عباسی در دانشگاه شریف:

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: جریان سازی که در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس صورت گرفته را مثبت ارزیابی می کنیم. همین که سطح دانش این کشورها این اندازه بالا آمده که به مسائل امنیتی و محیط زیستی توجه و در این باره صحبت می کنند از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران است. اگر رآکتور بوشهر نبود می خواستند درباره کدام تکنولوژی صحبت کنند.

فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست فناوری هسته ای که بعد از ظهر امروز در دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار شد در زلزله بوشهر و ایمنی نیزوگاه اتمی بوشهر و همچنین نشست شورای همکاری خلیج فارس در این باره و اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره ایمنی منطقه از سوی نیروگاه بوشهر ابراز نگرانی کرده اند، گفت: زلزله یک امر واقعی است و پیش از پیروزی انقلاب در زمان ساخت نیروگاه بوشهر در انتخاب ساخت گاه ها بحث گسل ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه بوشهر به گونه ای طراحی شده که در برابر زلزله ۸ ریشتری ایمن باشد، بیان کرد: من خودم راغب بودم که نیروگاه در شبکه زلزله باشد چراکه ما تنها این تست را در مورد نیروگاه انجام نداده بودیم و در این صورت می توانستیم از این منظر نیز نیروگاه را تست کنیم.

عباسی با بیان اینکه اگر شتاب از یک حدی بالا برود سنسورها در نیروگاه فرمان می دهند و افرادی نیز هوشیارانه نیروگاه را تحت کنترل دارند، اظهار داشت: زلزله حدود ۲۵ سانتی متر ذخامت دارد و این در حالی است که نیروگاه فشار ۱۸۰ اتمسفر را تحمل می کند و از نظر تست ها چنین فشاری را در خود دارد. توربین و ژنراتور نیز لرزش های استانداری دارند و سازه های بتنی روی فنر هستند و بر همسن اساس لرزش زلزله روی تولید برق آنها تأثیری ندارد، چراکه نیروگاه روی فنر است و خود می لرزد.

وی تأکید کرد: پیش بینی زلزله در کل نیروگاه های هسته ای شده و مختص ما نیست. تنها حادثه ای مانند فوکوشیما که پدیده ای فرای تخمین بشر بود پیش بینی نشده است. در مواقعی مانند سونامی ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش بینی صورت گیرد. در غیر این صورت نیروگاه های دیگر جهان از سطح ایمنی خوبی برخوردارند و نیروگاه بوشهر نیز از آخرین استانداردهای ایمنی جهان برخوردار است و حتی بعد از فوکوشیما نیز دیکته های امنیتی در آن اعمال شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: جریان سازی که در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس صورت گرفته را مثبت ارزیابی می کنیم. همین که سطح دانش این کشورها این اندازه بالا آمده که به مسائل امنیتی و محیط زیستی توجه و در این باره صحبت می کنند از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران است. اگر رآکتور بوشهر نبود می خواستند درباره کدام تکنولوژی صحبت کنند.

وی خطاب به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: پیشنهاد می کنم این کشورها به ایمنی خود بیشتر اهمیت دهند چراکه ما در آینده راکتورهای بیشتر در سطح خلیج فارس خواهیم داشت. آمادگی داریم که اگر آنها نیاز به کمک داشتند در سطح دانشگاه ها این کمک را به آنها ارائه دهیم و توصیه می کنیم آنها خیلی خود را درگیر جریان سازی سیاسی با ما نکنند.

عباسی ادامه داد: آنها مناقشاتی در خلیج فارس دارند و با هم صحبت می کنند، همین که دور هم جمع می شوند و به هم نزدیک می شوند و اختلافات را کنار می گذارند خوب است. ما هم یک همسایه بزرگ هستیم و حتما در آینده به آنها کمک می کنیم.

وی در این باره که آیا برای حمله به نیروگاه بوشهر پیش بینی شده است، گفت: طبق مقررات نباید نیروگاه مورد حمله قرار گیرد. اما در معاهده بین المللی گفته شده نباید از سلاح شیمیایی استفاده شود. در جنگ ایران و عراق از سلاح شیمیایی استفاده شد و دنیا سکوت کرد. به هر حال باید احتمالات را در نظر گرفت و اقدامات پدافندی را انجام داد.

عباسی تصریح کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس باید مراقب باشند که به نیروگاه بوشهر حمله نشود. آنها باید به کشورهای دوستشان توصیه کنند که از این کارها نکنند چراکه در این صورت آنها هم آلوده می شوند.

رییس سازمان انرژی اتمی درپاسخ به این سئوال که آیا ایران برنامه ای برای غنی سازی بیش از ۲۰ درصد دارد، گفت: در ساخت آشکارساز های هسته ای، اورانیوم با غنای بالا نیاز است اما با تحریم هایی که علیه ما صورت گرفته است نمی توانیم آن را خریداری کنیم.

وی ادامه داد: آشکارسازه های نترونی که اطلاعات لازم را از قلب راکتور به ما می دهد از غنای بالای اورانیوم برخوردارند که فروش آن ها به ما نیز با محدودیت روبه رو است. با این حال فعلا برنامه خاصی برای غنی سازی بیش از ۲۰ درصد نداریم و برایمان نمی صرفد که برای ساخت یک آشکارساز کوچک برنامه غنی سازی مان را تغییر دهیم اما در برخی مصارف خاص مثل پیشرانه هسته یی در صورت نیاز در آینده می توانیم چنین برنامه ای را در دستور کار داشته باشیم. البته این به تصمیم های ترابری دریایی کشور بستگی دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره غنی سازی بیش از ۲۰ درصد در ایران و گزارش درج آن در گزارش آژانس گفت: طبق گزارش آژانس، غنی سازی صورت گرفته در حد ۲۷ تا ۳۰ درصد بوده است که البته امری طبیعی است و ممکن است در هر کاری پیش آید. در راه اندازی ماشین های سانتریفیوژ ممکن است از سوی اپراتور خطای صورت گیرد که البته در این مورد خودمان آن را گزارش کردیم و در حد یکی دو دقیقه بود و بازرسان هم از آن بازرسی کردند و گزارش ما را تایید کردند. بنابراین ما بالای ۲۰ درصد غنی سازی انجام ندادیم و در این مورد مشکلی با آژانس نداریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات