وزیر خارجه آمریکا گفت: من هرگز نگفته ام که به مذاکرات با ایران خوشبینم، من همیشه گفته ام که امیدوارم.

به گزارش لرستان خبر، جان کری در مصاحبه با نشریه بوستون گلوب افزود:برخی مسائل به سختی پیش می روند و برخی مسائل در حال پیشرفت هستند.

وی با بیان اینکه این مذاکرات دشواری است، تصریح کرد: ما برای سی و پنج سال با هم گفتگو نکرده ایم و سوء ظن زیادی وجود دارد.

کری در پاسخ به این سوال که آیا به مذاکرات خوش بین است،گفت:من هرگز نگفته ام که خوشبینم، من همیشه گفته ام که امیدوارم.من امیدوارم.اینکه آیا به توافق برسیم؟مطمئنا می توانیم برسیم و اینکه آیا شکست بخورد؟این امکان وجود دارد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه درباره احتمال تمدید ضرب الاجل سی ام ژوئن گفت:اگر پیشرفت حاصل شود ما تمایل داریم که ضرب الاجل برای چند روز و نه چند هفته تمدید شود.اگر این کار بر اساس برنامه به نتیجه نرسد آنگاه افراد دردسرساز زیادی وارد موضوع می شوند.

وزیر امور خارجه امریکا با بیان اینکه افراد زیادی در ایران هستند که دوست دارند که توافقی را مشاهده نکنند، گفت: ما در آمریکا هم افرادی را داریم که خواهان توافق نیستند.

کاخ سفید: مواضع ایرانی‌ها درباره بازرسی‌ها و تحریم‌ها با مطالبات ما جور نباشد، توافق نمی‌کنیم

در همین حال فارس گزارش داد، سخنگوی کاخ سفید بامداد سه‌شنبه اعلام کرد در صورتی که مواضع مقامات ایرانی در موضوع بازرسی‌ها و بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران منطبق با مطالبات واشنگتن نباشد، توافق هسته‌ای امضا نخواهد شد.

«ند پرایس»، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست بار دیگر تأکید کرد که آمریکا عدم توافق را به توافق بد ترجیح می‌دهد.

او گفت: «به همین دلیل است که کارشناسان ما، همراه با کارشناسان ۱+۵ همین الان در وین دارند به سختی برای نهایی کردن جزئیات فنی و ملحقات مربوط به چارچوب تفاهم حاصل شده در ماه آوریل در لوزان تلاش می‌کنند.»

مقام کاخ سفید اضافه کرد: «رئیس‌جمهور به صراحت گفته که اگر فهم و موضع مقامات ایران نتواند در توافقنامه نهایی با کف مطالبات ما، از جمله در موضوع بازرسی‌های شدید برای تضمین عدم تقلب ایران و نیاز به توانمندی بازگشت خودکار تحریم‌ها منطق شود، ما به توافق نخواهیم رسید. تمام.»

رویترز: سازمان ملل رفع تحریم‌های ایران را به بعد از نظر کنگره درباره توافق موکول می‌کند

 

در صورتی که ایران و گروه ۱+۵ به توافق هسته‌ای برسند، شورای امنیت سازمان ملل احتمال دارد اقدام در زمینه رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران را دست‌کم یک ماه به تعویق بیندازد تا کنگره بتواند توافقنامه احتمالی هسته‌ای را مطابق قانونی که به امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا رسیده مورد بررسی قرار دهد.

خبرگزاری رویترز هم بامداد سه‌شنبه با اعلام این خبر نوشت مقامات غربی، به شرط عدم افشای نام، این را «پیشامدی نامطلوب»، اما ضروری به لحاظ سیاسی می‌دانند و در توجیه این استدلال می‌گویند کنگره تحت سلطه جمهوری‌خواهان نمی‌خواهند شورای امنیت سازمان ملل زودتر از آنها اعمال نظر کند.

منابع مورد استناد رویترز می‌گویند اقدام اولیه شورای امنیت از منظر کنگره به عنوان قضاوت زودهنگام درباره توافقنامه هسته‌ای احتمالی نگریسته می‌شود.

ایران ظاهراً، طبق نوشته رویترز، با اکراه این تأخیر را پذیرفته است. یک مقام ارشد ایرانی که او هم نخواست نامش فاش شود به این رسانه انگلیسی می‌گوید: «به نظر می‌رسد گزینه دیگری وجود ندارد. فکر می‌کنید ما از این موضوع خوشحال هستیم؟ البته که نه.»

باراک اوباما ماه گذشته طرحی را امضا کرد که به کنگره اجازه نظارت ۳۰ روزه بر توافق هسته‌ای احتمالی، پیش از هر گونه اقدام در زمینه رفع تحریم‌ها را می‌دهد. مطابق این قانون، در صورتی که قانونگذاران توافقنامه را تا تاریخ ۸ جولای دریافت نکنند، دوره بررسی به ۶۰ روز افزایش می‌یابد.

مقامات غربی گفته‌اند شورای امنیت نیازی به تأیید کنگره ندارد، اما اقدام پیش‌دستانه این نهاد بین‌‌المللی از لحاظ سیاسی عاقلانه نیست. با این حال، آنها می‌گویند ۶۰ روزه شدن این دوره تأخیری را هم مناسب نمی‌دانند.

رویترز می‌نویسد: «جلب نظر کنگره درباره توافق هسته‌ای ساده نخواهد بود. یک سناتور ارشد آمریکایی دوشنبه به اوباما گفت که از میران امتیازات اعطا شده به ایران در رایزنی‌های هسته‌ای هراسان شده است.»منبع: خبرگزاری صدا و سیما

انتهای پیام/

 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات