمندی است و در این راستا شرایطش نسبت به خیلی از استان‌ها بهتر است.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور عنوان کرد: استاندار لرستان گفته بود که 11 میلیارد مترمکعب آب از این استان خارج می‌شود الآن هم شاید نزدیک به این رقم باشد.

 

وی با اشاره به اینکه  امنیت به‌عنوان عامل مهمی برای سرمایه‌گذاری است که در این  استان برقرار است، بیان کرد: امنیت برای حضور سرمایه‌گذاری در لرستان برقرار است در واقع  لرستان نیروی جوان پرتلاش  دارد که جوانان کشور در مراکز آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند.

 

شریعتمداری تصریح کرد: لرستان از اکثر زیرساخت‌ها برخوردار است ولی در بعضی شاخص‌ها و در زمینهٔ مسائل زیربنایی هنوز به‌کفایت نرسیده است بنابراین اگر به برخی شاخصه‌ها مانند تخت‌های بیمارستان و نفوذ اینترنت نگاه کنید همچنان عقب‌ماندگی در این استان وجود دارد که باید جبران شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در حوزه زیر بنایی، بزرگ‌راه‌ها، دسترسی استان به شاهراه کشور و حمل‌ونقل ریلی با اینکه ارزان‌ترین روش حمل‌ونقل در دنیا است در لرستان باید به آن‌ها توجه ویژه کرد و به آن پرداخت.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: حمل‌ونقل هوایی نیاز اساسی استان است که استاندار لرستان در این دو سال به آن توجه ویژه کرده و تا حدود زیادی در حال رفع‌ورجوع است.

 

وی اظهار داشت: اگر در کنار فراهم شدن این مقدمات، تصمیمات دولت قرار بگیرد نرخ سود تسهیلات اعطایی توسط صندوق توسعه ملی در استان لرستان چهار درصد است که از همه استان‌های کشور کمتر است، یعنی ترجیحی می‌تواند کمک کند سرمایه‌گذاران به استان بیایند و سرمایه‌گذاری کنند.

 

شریعتمداری افزود: نکته دیگری که از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و توصیه می‌شود این موضوع جدی گرفته شود سرمایه‌گذاری بومی است، معمولاً یک سرمایه‌گذار بومی که در یک استان کار می‌کند اگر در مجموع سرمایه‌گذاری‌هایی که کرده روابطش به بخش‌های اداری گوناگون مانند نظام مالیاتی کشور، شهرداری و قوه قضائیه مراکزی که به آن‌ها مراجعه می‌کند احساس رضایت کند و با آرامش سود مشروع به دست آورد طبیعتاً سرمایه‌گذاران دیگر را به دنبال می‌آورد.

 

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم  شاهد رشد سرمایه‌گذاری بیش‌ از پیش باشیم سرمایه‌گذاران استان را باید موردتوجه قرار دهیم.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور بیان کرد: کارگروه بررسی مشکلات واحدهای تولیدی استان‌ها به تصویب رسید و مقرر شد در استان‌ها به این موضوع رسیدگی شود.

 

وی تصریح کرد: برخی کشورهای همسایه از ما پیشی می‌گیرند بنابراین باید حتماً به این نکته توجه کنیم که سرمایه‌های موجود برای انجام فعالیت‌های توسعه کشور کافی نیست و حتماً باید با دنیای بیرون ارتباط داشته باشیم تا بتوانیم از سرمایه‌های خارجی حمایت و تولیدهای داخلی را تعقیب کنیم تابه سطح استانداردهای بین‌المللی برسیم.

 

شریعتمداری خاطرنشان کرد: ممکن است در برخی زمینه‌ها اختلاف‌سلیقه داشته باشیم اما در فعالیت‌های توسعه‌ای استان باهم همراه هستیم و باید به این توجه کنیم که امروز منابع مالی کشور برای فعالیت‌های توسعه‌ای و رقابتی کافی نیست، بنابراین به خاطر لت تلاش می‌شود  تحریم‌های وحشیانه برداشته شود.

 

وی گفت: اگر رئیس‌جمهور تأکید می‌کند تحریم‌ها برداشته شود به خاطر این است که در این شرایط تأمین آب نیز دشوار است، بنابراین با مجوز مقام معظم رهبری از حساب صندوق توسعه ملی هشت میلیارد دلار و با احتساب دومیلیاردی که قبلاً تخصیص‌یافته بود جمعاً 10 میلیارد دلار برای حل مشکل آب در کشور لحاظ شد.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور اظهار داشت: می‌توانیم دربندهای مختلف برای توسعه سدها، ایجاد بندهای مختلف و تأمین منابع آب از این اعتبار استفاده کنیم ولی اکنون‌که برای این اعتبار برنامه‌ریزی‌شده به هر استان که پا می‌گذاریم مشکلات جدی درزمینهٔ آب وجود دارد که منابعی برای آن در اختیار نداریم.

 

وی ، افزود: هیچکس معتقد نیست برای گذران زندگی باید تحریم‌ها برداشته شود بلکه با وجود تحریم‌ها هم گذران زندگی مقدر است باید دیوار تحریم‌ها علیه ایران را شکسته شود و این کار را می‌کنیم.

 

شریعتمداری عنوان کرد: دولت تلاش دارد ریخت‌وپاش‌ها را حذف و از بیت‌المال بخشش نکند و تلاش کند منابع موجود را عاقلانه و با تدبیر به‌کار بگیرد، یکی از تدابیری که دولت اتخاذ کرده تشکیل جلسه  شناخت ظرفیت‌های استان‌ها است.

 

وی با اشاره به اینکه زمانی که دچار تحریم هستیم منابع مالی نداریم، بیان کرد: بیش از 75 هزار پروژه کوچک و بزرگ  با حجم نیازمندی مالی بالغ‌ بر 450 هزار میلیارد تومان در کشوری وجود دارد ولی بیش از 30 هزار میلیارد تومان منابع مالی سالانه در اختیار ندارد بنابراین به این فکر افتاده‌ایم که از منابع دیگر برای توسعه کشور استفاده کنیم.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این راستا جلسه‌ای برگزار شد و از نهادها و بخش‌های خصوصی و دولتی دعوت شد تا بیان شود در استان چنین ظرفیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری سودآور وجود دارد که نیازمند سرمایه‌گذاری است، در این جلسه از سازمان‌های توسعه‌ای دولت دعوت شد تا در نقاط کمتر برخوردار در بحث سرمایه‌گذاری پیش تاز باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: پیرو این جلسه طرح تأسیس این واحد لاستیک‌سازی توسط بخش خصوصی مشخص شد و کارهای دیگری نیز انجام  دادیم با ایرانی‌های مقیم کشورهای خارجی جلسه‌ای گذاشته شد مجموعه کسانی که  دران کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند را به مدیریت استان متصل کنیم.

 

شریعتمداری گفت: آن‌هایی که لرستانی هستند با این استان همکاری کنند و مسئولان استانی کمک کنند تا سرمایه‌هایشان را به این کشور بیاورند و سبب توسعه شوند.

 

وی اظهار داشت: درآمدهای حاصل از جلسه توسعه‌ای استان بیش از وعده‌های ریالی و مالی است که دولت در  همان سفر نظر دارد بنابراین آنچه در توان است انجام می‌دهیم و نمی‌خواهیم دولت پروژه‌ای به پروژه‌های نیمه‌تمام استان بیفزاییم و نمی‌خواهیم دولت کلنگی بر زمین بزند که به نتیجه نرسد.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور افزود: 75 هزار پروژه کوچک و بزرگ  داریم و با حجم نیازمندی مالی بالغ‌بر 450 هزار میلیارد تومان  در کشور به ما نشان می‌دهد که ما نباید پروژه‌ای جدید  ایجاد کنیم بنابراین طرح‌های موجود را باید پالایش و شناسایی کنیم طرح‌هایی که زودتر به‌ بهره‌بردار می‌رسند اولویت قرار دهیم.

 

 وی در رابطه با اعتبارات استان، عنوان کرد: مجموع توانستیم شش هزار میلیارد جذب کنیم، سه هزار میلیارد برای سال 93 و سه هزار میلیارد برای سال 94 منابع در نظر بگیریم درحالی‌که در همین یک طرح هفت هزار میلیارد سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و  می‌توان آن را مقایسه کرد.

 

شریعتمداری بیان کرد: در یک جلسه‌ای تصمیمی گرفته شد که بودجه آن معادل کل بودجه‌ای است که دولت پرداخت می‌کند.

 

وی با بیان اینکه تعهدات زیادی انجام‌شده و حجم قابل‌توجهی داشته‌اند، افزود: ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا توسعه متوقف نشود.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: 11 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی درسال 91 توزیع‌شده و در سال 92 توانسته این بودجه را حداکثر تا 21 و نیم هزار میلیارد تومان افزایش دهد.

 

وی با اشاره به اینکه در سال 93 دولت تدبیر و امید، 32 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تخصیص و پرداخت کرده است، خاطرنشان کرد: 98 درصد از سه هزار میلیاردی که در سال 93 برای استان لرستان در نظر گرفته شد تحقق پیدا کرد و به سرمایه‌گذاری رسید.

 

شریعتمداری تصریح کرد: یکی از برنامه های دولت این است که تا قبل از پایان خرداد ماه امسال تخصیص های عمرانی به ویژه طرح های تعهدی دولت را به طور 100 درصدی در استان ها محقق کند.

 

شریعتمداری گفت: تلاش ما این است که در سال 94 علیرغم همه محدودیت‌ها  تخصیص بودجه انجام شود.در همین راستا تخصیصات عمرانی  به‌ویژه برای طرح‌های تعهدی دولت در سفرهای استان داده صادر می‌شود و با صدور این تخصیصات همچنان چرخ‌های عمرانی کشور حرکت می‌کند.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات