شعارهای مشخص و روشن سیاسی مردم در حالی شنیده می شد که برخی از رسانه ها از جمله رسانه های دولت در تلاش اند این اتفاق را خنثی نشان دهند. برخی از این دست رسانه ها، حتی به این موضوع نپرداخته اند.

روزگذشته یکی از روزهای استثنایی در تاریخ پس از انقلاب جمهوری اسلامی بود. روزی که مردم از اقشار مختلف برای بدرقه شهدا شعارهایی سرمی دادند که یادآور روزهای دفاع مقدس بود.

مراسم با شکوه تشییع شهدای غواص به تعبیر یکی از روزنامه های صبح «قطعنامه تهران» بود. 9دی عزت، در حالی رقم خورد که بسیاری از مردم با شعار «نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا» به مراسم تشییع آمده بودند.

عدم اعتماد به آمریکا، عدم اجازه بازرسی تاسیسات نظامی و گره نزدن مشکلات کشور به تحریم ها، محوریت شعارهای مردم بود که دیروز و در گرمای آفتاب بر آن ها تاکید داشتند.

حضور میلیونی مردم در راهپیمایی و تشییع شهدای غواص که از ساعات آغازین مراسم همه خیابانهای اطراف را احاطه کرده بودند، برای برخی دهه اول انقلاب را یادآور می ساخت.

برخی دیگر البته معتقد بودند که حضور مردم در مراسم تشییع بسیار پرشکوه تر از سالهای ابتدای انقلاب برگزار شده است. نسل سوم و چهارم انقلاب روز گذشته در شرایطی به خیابان های تهران آمدند و به احترام شهدا ایستادند که بسیاری از شبکه های ماهواره ای و برخی جریان های داخلی با تبلیغات در وفاداری این نسل به انقلاب تردید و تشکیک وارد می کردند.

روز گذشته شعارهای مردم و سخنرانی سخنرانان و مداحان بسیار متفاوت بود. فضای تشییع پیکر شهدای غواص قطعا مذاکرات را تحت تاثیر قرار داد. حتی اگر شعارهای مردم در 9دی عزت به گوش مذاکره کنندگان ایرانی نرسد، اثر وضعی حضور شهدای غواص را نمی توان بی تاثیر دانست.

پوسترهای معنادار، شعارها و کنایه هایی که مسئولین اجرایی کشور پیام آن را خوب می فهمند ، در دستان بسیاری از گروههای مردمی و مردم عادی کوچه و خیابان بود. افرادی که قبلتر به آنها گفته شده بود، درباره مذاکرات نظر ندهند. خلاصه صدای واقعی ملت شنیده شد.

پلاکاردهایی با مضامینی چون «آب خوردن ما وابسته به یاحسین است نه تحریم»،«با دستان بسته مقاومت کردید،ما با دست باز چه کردیم»، «این سند جنایت کدخداست»،«عزت قابل مذاکره نیست حتی اگر دست های ما بسته باشد»، « خون شهیدان ما قابل اکسید نیست» ، « تهدیدمان کنند، تحریمان کنند، لب تشنه جان دهیم، سازش نمی کنیم» و ...  به صورت گسترده در دستان مردم به چشم می خورد.

در بخشی از گزارش مراسم نوشته شده است: جمعیت حاضر در این مراسم یکصدا سرود «کجایید‌ای شهیدان خدایی» را زمزمه کردند. همچنین مداحان اهل بیت با مدیحه سرایی به این مراسم شور خاصی بخشیدند. گروه‌های خودجوش مردمی هم پوسترها و تصاویر شهدا را در بین مردم توزیع مینمودند.

مردم حاضر در مراسم با سر دادن شعارهای ضد آمریکایی چون «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا» و «ای رهبر آزاده، آماده‌ایم، آماده»، « این سند جنایت کدخداست»، «جیب ما پر از وصیت شهداست، پر از مرگ بر آمریکا است» شهدا را تشییع نمودند. همچنین پلاکاردهایی در دست مردم بود که نوشته‌هایی چون «آب خوردن ما وابسته به یا حسین است، نه تحریم»، «با دستان بسته مقاومت کردید، ما با دستان باز چه کردیم؟!»، «سرداران فتح خرمشهرهای سیاسی، شهدا اگر منتظر کدخدا می‌ماندند، خرمشهر الان هم آزاد نشده بود» و ... در آنها درج شده بود.

روز گذشته همچنین در میان سخنرانی یکی از سخنرانان مراسم، یعنی محسن رضایی فریادهای «الله اکبر» و «مرگ بر آمریکا» مردم به اوج رسید. محسن رضایی درپاسخ به این شعارها گفت: این صداها را مذاکره‌کنندگان ما که پشت میز روبروی آنها می‌نشینند باید به خوبی بشنوند و بفهمند، این صداها جدی و واقعی است و از عمق دل جوانانی برمی‌خیزد که حاضرند تا آخرین قطره خونشان را فدای استقلال و سربلندی ایران اسلامی کنند امیدوارم که خبرنگاران خارجی این فریادها را که صدای واقعی ملت ایران است به گوش جهانیان برسانند و بدانند که ملت ایران هیچ‌وقت عقب‌نشینی نمی‌کند و در مسیر امام و انقلاب و رهبری ادامه می‌دهد. نباید حرف‌های غیرواقعی از سوی ملت ایران نمایش داده شود. نگویند ما آب خوردن نداریم، نگویند کشور محاصره شده است و ما نمی‌توانیم روی پای خود بایستیم. ملت ایران و جوانان ایران و اندیشمندان و نخبگان آنقدر از انرژی و معارف و ایمان و عرفان و معنویت غنی است که تمام دنیا را می‌تواند سیراب کند و به همه دنیا و انسان‌های عالم  کمک کند.

روز گذشته در حالی تهران به احترام شهدای غواص قیام کرد که بسیاری از هنرمندان، رسانه ای ها و ورزشکاران و سایر افراد را می شد در میان جمعیت مشاهده کرد.

شعارهای مشخص و روشن سیاسی مردم در حالی شنیده می شد که برخی از رسانه ها از جمله رسانه های دولت در تلاش اند این اتفاق را خنثی نشان دهند. برخی از این دست رسانه ها، حتی به این موضوع نپرداخته اند.منبع:‌سراج 24

 

 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات