پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم زاخاری کک تحت عنوان «‌ ادعای اسرائیل :‌ آیا چین به ایران جت های جنگنده پیشرفته می فروشد ؟‌ » نوشت :‌ گفته می شود چین آماده است تا تعدادی از جت های جنگنده چند منظوره خود را از نوع جی - ۱۰ به ایران بفروشد.

در طول یک هفته گذشته برخی منابع اعلام کرده اند که چین و ایران در حال نهایی کردن توافقنامه ای هستند که به موجب آن پکن جت های چنگدو جی- ۱۰ را که چین تحت عنوان اف - ۱۰ صادر می کند ،به تهران می فروشد . این هواپیماها در غرب به نام ویگروس دراگون Vigorous Dragon شناخته می شوند .

 

ریشه بسیاری از این گزارشها به خبر سایت دبکا فایل باز می گردد ؛‌ سایت نظامی و اطلاعاتی اسرائیل که اعتبار اخبار و گزارش های آن زیر سئوال قرار دارد . هفته گذشته دبکا فایل ادعا کرده بود چین قصد دارد حدود ۱۵۰ فروند جت جنگنده جی - ۱۰ به ایران بفروشد. این گزارش به نقل از برخی منابع نظامی و اطلاعاتی ناشناس منتشر شده بود.

 

افزون بر آن نشریه وانت دیلی Want Daily در تایوان این هفته گزارش داد :‌« چین در مجموع حدود ۲۴ فروند هواپیما از نوع ویگروس دراگون در اختیار نیروی هوایی ایران قرار خواهد داد که نوع صادراتی جی - ۱۰ محسوب می شوند.

 

در متن انگلیسی زبان این گزارش به منبع این خبر اشاره ای نشده است. با این همه در این گزارش ادعا شده است ایران پولاین هواپیماها را از طریق واگذاری یک امتیاز نفتی قابل ملاحظه و چشمگیر به چین پرداخت خواهد کرد. به موجب گزارش وانت دیلی ، هزینه یک فروند هواپیمای جت جی - ۱۰ حدود چهل میلیون دلار است و بدین ترتیب هزینه کل قرارداد فروش این هواپیماها بالغ بر یک میلیارد دلار خواهد بود.

 

هواپیماهای جی - ۱۰ اغلب به عنوان نسل چهار و نیم جت های جنگنده ، قابل مقایسه با اف- ۱۶ بلاک ۶۰ (‌ موجود در ناوگان نیروی هوایی امارات عربی متحده ) ، رافال فرانسوی و نیز جت های یوروفایتر تایفون Eurofighter Typhoon شناخته می شوند.

 

گفته می شود منشا این هواپیماها پروژه لاوی Lavi project است که در دهه ۱۹۸۰ به طور مشترک توسط اسرائیل و آمریکا پیگیری ولی بعدها رها شد. برخی گزارش ها در طول چندین سال گذشته حاکیست اسرائیل نقشه اولیه هواپیماهای لاوی را بر خلاف میل آمریکا ، به چین فروخته است.

 

آیا چین به ایران جنگنده پیشرفته می فروشد؟‌+عکس

 

گفته می شود این هواپیماها حدود سه هزار کیلومتر یعنی خیلی بیشتر از برد پروازی هواپیماهای جت کنونی ایران ، برد دارند.

نوع پیشرفته تر جت های جی - ۱۰ موسوم به جی - ۱۰ بی J-۱۰B ،‌ به رادارهای فعال الکترونیکی اسکن(AESA)مجهر هستند که در بردارنده برد طولانی تر فرکانس برای خنثی کردن پارازیت های راداری دشمن و قدرت بیشتر برای ردیابی جت های رادار گریز استیلث است ( مانند بمب افکن های بی دو آمریکایی ، اف - ۲۲ و اف - ۳۵ ) .

 

این نخستین بار نیست که شایعات متعددی درباره علاقمندی ایران به خرید جت های جی - ۱۰ از چین منتشر می شود. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۷ رسانه های دولتی روسیه اعلام کردند «‌ نمایندگان شرکت صنعتی تولید هواپیمای ایران اعلام کرده اند که چین در طول سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ ، در مجموع ۲۴ فروند جت به ایران می فروشد. »‌ولی مقامات چینی بعدها این گزارش ها را تکذیب کردند.

 

چین همچنین در سال ۲۰۰۹ توافقنامه ای به ارزش یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار با پاکستان برای فروش سی و شش فروند هواپیمای جی - ۱۰ به اسلام اباد امضا کرد. اجرای این توافق پس از آنکه صندوق بین المللی پول شرایط مالی سختگیرانه ای برای پاکستان به ازای دریافت یک وام مطرح کرد ، به تعویق افتاد.

 

بنابراین تازه ترین گزارشها را درباره فروش این هواپیماهای چینی به ایران باید با دیده تردید نگریست. دبکا فایل در خصوص انتشار اخبار اینچینی درباره ایران یدی طولانی دارد. و با وجود اینکه چین در گذشته نیز به ایران سلاح فروخته است ولی فروش جت های جی - ۱۰ به تهران خیلی فراتر از قراردادهای تسلیحاتی قبلی است.

 

افزون بر آن یک مقام بلندپایه صنایع فاعی چین در اواخر سال ۲۰۱۳ اعلام کرده بود که موضوع صادرات جت های نظامی جی - ۱۰ باید ابتدا در این کشور به تصویب برسد. و تاکنون مجوز صادرات این گونه هواپیماها صادر نشده است.

 

با توجه به برچیده شدن تحریمهای تسلیحاتی بر ضد ایران در سالیان اینده ، تهران به منظور تقویت قوای نظامی متعارف خود در صدد خرید تسلیحات خارجی بر خواهد آمد. کشورهای حوزه خلیج ( فارس) و اسرائیل در شرایط کنونی در آسمان برتری کیفی بهتری بر ایران دارند. بنابراین ارتقا و بهینه سازی نیروی هوایی ایران احتمالا در صدر اولویت های نیروهای مسلح ایران در سالهای اینده قرار خواهد داشت. 

 

 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات