ماجرای خبری که 5 ماه به طول انجامید؛

پایگاه خبری تحلیلی «لرستان خبر» به شرح واقعیت ها و پشت پرده شکایت روابط عمومی استانداری لرستان از خبری که به دادگاه کشیده شد می پردازد.

به گزارش لرستان خبر، روز چهارشنبه مورخ 7 مرداد 94، خبری در یکی از پایگاه‌های خبری استان با عنوان «گذشت استانداری از شکایت علیه دو سایت خبری/ پرداخت 500 میلونی به خبرگزاری کذب بود» منتشر شد.

 

در متن خبر آمده که استانداری از سر رافت اسلامی از شکایت خود از دو سایت منتشر کننده خبر «لو رفتن زد و بند 500 میلیونی روابط عمومی دولتی با خبرگزاری خاص در لرستان» صرف‌نظر کرده است.

 

 اما شرح ماوقع را از پایگاه خبری «لرستان‌خبر» یعنی همان پایگاهی که استانداری و بهتر بگویم آقای رشیدنیا مدیر روایط عمومی استانداری لرستان از آن شکایت کرده است بشنوید؛ گر چه سایت لرستان‌خبر قصد نداشت این موضوع را رسانه‌ای کند اما از آن جایی که دوستان به این کار مبادرت کرده‌اند ما نیز خود را به این کار مجاز می‌دانیم.

 

سوم اسفند ماه سال گذشته پایگاه خبری تحلیلی لرستان‌خبر، خبری را با این عنوان منتشر کرد: «لو رفتن زدوبند 500 میلیون ریالی روابط عمومی دولتی با خبرگزاری خاص در لرستان».

 

 در متن این خبر دو موضوع کاملا مشهود است اول اینکه هیچ جای این مطلب از شخصی حقیقی یا حقوقی و یا سازمانی خاص اسم برده نشده و فقط به صورت کلی به ادارات دولتی و خبرگزاری‌ها اشاره شده است. دوم اینکه در متن، چند بار این ادبیات تکرار شده است که بنا بر «شایعات» و «شنیده‌ها» خبر تنظیم شده است و این پایگاه خبری، ادعای درج و نشر خبری متقن و بی چون و چرا را نداشته است و به طبع همین موضوع، از شخص یا نهادی خاص اسمی برده نشده است.

 

چند ساعت بعد از این نشر خبر، آقای بهرام رشیدنیا، مدیر روابط عمومی استانداری لرستان با دفتر لرستان‌خبر تماس گرفت و با بیانی تند و بی‌تناسب با وجاهت یک مدیر دولتی، از مدیر سایت خواست تا خبر را از روی خروجی پایگاه بردارد. طبیعتا از آن‌جایی که در متن خبر اسمی از ایشان و یا سازمان ذی‌ربط به ایشان برده نشده بود، مدیریت سایت از پذیرش این درخواست غیرمنطقی سرباز زد.

 

 روز بعد جناب رشیدنیا در اقدامی عجیب، مدیران روابط عمومی تعدادی از ارگا‌ن‌ها را بسیج نمود تا پایگاه خبری لرستان‌خبر را تحت فشار قرار دهند و به این ترتیب از روابط عمومی‌های نهادهای مختلف تماس‌های متعددی با دفتر سایت گرفته شد. در پاسخ به این عزیزان گفته شد از آنجا که در متن این یادداشت اسمی از کسی برده نشده، گلایه دوستان محلی از اعراب ندارد و خبر شنیده شده بر روی سایت باقی خواهد ماند و ما نمی‌دانیم آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است!

 

 

 

در تماس بعدی آقای رشیدنیا با لرستان‌خبر، ایشان ما را به این موضوع متهم کردن که حتی اصل خبر نیز مورد تایید نیست و در مقام دفاع از دیگر نهادهای دولتی ظاهر شدند. این در حالی است که خود ایشان دو ماه قبل از نشر این خبر، با بیان مطلبی به اصل موضوع یعنی زد و بند مالی بین نهادهای دولتی و تعدادی از رسانه ها اقرار کرده بودند.

 

 در مورخه 18 دی ماه سال 93 خبری با این عنوان «آگهی‌هایی که صدای روابط عمومی‌های ادارات لرستان را درآورد» در یکی از خبرگزاری ها منتشر شد. در متن این خبر جناب رشیدنیا بر وجود رابطه مالی خارج از عرف نهادهای دولتی و برخی رسانه‌ها مهر تایید زد.

 

در اردیبهشت ماه سال گذشته نیز در پایگاه‌‌های خبری مختلف استان این قول از نماینده محترم ولی‌فقیه در استان منتشر شد که فرموده بودند: «هر مدیری پول بیشتری می‌دهد، جایگاه بهتری در رسانه دارد». از سوی دیگر در فروردین ماه امسال، بالاترین مقام قضایی استان جناب بدری در جمع خبرنگاران گفته بودند:«برخی رسانه‌ها در استان لرستان رسالت اصلی خود را فراموش کرده و به دنبال فعالیت اقتصادی هستند».

 

این تعابیر همگی گویا و موید وجود واضح و بی‌تشکیک رابطه مالی غیرمشروع بین برخی نهادها و  بعضی از رسانه ها است.

 

خبر منتشر شده در لرستان‌خبر نیز در جهت بازتاب همین موضوعی (زد و بند مالی نهادها و رسانه‌ها) است که همگان به آن اذعان دارند و برای ذکر مصادیق آن چندان ارزشی قائل نیست.

 

به هر ترتیب چند روز بعد در اقدامی دور از انتظار، دایره حقوقی استانداری به درخواست مستقیم مدیر روابط عمومی این نهاد از سایت لرستان‌خبر به جرم افترا، شکایت کرد. گردن از مو باریک‌ترمان را به حکم عقل و شرع به قانون سپردیم و با تاثر بر پیکر بی‌جان «آزادی بیان» فاتحه‌ای خواندیم.

 

طبق روال معمول پرونده‌های قضایی در شعبه بازپرسی از خود دفاع کردیم و منتظر نتیجه شدیم. اما گویا کسانی در این مدت بر خلاف ما منتظر نشده بودند و با اهرم‌های دیگری در حال منعطف کردن قانون بودند چرا که علی‌رغم صدور حکم منع تعقیب از سوی بازپرس محترم شعبه مربوطه و مبرا دانستن لرستان‌خبر از اتهام وارده، پرونده دوباره به جریان افتاده بود.

 

 ما تا این لحظه از بی‌گناهی خود دفاع کرده‌ایم و می‌کنیم و عجز و لابه بی‌گناهی خود را فقط نزد قانون بردیم اما دوستان استانداری گویا التماس و پوزش ما را فرض گرفته‌اند و به هر شکل از شکایت خود صرف نظر کرده‌اند. این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که ما با خبریم، روابط عمومی محترم استانداری راساً تا جایی که امکان داشت پرونده را پیگیری می‌کردند تا به آن سرانجامی که دوست داشتند برسد اما از آنجا که اتهام وارده ظرفیت مورد نظر جهت مجرمیت ما را نداشت، کار به آنجا که می‌خواستند نرسید

 

 در متن خبرِ «گذشت استانداری از شکایت علیه دو سایت خبری...» آمده که «خطا و لغزش امری محتمل برای هر کسی است ...» ما نیز به این نکته معترفیم و نه خودمان را که در این عرصه کم‌تجربه و البته بی‌غرضیم از اشتباه مبرا می‌دانیم و نه دیگران را.

 

پایگاه مردم‌نهاد «لرستان‌خبر»، بازتاب بی‌طرفانه وقایع رخداده در استان و مطالبه‌گری منصفانه و بی‌هراس از نهادها  را در چارچوب قانون، رسالت خود دانسته و حیات خود را در گرو بازگو کردن حقایق، مطالبات بجا و نترسیدن از قواعد نانوشته رسانه‌ای می‌داند و نه با بلندگو شدن برای اشخاص و یا سازمان‌ها.

 

 بر همین مبنا از این به بعد نیز تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا اگر به علت سوء مدیریت یا سوء استفاده شخصی یا سازمانی، حقی مادی یا معنوی از مردم تضییع شد، در اسرع وقت و منصفانه به آن بپردازیم تا خدایی نکرده آب زلال خدمت به منجلاب خیانت تبدیل نشود.

 و من الله التوفیق

 

مدیریت پایگاه خبری لرستان‌خبر

 

اخبار مرتبط

لو رفتن زدوبند 500 میلیون ریالی روابط عمومی دولتی با خبرگزاری خاص در لرستان

 

تحریریه مطبوعات لرستان، روابط عمومی ادارات شده اند/ نهادهای نظارتی به روابط ادارت با رسانه ها ورود کنند

 

قطعی بودن زدوبند بین برخی ادارات با رسانه‌های لرستان// بازرسی ورود کند

 

برخی رسانه ها تبدیل به بنگاه اطلاع‌رسانی در ازای دریافت پول شده‌اند/قانونی نبودن پرداخت رپورتاژ به خبرگزاری ها

 

هر مدیری پول بیشتری می‌دهد، جایگاه بهتری در رسانه دارد

 

برخی رسانه‌ها در استان لرستان رسالت اصلی خود را فراموش کرده و به دنبال فعالیت اقتصادی هستند

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • ما عاشق مبارزه با اسرائیلیم

  این اقای .... ما آخر نفهمیدیم کدوم وریه خودشو به همه می چسبونه چپ راست از اب گل آلود همیشه ماهی میگیره ادم باید طرفدار ولایت باشه ولا غیر
  زنده باد لرستان خبر
  زنده باد سلام دلفان
  زنده باد انفطار
  زنده باد سفیران نور
  زنده باد ایکنا

 • ناشناس

  برادران لرستان خبر، میم الف و ....
  کیف کردم.

  این آقا چرا به خودش گرفته این قضیه رو
  شما که اسمی ازش نبردید.

  حتما یه کاری کرده...

  حالا این سوال باقی میمونه که
  چرا ..... کاسه داغتر از آش شده و سنگ رشیدنیا رو به سینه میزنه
  حتما........ اینا هم با هم بله.....

 • خادم

  اقای هزار ویک چهره خدا میدونه که تمام سعیت رو کردی که لرستان خبر محکوم شه......وبا اینکه مجرم شناخته نشد بازم فشار اوردی......وقتی هم شخص استاندار شکایت رو پس گرفت باز مقاومت کردی....بعد نوشتی با رافت وبخشش عمل کردیم!!!؟؟؟؟
  رو رو برم....
  خجالت بکش
  نزار همه چی رو بگیم....

 • خادم

  اقای هزار ویک چهره خدا میدونه که تمام سعیت رو کردی که لرستان خبر محکوم شه......وبا اینکه مجرم شناخته نشد بازم فشار اوردی......وقتی هم شخص استاندار شکایت رو پس گرفت باز مقاومت کردی....بعد نوشتی با رافت وبخشش عمل کردیم!!!؟؟؟؟
  رو رو برم....
  خجالت بکش
  نزار همه چی رو بگیم....

 • سمیه

  سلام و خداقوت
  واقعا از متن بالا لذت بردم به چند دلیل

  یکی اینکه سکوت چند ماهه شکسته شد

  دوم اینکه در کمال ادب و احترام حرف رو گفتید و واقعیت ها را

  اما برایم سوال است که تعدادی از رسانه های استان چرا خودشون را جیره خوار تعدادی افراد کردند

  رسانه باید انقلابی و عدالت خواه باشه نه تریبون مسولان

  ای رسانه هایی که خود را به هایی ناچیز فروختید بدانید که باید روز قیامت جوابگو باشید

  لرستان خبری ها دستتون درد نکنه هرچند احساس می کنم اینقدر مسولان کم تحمل هستند و تنها تریبونی را که حرف مردم را می زنه رو دوباره دنبال شکایت کی افتند

 • مستضعف پیروز است

  آخ جون دعواآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ

  هرکه لابیش بیش تر من طرفدارشم!!!!!!!!!!!

  مدیونید اگر فکر کنید منظورم شخص یا جایی خاص است!!!!!!!!!!!

  چاکر تمام لابی گرها برای فشار بر قشر مستضعف و مردمی هم هستیم!!!!!!!!!

 • مجيد

  حتي اگر در اين ماجرا لرستان خبر محكوم هم مي شد و به فرض اين سايت هم بسته مي شد هيچ چيز از كار مطلوب لرستان خبر در يك سال اخير بچه هاي اين سايت كم نمي شد
  دست مريزاد

 • اكبري

  به قول دوستاني كه نظر دادن مرد هزار چهره چي فكر كرده
  حق هميشه پيروز است

 • حسن

  به قول احمدي نژاد حالا اين آقا |آب رو بريزه اون جايي كه ميسوزه

 • روزنامه نگار

  هر آدم عاقلي وقتي دو دو تا چهار تا كنه و مسائل رو كنر هم بزاره همه چي دستش مياد

  1- چرا از بين اين همه اداره فقط به يكي از ادارات برخورده و كاسه داغتر از آش شده

  2- به فرض هم كه مطلب عليه اين اداره باشه چرا فقط يه نفر از اين اداره اين همه بهش برخورده

  3- چرا اخبار اين آقا فقط از يك يا دو خبرگزاري و سايت خاص منتشر ميشه و هميشه هم تعريف و تمجيد از عملكرد ايشونه

  4-چرا بعد از نشر اين خبر اين آقاي خاص از چندين پست ديگه كه داشت بركنار يا اخراج شد
  و....

 • آرمان

  الذین قالو ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکة ان لاتخافوا و لا تحزنوا....
  «زنده باد لرستان خبر»

 • ناشناس

  ان شاء الله مراجع قضایی و دادستانی از حقوق عمومی مردم دفاع کنن که دزدیهای کلاااااااان و خرد پیش نیاد
  و قوه ی محترم قضاییه هم بین ضعیف و قوی و مسئول و مردم عادی و کس دار و بیکس عدالت و بیطرفی رو رعایت کنه

 • کمیل

  ما که هنوز برادر رشید نیا رو نشناخیتم...
  این وریه...اون وریه
  حزب پرچم :(

 • سرباز

  زنده باد لرستان خبر

 • منتقد لرستان خبر

  لرستان خبر = رسانه مستضعفین...
  البته جو نگیردتون، هنوز جای کار دارید، هنوز باید دست یه سری از دونه درشت ها رو رو کنید.
  نترسید و ادامه بدید
  فان حزب الله هم الغالبون...

 • علی ن

  «بهرام رشیدنیا» رو میگید که با احمدی نژاد پست گرفت، بعد با روحانی بیعت کرد و حالا تو حزب حاج آقاست؟؟!!!

  بابا دمت گرم ب جون تو مملکت خودمون که معلوم نیست با کی هستی، حداقل خارج از این مملکت بگو با کدوم گروهی؟!!

 • علی ن

  انتقاد...
  من " ب ر " نگفتم اسم آوردم مگه خودتون تو متن کامل اسم نبردید؟؟!!
  ثانیاً از بس تو مملکتمون اسم این افراد رو بصورت کد دادیم اینطور گستاخ شدن...

 • ناشناس

  خنده دار بود دفاع مسخره ای از خودت کردی

نظرات