رفیق گرمابه و گلستان مهدی هاشمی می‌پرسد آیا واقعا هاشمی مخالف تحریم و نگران آثار آن است؟

رازگشایی از محبوبیت ایران و مهارت در حل بحران‌های منطقه

یک نشریه آمریکایی تأکید کرد مقاومت و مهارت موجب گسترش نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه شده و پیشبرد این سیاست متوقف به برداشته شدن تحریم‌ها نیست.

نشنال اینترست با این استدلال که توافق هسته‌ای با ایران موجب افزایش مداخله ایران در منطقه خواهد شد نوشت: چنین استدلالی گمراه کننده است و نشانگر عدم درک از ماهیت و چرایی توسعه نفوذ شدید ایران در منطقه طی سال‌های اخیر می‌باشد. در این راستا، به منظور درک علت رسیدن ایران به جایگاه یک قدرت منطقه‌ای، باید ساز و کارهایی را که این کشور توانسته با بهره‌گیری از آن‌ها، دیگران را با خود همسو کند، ارزیابی کنیم.

این نشریه می‌افزاید: در محور استراتژی ایران، ایدئولوژی انقلابی این کشور یا آنچه از آن با نام «مقاومت اسلامی» یاد می‌شود، قرار دارد. ایران تصویری از مقاومت اسلامی را نشان داده که از مرزهای قومی فراتر رفته و با رویکردهای محبوب ضد آمریکایی، ضد صهیونیستی و ضد افراط‌گرایی در منطقه ارتباط برقرار می‌کند. با وجود اینکه به دلیل ماهیت فرقه‌گرایانه برخی بحران‌های منطقه، این تصویر با چالش‌هایی نیز مواجه شده، ایران همچنان منطقی‌ترین متحد برای شمار زیادی از اعرابی است که به دولت‌های منطقه خلیج فارس بی‌اعتماد بوده و نیازمند سلاح برای مبارزه با افراط‌گرایان هستند.

نشنال اینترست تصریح کرد: در کنار ایدئولوژی انقلابی، مسأله مهم دیگر، وجود این حقیقت است که ایران خواد را در پاسخ دادن به بحران‌های منطقه‌ای ماهر نشان داده است. در جایی که دیگران شکست خورده‌اند، ایران راه‌حل‌های سیاسی و نظامی خود را مطرح کرده که توانسته به سرعت سبب پر کردن خلأ قدرت و به موفقیت رسیدن متحدانش شود. نمود این امر به خوبی در عراق قابل مشاهده است.

ایران به مدت بیش از سه دهه، تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار داشته است. از سوی دیگر، درست در میان جنگ ویرانگر ایران و عراق بود که ایران توانست ریشه شکل‌گیری حزب‌الله را در لبنان ایجاد کند که اکنون به مهمترین بازیگر غیر دولتی در منطقه تبدیل شده است. درعراق، با وجود منابع فراوانی که آمریکا از نظر مالی دارد، نفوذ ایران از این کشور بیشتر است.

نشریه مذکور خاطرنشان کرد: حتی اگر بپذیریم که ایران با استفاده از ثروت خود اقدام به توسعه نفوذ می‌کند، این استدلال که برداشته شدن تحریم‌ها به مداخله بیشتر ایران منجر خواهد شد، صحیح نیست. این استدلال نه تنها نوع کارکرد سیستم سیاسی ایران را نادیده می‌گیرد، بلکه ظرافت‌های سیاست منطقه‌ای ایران را نیز در نظر نمی‌گیرد. این استدلال که برداشته شدن تحریم‌ها به افزایش نفوذ ایران در منطقه منجر می‌شود، به دلایل مختلف صحیح نیست. چندین دهه تحریم علیه ایران، نتوانسته در این امر تغییر خاصی ایجاد کند و برداشته شدن تحریم‌ها نیز تأثیر چندانی بر سیاست منطقه‌ای ایران نخواهد داشت.

واقعا هاشمی نگران فشار تحریم‌ها بر مردم است؟!

رفیق گرمابه و گلستان مهدی هاشمی می‌پرسد آیا واقعا هاشمی مخالف تحریم و نگران آثار آن است؟

نیک آهنگ‌کوثر(مدیر) منصوب مهدی هاشمی برای مدیریت سایت سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و یار غار وی به هنگام فرار از کشور، در سایت شخصی خود (خودنویس) نوشت: مهدی هاشمی فراموش نکرده با چند نفر در واشنگتن تماس تلفنی گرفته تا بتواند رابطی پیدا کند تا اطلاعاتی به مقام‌های خزانه‌داری برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران بدهد. مطمئنا یادش هم هست وقتی از او پرسیده شد که وقتی پدرش در آن سال (1389)، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت بوده و یکی از «استوانه‌های نظام»، چه پاسخی درباره ارتباط پدرش و خودش با ماجرای تحریم داده است؟ حالا در نظر بگیرید هاشمی رفسنجانی را که امروز دارد درباره اثر تحریم‌ها حرف می‌زند.

هاشمی اخیرا گفت تحریم‌ها پدر مردم را درآورده و استخوان آنها در حال خرد شدن است.

خودنویس می‌افزاید: مهدی هاشمی فراموش نکرده وقتی درباره تقسیم وظایف بعد از سال 88 حرف می‌زد، او یک وظیفه داشت، پدرش یک وظیفه، و فائزه هاشمی وظیفه‌ای دیگر. خوشبختانه یا متاسفانه، این حرف او مستند شده است وقتی می‌گوید: «ما تقسیم کار کرده‌ایم هر کسی کار خودش رو می‌کند. بابا کار خودش رو می‌کند. اینها به من گیر داده‌اند چون می‌خواهند وظیفه اصلی‌ام را انجام ندهم. وظیفه من به عنوان مهدی هاشمی این نیست که رسانه‌های خبری را کنترل کنم. من وظیفه‌ای برایم تعریف شده که آن را انجام می‌دهم.» مهدی هاشمی به عبارتی می‌گوید که براساس وظیفه‌ای که برایش تعریف شده کار می‌کند و خارج از آن محدوده نمی‌رود. آیا تلاش برای افزایش تحریم‌ها علیه کشور خودش، بر پایه همین تقسیم وظیفه است؟

در ادامه این یادداشت آمده است: مهدی هاشمی حتما به یاد دارد که در روز 13 اکتبر 2010، بعد از بحث مبسوطی درباره متابولیزم و اهمیت خوردن دارو (احتمالا تحریم نشده) درباره تشدید تحریم‌ها چه گفته؟ لابد وکیل محترمش که منتظر روزهای خوبی است، چنین چیزی را هم «دروغین» می‌خواند. به اعتراف وزیر ارشاد، ایران باید خسارتی 14 میلیارد دلاری به شرکت اماراتی کرسنت بپردازد، ولی احتمالا کسی که ضرری از این بابت نخواهد خورد، جورکننده قرارداد است.

یادآور می‌شود نیک‌آهنگ کوثر کاریکاتوریست بسیاری از نشریات زنجیره‌ای است که در طول سالها به ترور شخصیت‌ هاشمی مشغول بود اما به مرور با عناصری نظیر مهدی و فائزه هاشمی رفیق صمیمی شد.

پولیتیکو: قرار نیست توافق هسته‌ای گشایشی در اقتصاد ایران ایجاد کند

نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی به آثار اقتصادی توافق هسته‌ای پرداخت.

این نشریه نوشت: اگر تحریم‌ها به سرعت متوقف یا لغو شوند، جمهوری اسلامی بلافاصله به منابع مالی عظیمی دست می‌یابد که ممکن است براساس نگرانی عده‌ای از آنها برای فعالیت‌های تروریستی خود بهره بگیرد. در مقابل عده‌ای هستند که خبر از تهدیدی دیگر می‌دهند. به عقیده این گروه، اگر تحریم‌ها به سرعت متوقف نشوند و تهران احساس نکند که از بار آنها دست‌کم تا اندازه‌ای خلاص شده، ممکن است انگیزه خود را برای اجرای توافق جامع از دست بدهد.

پولیتیکو افزود: با این حال الیزابت روزنبرگ مشاور سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تحریم در این باره گفته است؛ حقیقت این است که بنا به چند دلیل توقف تحریم‌ها نه سریع خواهد بود و نه آسان.

پولیتیکو نوشت: مسئله گشایشی که قرار است توقف تحریم‌ها ایجاد کند نیز در دراز مدت در هاله‌ای از ابهام است. از جمله اگر در سال 2016 یک جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برنده شود، آن گاه به تعهد ایالات متحده به اجرای تواقف جامع اتمی نیز نمی‌توان اعتمادکرد.

نشریه آمریکایی نوشت: بنا به دلایلی از همین قبیل، تحلیل‌گران معتقدند کمپانی‌های آمریکایی همچنان در برابر ایران و تجارت در این کشور دست به عصا خواهند بود و دیگر کمپانی‌های خارجی هم ترجیح خواهند داد محتاطانه رفتار کنند تا مبادا مورد غضب آمریکا واقع شوند.

به عقیده روزنبرگ، این امر می‌تواند باعث استیصال و عصبیت در تهران شده و از انگیزه مقامات جمهوری اسلامی برای اجرای توافق جامع بکاهد.

پولیتیکو خبر می‌دهد در کنفرانس سالانه جروزالم پست که اوایل ماه جاری میلادی در نیویورک برگزار شده است، جک لو وزیر خزانه‌داری آمریکا تأکید کرد، بهبود فوری اقتصاد ایران پس از لغو تحریم‌ها افسانه‌ای بیش نیست. اینجاست که این احتمال پیش می‌آید که بهبود اقتصادی کند و پس از توقف تحریم‌ها دست تندروها در تهران را قوی کند که از ابتدا با مذاکرات اتمی و دادن امتیاز به غرب در ازای رهایی از تحریم‌ها مخالفت کرده‌اند.

آن سخنان فقط برای انتخابات بود؟!

مسئولان و حامیان دولت، در دوره دولت قبل ریشه مشکلات اقتصادی کشور را سوءمدیریت دولت وقت می‌دانستند و نقش تحریم‌ها را ناچیز عنوان می‌کردند.

اما از دو سال پیش با تغییر دولت، مواضع آنها هم تغییر کرده و اکنون می‌گویند ریشه مشکلات اقتصادی، تحریم‌ها است و رفع تحریم‌ها نیز به توافق با آمریکا منوط است.

مروری بر مواضع روحانی در 2 سال پایانی دولت دهم نشان می‌دهد آن زمان روحانی اعتقاد داشت که دلیل اصلی مشکلات اقتصادی کشور، سوءمدیریت است و تحریم تاثیر ناچیزی دارد.

سایت مشرق با مرور سخنان روحانی در گذشته می‌پرسد، «روحانی قبل از ریاست‌جمهوری تحریم‌ها را چقدر موثر می‌دانست؟»  روحانی 23اردیبهشت 92 در مورد اینکه تورم و تحریم تا چه حد با هم در ارتباطند، گفت «یکی از دلایل تورم کاهش تولید است.

هر چند تورم و تحریم با هم در ارتباطند اما اگر تحریم هم نمی‌بود ما تورم را داشتیم. الان دولت نقدینگی را به 7 برابر افزایش داده است. وقتی نقدینگی زیاد باشد، گرانی هم خواهد بود. این کاهش ارزش پول ملی هم به معنای تورم جدید است. ضمن اینکه باید روابط ما با دنیا معتدل و منطقی باشد و همه اینها در شرایط اقتصادی کشور موثر است.»

روحانی همچنین 7 اردیبهشت 92 با بیان اینکه یک مدیریت خوب می‌توانست جلوی تحریم‌ها را بگیرد، گفته بود: آیا اموری چون افزایش نقدینگی در جامعه و 7 برابر شدن آن و تبدیل 68 هزار میلیارد تومان نقدینگی جامعه در عرض 7 سال به 450 هزار میلیارد تومان ربطی به تحریم‌ها داشت؟ یا به مدیریت ضعیف مسئولان امر برمی‌گردد؟ رشد اقتصادی ایران در شرایط امروز یا صفر و یا زیر صفر است در حالی که ما هیچ‌گاه چنین شرایطی را نداشتیم و از این رو به نظر می‌رسد مشکل از مدیریت داخلی است؛ البته بخشی از مشکلات به تحریم‌های بین‌المللی برمی‌گردد، اما این موضوع هم به مدیریت داخلی کشور برمی‌گردد، چرا که یک مدیریت خوب می‌توانست جلوی تحریم‌ها را گرفته یا حداقل این تحریم‌ها را تقلیل کند.

روحانی در تاریخ 22 فروردین‌ 92 نیز تصریح کرده بود: مدیریت اقتصادی کشور به جای آنکه در این شرایط حساس با تکیه بر قدرت مقاومت و ابتکار مردم عزیز و سرفراز ایران پیام رشد پایدار به جهان بدهد، متاسفانه پیام ضعف به تحریم‌کنندگان می‌دهد... همه ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها را نمی‌توان پای تحریم نوشت.

حسن روحانی 23 مهر 91 نیز خاطرنشان کرده بود: مگر از سال 1385 تحریم نشدیم، اما برای شرایط تحریم چه کار کردیم؟ آیا به فکر اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ریزی برای این شرایط بودیم؟ آنچه مهم است سرمایه اجتماعی است اگر مردم بدانند و مطمئن باشند مسئولان می‌فهمند و دلسوزند و به دنبال حل مشکلات و مسائل هستند، از این شرایط عبور می‌کنیم. اما شرط اساسی این مسئله امید به آینده است دیگر دوران شعار دادن و درشت‌گویی گذشته است و مردم از بس حرف شنیدند خسته شدند.

پرسش مهم این است که اکنون چه اتفاقی افتاده که آقای روحانی حتی آب خوردن و محیط‌زیست را هم به لغو تحریم‌ها مشروط می‌کند!

قاچاق کالا در سال 93 چهار برابر واردات رسمی!

یک روزنامه حامی دولت اذعان کرد میزان قاچاق کالا در سال 93، چهار برابر واردات رسمی به کشور بوده است.

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشت: قاچاق دیگر آنقدر تکراری شده که نوشتن از آن و ارائه راهکار برایش نه تازه است و نه چاره‌ساز، گویی مانند سرطانی به جان اقتصاد کشور افتاده است. اما شاید کمتر باری «قاچاق کالا از مبادی قانونی» به گوشمان رسیده باشد.

قاچاق کالا از مبادی قانونی به چند شکل صورت می‌گیرد و علل آن متعدد است؛ پولشویی، کم‌اظهاری، پرداخت سود و عوارضی کمتر از میزان واقعی.

مجیدرضا حریری عضو کمیسیون واردات اتاق بازرگانی قاچاق کالا به صورت رسمی و قانونی را الفاظی صوری می‌داند و معتقد است باید از آنها به «تخلفات گمرکی» یادکنیم. وی می‌گوید: «این مفاهیم به صورت صوری به کار برده می‌شود، اما معنی مشخصی ندارد. اتفاقی که در گمرک افتاده است، این است که اظهار در حال حاضر به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. زد و بندهای بین صاحب کالا و مامور ارزیابی گمرک می‌تواند در عدم ارائه اظهارها کمک کند.»

حریری می‌افزاید: در سال 93 کالای ساخته شده‌ای که توسط تجار جابه‌جا شد، در مجموع 5 میلیارد دلار بود. اما آنچه که قاچاق شد، 20 میلیارد دلار بود، یعنی 4 برابر واردکنندگان قانونی.

این اقتصاددان تاکید می‌کند که عده‌ای سعی دارند آدرس قاچاقچی را گم کنند، با کارهایی مثل تعریف قاچاق معادل کوله‌بری و... با این کارها می‌خواهند آدرس قاچاقچی را گم کنند که چه کسی است. یک مثال یخچال فریزر ساید بای ساید است. مگر چقدر یخچال فریزر ساید بای ساید از گمرک ترخیص می‌کنیم. آمارها موجود است، اما نگاه کنیم، ببینیم چقدر یخچال فریزر ساید بای ساید در بازار موجود است و فروخته می‌شود. نمی‌توانیم بگوییم یخچال فریزر ساید بای ساید با قاطر یا کوله‌بر قاچاق می‌شود، قطعا به صورت سازمان‌یافته قاچاق می‌شوند. آدرس‌های غلط و پرت کردن حواس مردم از موضوع اصلی قاچاق، کار غلطی است. همه چیز تمیز و حساب‌شده وارد می‌شود. پیدا کردنش هم در عین حال کار سختی نیست.

آفتاب یزد همچنین درباره سوءاستفاده‌های میلیاردی از کارت‌های بازرگانی نوشت: متاسفانه برخی از فعالان اقتصادی برای فرار از پرداخت مالیات به سراغ افراد ناآگاه می‌روند و با دادن مبلغ ناچیزی به ‌آنان، برایشان کارت بازرگانی می‌گیرند سپس با انجام فعالیت‌های اقتصادی گوناگون با استفاده از این کارت‌های بازرگانی سودهای کلان و میلیاردی می‌برند. این در حالی است که دارنده کارت باید مالیات بدهد و این دسته از فعالان اقتصادی از این طریق از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

در این باره، مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان با اشاره به تخلفاتی در صدور کارت بازرگانی استان گفت: کارت بازرگانی برای زن 75 ساله، بدون اطلاع وی 12میلیارد تومان با این کارت فعالیت اقتصادی انجام شده است و از سوی اداره مالیات نیز برگه مالیاتی یک میلیارد تومانی برای این شخص صادر شده است.

در همین حال محمود دودانگه مشاور وزیر صنعت می‌‌گوید: چیزی که مسلم است این است که اتاق‌های بازرگانی باید دقت خود را بیشتر کرده و در تکمیل مدارک و صدور کارت یک نظام‌مندی داشته باشند و حتی بعد از صدور بازرگانی دائما این پایش و کنترل را انجام دهند.به نظر من اتاق‌های بازرگانی می‌توانند دقت بیشتری داشته باشند تا سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی انجام نشود. منبع: تسنیم

انتهای پیام/

 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات