به گزارش لرستان خبر، روزنامه واشنگتن پست، در ماه می سال ۲۰۱۴، "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا از تلاش‌های جدید آمریکا برای آموزش و مجهز کردن نیروهای مخالف میانه‌روی سوری خبر داد. ماه پس از آن، دولت از کنگره درخواست مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای تامین هزینه اعزام ۵ هزا نیروی آمریکایی برای حمایت از مبارزان سوری برای سه سال ارائه کرد.

 

 

کارشناسان متعدد بلافاصله از وجود دو نقص بزرگ در این برنامه خبر دادند. نیروی جدید بسیار کوچکتر از آن است که بتواند تغییر چشمگیری در جبهه نبرد چند وجهی سوریه ایجاد کند و دولت با اصرار بر این موضوع که آموزش این گروه تنها با هدف مقابله با داعش و نه نظام بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است به فلج کردن این گروه پرداخت.

 

 

هم اکنون بار دیگر، رئیس جمهور در حال برداشت کردن پیامدهای اقدامات نیمه کاره خود است. روز سه شنبه، "اشتون کارتر" وزیر دفاع در کمیته نیروهای مسلح سنا نتایج رقت انگیز برنامه آموزش مخالفان سوریه را گزارش داد و گفت: پس از یک سال، فقط ۶۰ سوری در لیست آموزش قرار گرفته‌اند این در حالی است که "مارتین دمپسی" رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرد که اسرائیل و اردن به این موضوع بسیار معتقدند که احتمالا نظام بشار اسد به زودی سقوط خواهد کرد و قدم‌های القاعده و داعش را که در حال نزدیک شدن به دمشق هستند لمس کرده‌اند.

دمپسی در کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: از زمانی که آمریکا در آموزش یا حمایت نیروهای میانه روی سوری که توانایی مقابله با افراطی‌ها را دارند شکست خورده، هیچ راه آماده‌ای برای جلوگیری از فاجعه وجود ندارد. من امروز در اینجا نمی‌نشستم و می‌گفتم که من جوابی برای این موضوع دارم. آخرین شکست آمریکا در سوریه در حال نمایان شدن بوده این در حالی است که اوباما در حضوری که روز دوشنبه در پنتاگون داشت تاکید کرد که پایه سیاست وی در عراق و سوریه آموزش نیروهای محلی است که آمریکا می‌تواند از آنها حمایت کند.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که این جنبه از استراتژی آمریکا بسیار آهسته به جلو می‌رود در واقع این استراتژی در هر دو کشور [عراق و سوریه] به شکست منتهی شده است. بر اساس گفته کارتر، ۳۵۰۰ نیروی آمریکایی که از سال گذشته در عراق مستقر شده‌اند فقط به آموزش ۸۸۰۰ نیروی ارتش عراق و مبارزان کرد پرداخته است. همچنین فقط ۱۳۰۰ مبارز سنی از قبایل عراقی آموزش دیده‌اند اگر چه کارتر تاکید کرده که آموزش چنین نیروهای سنی برای بازپس گیری شهرها از داعش ضروری است.

مقامات دولت آمریکا تمایل زیادی برای مقصر معرفی کردن سنی‌های عراق و سوریه برای عدم تمایل در مبارزه بدون عنوان کردن دلیل این موضوع دارند.

سران سنی عراق به آمریکا در دفاع از آنها در مقابل گروه‌های نظامی شیعه مورد حمایت ایران که به همراه نیروهای عراقی در حال مبارزه هستند اعتمادی ندارند.منبع:افکار

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات