باز هم تکذیبیه سخنگوی دولت غیرواقعی از آب درآمد/

تخلف میلیاردی معاون اول روحانی قطعی و وی به انفصال از خدمات دولتی محکوم شد

به گزارش لرستان خبر، انتشار خبر پرونده تخلف میلیاردی اسحاق جهانگیری در دیوان محاسبات به خاطر تخلفات وی در دوره تصدی وزارت صنایع در دولت دوم اصلاحات (۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴)، با تکذیبیه سخنگوی دولت یازدهم مواجه شد.

 

، محمدباقر نوبخت دوم تیرماه در نشست خبری در رابطه با انتشار خبر تخلف اسحاق جهانگیری در گذشته،‌ گفت: اگر این مطلب درست بود در طی هشت سالی که ایشان سمتی نداشتند و وزیر نبودند حتماً برایشان حکمی صادر می‌شد. پس چنین مطلب و تخلفی وجود نداشته است.

 

سخنگوی دولت در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران در رابطه با طرح موضوع تخلف معاون اول رئیس‌جمهور اظهار کرد: اجازه بدهید سعی نکنیم تناظر یک به یک برای معاون اول‌ها ایجاد کنید.

 

با این حال، به نظر می‌رسد این تکذیبیه سخنگوی دولت یازدهم نیز مثل شماری از تکذیبیه‌های اخیر او خصوصا درباره گران شدن کالاها، نادرست بوده است.

 

جهت اطلاع آقای نوبخت، در این گزارش به جزئیات جدید پرونده تخلف اسحاق جهانگیری که مربوط به دوره تصدی وی در وزارت صنایع دولت دوم اصلاحات است، اشاره می‌شود.

 

* جزئیات پرونده

تخلف اسحاق جهانگیری از سال ۱۳۸۵ در دیوان محاسبات مطرح شد که نهایتا در سال ۱۳۸۹ (یعنی دوره‌ای که رحمانی فضلی وزیر کشور دولت یازدهم، عهده‌دار ریاست دیوان محاسبات بود) در پرونده شماره ۸۴۱/۴۱۸/۲ط/ی با رای محکومیت وی به پایان رسید.

 

متهمان دیگر این پرونده علاوه بر جهانگیری عبارت بودند از: سید مجتبی هاشمی معاون وقت وزیر صنایع و فضل‌الله عامری ذیحساب وقت.

 

موضوع تخلف نیز مربوط به گزارش مورخ ۱۷/۵/۱۳۸۵ حسابرس از طرح عمرانی شماره ۴۰۳۵۰۰۶ با عنوان ارتقاء سطح صنایع الکترونیک صنایع نوین در سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ بوده است.

 

این پرونده در هیئت سوم مستشاری دیوان محاسبات کشور مورد رسیدگی قرار گرفته که چند مورد تخلف را احصا کرده است:

 

۱- مغایرت با مواد ۲۱ و ۲۲ قانون برنامه به علت عدم احراز و تشخیص صلاحیت پیمانکار از سوی مراجع ذیصلاح.

۲- عدم رعایت ماده ۲۸ قانون برنامه و بودجه به علت دست به دست شدن اعتبار این طرح میان مجری طرح و پیمانکار از یک سو و میان پیمانکار با غیر.

۳- عدم انطباق با مواد ۱۹ و ۲۰ قانون محاسبات عمومی به علت نامعلوم بودن نحوه مصرف بیش از ۶ میلیارد تومان از اعتبار اختصاص داده شده به این طرح.

 

دیوان محاسبات، موارد فوق را موجب دریافت و پرداخت‌های خلاف قانون منتهی به تضییع حقوق دولت خوانده و هیئت مستشاری با احراز تخلف با وصف مجرمانه منتهی به ضرر و زیان ناشی از تصرف غیرقانونی در وجوه دولت به مبلغ حداقل ۶۰.۸۲۵.۳۷۸.۰۰۰ ریال، مسئولیت آن را متوجه بالاترین مقام مسئول وقت در وزارت صنایع دانسته است.

 

بدین ترتیب اسحاق جهانگیری بابت اقدامات مجرمانه فوق، به جبران رقم تخلف فوق و واریز این مبلغ به حساب خزانه کشور و از لحاظ اداری نیز به مدت یک سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است.

 

با توجه به گذشت بیش از ۴ سال از صدور این حکم، ضروری است دیوان محاسبات درباره اجرا یا عدم اجرای این حکم اطلاع‌رسانی کند. همچنین درباره حکم یک ساله انفصال از خدمت جهانگیری و زمان اجرای آن، ضرورت شفاف‌سازی بیش از سایر موارد است.

منبع: هفته نامه 9 دی

 
 
 
 
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • ساجد

  باز هم بگید تقصیر احمدی نژاده!!!!!
  مردیم از این همه صداقت دولت یازدهم!!!!!!

 • اسدی

  اقای نوبخت باز هم تکذیب کنند.من جای نوبخت بودم همین الان تیمم میکرد م وضمن عذر خواهی از مردم از گفتار ودرغهایم توبه میکردم وسرم را میزدم به دیوار.خجالت داره.همش از روزی که اومدن دنبال نقطه ضعف دولت قبل وده برابر کردن اوونها هستند.شرمتان باد

 • مبارک باشه حاج حسن!!!

  خداروشکر دست خودشون برای مردم رو شد

  تا این قدر تو سر بقیه نزنن

  بدبختی ایشون رئیس مبارزه با فسادن از طرف حاج حسن

 • سعید

  عجله نکنید هنوز اولشه خیلی مونده تا دولت یازدهم یه تیم اختلاص تشکیل بده
  بقول دوستمون ممکنه بازم بگن تفصیر احمدی نژاده

 • تدبیر و امید

  هرچی باشه از دزدی های شماها کمتره

  انگار عقده گرفته بودید و منتظر یک چیزی بودبد

  زنده باد دولت تدبیر و امید

 • محمد

  ماهی گیران حرفه ای اول اب را گل الود میکنند تا هیچکس جایی را نبیند و سپس یا خیال راحت نهنگ شکار میکنند.

  این همه اتهام به دولتیکه تنها جرمش بازتولید و زنده کردن شعارهای اصلی امام بود فقط برای الوده کردن فضای جامعه و پرداختن به فساد است

 • علی

  مگه اخذ رشوه هزار میلیارد تومنی مامور خرید دولتی در استان البرز که رییس دادگستری استان اعلام کرد رو نشنیدید ؟

  مگه کرسنت به گوشتون نخورده که جریمه اون که از جیب ملت میره با تمام اختلاس های این چند دولت بیشتره ؟ تازه در مورد اختلاس ، مبلغش برمیگرده ولی جریمه باید تا ریال آخرش پرداخت بشه ....

  از این نمونه ها زیاده .... تازه دو سال گذشته .... تو دولت اصلاحات ( قبل از دولت احمدی نژاد ) هم که تا دلتون بخواد از این موارد هست .

 • محمود هفت خط

  کافر همه را به کیش خود و خود را در هاله ای از نور می‌پندارد. یکی نیست بگه ولله صد رحمت به سنگ پای قزوین. من اگر جای شما بودم پول و اموال مملکت رو که به جیب بدین. نیفتم گم گور میشدم از اون همه رسوای معنی . پاک دستان را هم فهمیدیم .

 • تدبیر و امید

  پس بیخود نبود رقم دزدیهای تبلیغاتی دولت قبل رو بالا میبردند که دزدیهای اینقدی خودشون که واقعی هست دیگه به چشم نیاد. دلم از این تدبیر رفت. دزدان حرفه ای به اینا میگن ها. سکوت محمود احمدی نژاد بیخود نبوده. پس میدونه که گندابی به بار خواهد آمد در این دولت

 • مهدی

  اقای روحانی عاقل باش و درست رفتار کن و اشتباهات احمدی نژادو تکرار نکن و از مدیرانت که مسبب فسادند سریعن شکایت و بذر امید مردمو ناامید نکن هرچه صریعتر جهانگیریو به دادگاه بکشونی راحتت.

  میتونی پیگیر جنایات کهریزکو امثالهم باشث ،به جنب مرد و ثابت کن مردم یعنی احزاب و اذحزاب یعنی اصل نظام

نظرات