باهنر در نشست خبری:

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه به میر حسین موسوی توصیه کردم که قدر ۱۳ میلیون رایش را بداند، گفت: دولت اصلاحات و به خصوص چهره های تندرو این جریان اقدامات بسیاری علیه هاشمی انجام دادند تا آنجا که بیشترین حرمت آیت الله هاشمی توسط اصلاح طلبان تندرو شکسته شد.

محمدرضا باهنر در نشست خبری که عصر امروز دوشنبه در باشگاه خبرنگاران برگزار شد در پاسخ به سئوالی درباره موضع گیری در خصوص فتنه ۸۸ گفت: به طور دقیق یادم نیست در چه زمان و روزی در مورد فتنه ۸۸ اظهار نظر کردم. اما ۶ روز بعد از انتخابات با مهندس موسوی ملاقات و بحث های مفصلی با وی انجام دادیم.

باهنر گفت: به مهندس موسوی گفتم شما ۳۰ سال از سیاست دور بوده و ۶ - ۵ ماه است که فعالیت های خود را دوباره آغاز کرده اید و مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گرفته اید لذا توصیه کردم که قدر ۱۳ میلیون رایش را بداند و نسبت به حرکاتی که انجام می دهد دقت نظر داشته باشد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در زمان فتنه ۸۸ دو جریان اپوزوسیون در داخل و خارج نظام فعالیت می کردند، اضافه کرد: به مهندس موسوی توصیه کردم که فعالیت هایشان در چارچوب قانون باشد و نسبت به در راستای فضای سیاسی خارج از نظام و حرکات اپوزوسیون خارج اقدامی انجام ندهد.

وی ادامه داد: به موسوی گفتم اگر بیرون از نظام باشید ضرر می کنید و در خوشبینانه ترین حالت سرنوشتی چون نهضت آزادی خواهید داشت.

نماینده تهران در مجلس با اشاره به اظهارات عسگراولادی در خصوص سران فتنه، گفت: عسگراولادی به عنوان چهره اصولگرا در میان مردم شناخته می شود. اما بحث امروز، بحث مفتونین یا فتنه گران نیست.

وی با بیان اینکه با تغییر واژه ها نمی تواند هزینه هایی که به نظام وارد شده است را جبران کرد گفت: اینکه این افراد یا آمریکا و اسرائیل فتنه گر بوده اند مورد بحث نیست حتی اگر کسی فریب شیطان را بخورد باید پاسخگو باشد.

این کاندیدای انتخابات در پاسخ به این سئوال که آیا شما خود را از ساکتین فتنه می دانید چنین پاسخ داد: برخورد با سیستم و مجموعه بد و پدیده ناهنجار در کشور از طرف افراد مختلف متفاوت بوده و باید از هرکس این سوال را پرسید که چه نظری در این زمینه دارد اما پاسخ به برخورد با ساکتین و کاسبین فتنه مشکلی را حل نخواهد کرد.

وی با اشاره به مدیریت صحیح مجلس هشتم خاطر نشان کرد: ما در مجلس هشتم اصلاح طلبان زیادی داشتیم ولی هیچ فتنه گری نداشتیم و نگذاشتیم هیچ فتنه ای بوجود آید.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من یکی از طراحان و امضا کنندگان نامه علیه فتنه گران در مجلس بودم، اضافه کرد: آن نامه را طوری مدیریت کردم که اصلاح طلبان نیز پای آن نامه را امضا زدند. ما وظیفه خود را در خصوص فتنه به خوبی انجام دادیم.

باهنر در پاسخ به این سئوال که ورود زودهنگام به عرصه انتخابات مفید است یا خیر، گفت: ما در این مسئله صفر و صد نداریم باید مسئله را باز کرد و همه مردم با آن آشنا شوند چرا که انتخابات بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در نظام مردم سالاری دینی حضور مردم در تعیین سرنوشتشان بسیار مهم است، تصریح کرد: از آنجایی که در ایران احزاب قدرتمند و پاسخگو نداریم این فضاهای انتخاباتی به صورت طبیعی به درون جامعه بر می گردد و در قانون هم تبلیغات قبل از اعلام شورای نگهبان ممنوع است.

وی افزود: الان کسی نمی تواند تحت عنوان رئیس جمهور میتینگ انتخاباتی برگزار کند اما جلسات سیاسی برگزار می شود.

باهنر در پاسخ به سئوالی مبنی بر سازوکار نهایی در معرفی کاندیدای ائتلاف اکثریت اصولگرایان گفت: در ائتلاف اکثریت تلاش برای رسیدن به یک سازوکار واحد است شاید برای بقیه جناح ها و ائتلاف ها مهم نباشد اما برای ما رسیدن به نظر نهایی بسیار مهم است.

باهنر با تاکید بر اینکه مجموعه اصولگرایان باید تحت مدیریت واحد و نه تحت کاندیدای واحدی فعالیت کنند، اضافه کرد: ما به سهم خود این کار را انجام می دهیم. ما ۵ نفر قبل از آغاز ثبت نام ریاست جمهوری به نظر واحدی می رسیم و این توقع را از دیگر ائتلاف ها نیز داریم که قبل از ثبت نام به نظر واحدی برسند.

وی افزود: تجربه انتخابات گذشته نشان داده ائتلاف بعد از ثبت نام در انتخابات کار سخت و دشواری است.

وی با بیان اینکه تنها ملاک ما نظرسنجی نیست، ادامه داد: روند حرکت نظرسنجی ها نیز بسیار مهم است چرا که بعضی در این نظرسنجی ها ریزش یا رویش خواهند داشت.

باهنر ادامه داد: در این مسیر تنها به یک نظرسنجی اکتفا نمی شود و تلاش می کنیم با تقاطع دادن چندین نظرسنجی به واقعیت نزدیک شویم.

کاندیدای ائتلاف اکثریت اصولگرایان در خصوص نتایج کنونی نظرسنجی ها اظهار داشت: عمده نظرسنجی ها قبل از سال ۹۱ انجام شده است و چون هنوز این مجموعه به صورت کامل شکل نگرفته بود نظر قاطعی نمی تواند داد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی در خصوص همایش آخر هفته دولت اظهار داشت: چه دولت و چه وزرا همچون بقیه افراد می توانند گرایش سیاسی مختلف داشته باشند اما این حق را ندارند که از امکانات دولتی به نفع حزب خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه عدد و رقمی که برای همایش دولت هزینه می شود بسیار بالاست گفت: من نمی دانم ضرورت این تجمع چیست؟ راه های نرم تری بود مثلا فرستادن لوح برای فعالان استانی یا هدایای نقدی.

باهنر ادامه داد: حتی اگر هدف این همایش انتخاباتی نباشد برگزاری آن کار ممدوحی نیست و اگر برای انتخابات باشد یک سوء استفاده بزرگ است.

باهنر با اشاره به سخنرانی احمدی نژاد در ۲۲ بهمن و تکرار ۳ بار شعار زنده باد بهار افزود: یک وقت بحث حکومتی است اما اگر این کلمه بهار وصل به انتخابات شود اوج سوء استفاده دولت است. دولت باید از این گونه کارها دوری کند چرا که خودش مجری انتخابات است.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا نامه متکی به محسن رضایی برای پیوستن به ائتلاف اکثریت اصولگرایان با هماهنگی و مشورت شما بوده یا پیشنهاد شخصی وی بوده است، گفت: سیاست ما در ائتلاف، سیاستی راهبردی است و مخصوص آقای رضایی نیست. هم ما و هم دبیر ائتلاف بارها اعلام کرده ایم که درهای ائتلاف باز است و از همه کسانی که اصولگرا هستند چه ائتلاف پیشرفت و چه کاندیدای مستقل دعوت کرده ایم.

وی ادامه داد: سیاست راهبردی ما این است که همه اصولگرایان با یک سازوکار وارد شوند. و تلاش برای یک مدیریت واحد در مجموعه اصولگرایی داشته باشیم. البته این به معنای کاندیدای واحد نیست.

وی افزود: پیشنهاد ما به ائتلاف پیشرفت این است که به کاندیدای واحدی برسیم.

باهنر در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص اظهارات پورمحمدی دیگر نامزد اکثریت ائتلاف اصولگرایان مبنی بر حضور خاتمی و یا یک نامزد اصلاح طلب قدرتمند در انتخابات دیگر کاندیدای اصولگرا تلاش به رسیدن به یک کاندیدای واحد اصولگرا داشته باشند گفت: جریان انتخابات دو قطبی است و هر ۳ ضلع دولت، اصلاح طلبان و اصولگرایان به طور طبیعی با هم رقابت خواهند داشت. باید با مقتضای زمان صحنه انتخابات را آرایش کرد.

وی افزود: حضور بعضی افراد در صحنه انتخابات آرایش انتخاباتی را عوض می کند که این باید مدیریت و به موقع عمل شود.

کاندیدای ائتلاف اکثریت اصولگرایان در خصوص تعدد اصولگرایان در انتخابات گفت: تنوع کاندیدا را می توانیم به فرصت تبدیل کنیم و این مهم در صورتی تبدیل به فرصت می شود که با یک فرآیند عاقلانه تعداد کاندیدا ریزش پیدا کند و به یک نفر واحد برسیم.

وی افزود: باقی ماندن و رقابت اصولگرایان با خودشان موقعیت را به رقیب می دهد.

باهنر در پاسخ به این سئوال که آیا در میان کاندیداهای مطرح شده کسی را اصلح از خود می دانید، اظهار داشت: طبیعی است برای هر مسئولیتی بهترین ها وارد می شوند در این مجموعه نیز افرادی ممکن است در یک زمینه از من تخصص بیشتری داشته باشند اما فکر می کنم شرایط کلی را برای ریاست جمهوری خواهم داشت.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه در انتخاب رئیس جمهور دو نکته اساسی وجود دارد ادامه داد: نکته اول قوی ترین و صالح ترین و نکته دوم مقبول ترین کاندیداست. ممکن است کسی اصلح باشد اما رای مردم را نداشته باشد.

دبیر کل جامعه مهندسین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شما قصد داشتید در کلیپ موسوی در سال ۸۸ شرکت کنید و همچنین سعی داشتید سهمی در دولت موسوی داشته باشید، گفت: این دروغ بزرگی است. من ۳۰ سال قبل با موسوی مخالف بودم پس چنین قصدی نداشته ام.

وی تاکید کرد: در سال ۸۸ نیز شخصا به این جمع بندی رسیدم که باید به احمدی نژاد رای ندهم و به محسن رضایی رای دهم.

باهنر در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برنامه شما برای کاهش هزینه ها و اقصاد و معیشت مردم چیست، گفت: سیاست های حاکم بر نظام را رهبری مشخص کرده اند. بر اساس برنامه توسعه ۵ ساله که از سیاست های کلی رهبری است و مجلس آنها را تصویب می کند در نامه دولت مشخص می شود.

وی با تاکید بر اینکه رئیس جمهور مشروط به اجرای برنامه قانونی کشور رای می گیرد اظهار داشت: رئیس جمهور در مواردی ممکن است با بعضی از مواد مخالفت داشته باشد اما اصلاح راه قانونی دارد.

وی در خصوص گرانی ها گفت: بزرگترین عامل گرانی رشد بی رویه نقدینگی و سرعت گردش پول است. در این دوره نقدینگی بیش از ۷ برابر افزایش یافته است این در حالیست که رشد اقتصادی زیر ۴ درصد بوده است.

نایب رئیس مجلس در خصوص هدفمندی یارانه ها تاکید کرد: هدفمندی یارانه ها به درستی اجرا نشد و در سطح بنگاه ها مشکل بوجود آمد و عوامل تولید را به هم ریخت. یارانه یک پروژه ضروری است که باید ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: علت مخالفت مجلس به خاطر خوب اجرایی نشدن مرحله اول یارانه ها بود. مراحل بعدی یارانه باید با آسیب شناسی مراحل اول اجرا شود.

باهنر در خصوص مسائل انرژی هسته ای خاطر نشان کرد: فناوری غنی سازی جزو حقوق ملت ایران است و ما هم از این حق صرفنظر نمی کنیم و الان نیز یک کشور هسته ای هستیم و از این امکان استفاده غیر صلح آمیز نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: ۱+۵ به دنبال کشتن زمان است و به نظر می رسد منتظر انتخابات است. آقایانی که فکر می کنند در انتخابات بعدی تحول عمیقی رخ خواهد داد و ایران از انرژی هسته ای صرفنظر خواهد کرد خوابیست که تعبیر نخواهد شد.

این کاندیدای ریاست جمهوری در خصوص رابطه ایران و آمریکا اظهار داشت: ایران تا سال ۱۴۰۴ باید با همه کشورها جز رژیم صهیونیستی تعامل داشته باشد. صرف داشتن یا نداشتن رابطه ارزش حفظ و دفاع از اصول ملی است.

باهنر افزود: زمانی که خواست آمریکا مذاکره عادلانه باشد آن موقع مذاکره ایرادی ندارد.

وی در خصوص نقش تحریم ها در گرانی ها گفت: من تحریم ها را موثر می دانم اما کسی بخواهد سهم تحریم ها را بیش از ۳۰ درصد اعلام کند ظلم می کند. آثار تحریم ها در گرانی ۳۰ درصد و بقیه ناشی از سوء مدیریت است.

باهنر در خصوص جدا کردن دانشکده علوم پزشکی تهران و ایران که مدتی قبل ادغام شده بودند گفت: جداسازی این دو دانشگاه به صلاح نبود چرا که هزینه های مادی و معنوی سنگینی در بر دارد.

وی تاکید کرد: ما به شدت با این رفتار در این زمان مخالفیم و این عمل قابل انتقاد است. هر چند در دولت نهم و دهم اتفاقاتی از این دست بسیار تکرار شده است.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه دولت احمدی نژاد نباید در این زمینه عجله و شتاب کند گفت: باید با نظرات کارشناسی افراد ذینفعی مانند اساتید دانشگاه ها، دانشجویان این امر را بررسی کند.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی در انتخابات گفت: تا آنجایی که خبر دارم هاشمی و لاریجانی در انتخابات شرکت نخواهند کرد. اما در تحلیل این را باید رصد کنیم که در سیاست هیچ چیز غیر ممکن نیست. اگر نظر آقایان چه خاتمی، چه هاشمی، چه لاریجانی عوض شد و وارد رقابت ها شدند طبیعی است آرایش سیاسی تغییر می کند.

وی تصریح کرد: اگر هاشمی وارد انتخابات شود اصولگرایان رقابت خود را ادامه خواهند داد.

باهنر در خصوص ائتلاف با کاندیدای جبهه پایداری گفت: ائتلاف ما یک دعوت عام از همه اصولگرایان و جبهه پایداری که انتقاداتی به آن داریم دعوت کرده و آماده ائتلاف هستیم.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا به نفع هاشمی نیست که در انتخابات شرکت کند گفت: هاشمی یک پدیده ویژه در کل انقلاب ماست. در برهه های مختلف خدمات زیادی به انقلاب کرده است. اما نقدهای جدی به هاشمی وارد است.

وی افزود: الان در این موقعیت با توجه به تجربه های سال ۸۴ و ۸۸ و همچنین سن آقای هاشمی و موقعیتی که ایشان دارد فکر می کنم اگر به میدان رقابت وارد شود خود ایشان مورد نقد قرار می گیرند.

باهنر تاکید کرد: آرای منفی هاشمی زیاد است. همانطور که آرای مثبتی نیز دارد اما رای آوری ایشان در تردید است.

عضو ائتلاف اکثریت اصولگرایان با بیان اینکه عده ای نان رقابت با هاشمی را می خورند، گفت: عده ای علاقه دارند هاشمی دوباره وارد شود تا دوباره سوار بر این موج شوند. البته صلاح و مصلحت خویش را خسروان دانند ولی به نظر من حضور وی در انتخابات صلاح نیست.

باهنر اظهار داشت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ۷۶ بیشترین اشتباه را مرتکب شد چرا که تصور می کرد می تواند اصلاحات را مدیریت کند اما متاسفانه مسائلی فراتر از این موضوع اتفاق افتاد.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین خاطر نشان کرد: دولت اصلاحات و به خصوص چهره های تندرو این جریان اقدامات بسیاری علیه هاشمی انجام دادند و و بیشترین حرمت آیت الله هاشمی توسط اصلاح طلبان تندرو شکسته شد.

باهنر با بیان اینکه هاشمی و خاتمی نتوانستند تندروهای اصلاح طلب را مدیریت کنند، اضافه کرد: در سال ۸۸ انتظار این بود هاشمی نسبت به فتنه و حوادثی که پس از انتخابات ۸۸ صورت گرفت سکوت نکرده و مواضع خود را به صورت شفاف بیان کنند اما متاسفانه وی سکوت معناداری را در قبال فتنه ۸۸ اتخاذ کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید این موضوع را قبول کرد که آدم های بزرگ نیز اشتباهات بزرگ می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات