بعد از توافق ایران و ۱+۵ در وین و تهیه متن موسوم به برجام، ابهامات زیادی در رسانه‌ها و افکار عمومی در رابطه با توان نظامی ایران مطرح شده که تاکنون از سوی مراجع ذیصلاح به این نگرانی‌ها‌‌ پاسخ مطلوبی داده نشده است؛ این نگرانی‌ها‌ تا آنجا ادامه یافته است که طیف وسیعی از اقشار مختلف مردم از دانشجویان گرفته تا طلاب و روحانیون در نامه‌ها‌یی از نیروهای مسلح، ارتش و سپاه خواسته‌اند تا با انجام رزمایش‌ها‌ی موشکی پاسخ دندان‌شکنی به ادعاهای طرف غربی دهند.

به گزارش کیهان، بعد از توافق وین و قطعنامه شورای امنیت هر چند تیم مذاکره‌کننده ایران اعلام کردند که محدودیت‌ها‌ی موشکی این قطعنامه الزام‌آور نیست، ولی شواهد و قرائن حاکی از چیز دیگری است. 

 

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد توافق هسته‌ای ایران و شش کشور قدرتمند، عدول ایران از توسعه برنامه موشکی خود را به مدت هشت سال شامل می‌شود. سرگئی لاوروف به خبرنگاران گفت: «بر اساس توافقی که در وین امضا شد برنامه موشکی ایران به مدت هشت سال هیچ توسعه‌ای نخواهد یافت و هیچ حمایت خارجی از این برنامه نخواهد شد.»

 

هرچند تیم مذاکره‌کننده ایرانی معتقد است که بندهای موشکی قطعنامه برای ایران الزام‌آور نیست ولی بر اساس متن برجام و نیز قطعنامه شورای امنیت برنامه موشکی ایران دارای محدودیت خواهد شد و ایران چون خود را ملزم به اجرای این قطعنامه کرده است در صورت تخطی، توافق را نقض کرده است.

 

این محدودیت‌ها‌ی گسترده نگرانی‌ها‌یی را در فضای عمومی کشور ایجاد کرده است تا آن‌جا که هفته گذشته جمعی از علما و طلاب حوزه قم طی بیانیه‌ای و با هدف پاسخگویی به زیاده‌خواهی غرب در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در زمینه توان موشکی ایران، خواستار برگزاری رزمایش موشکی توسط نیروهای مسلح کشورمان شدند.

 

در نهایت حمایت ۱۸۹ گروه تبلیغی طلاب سراسر کشور با هزاران عضو صاحب منبر از بیانیه‌ حوزویان انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌ها یافت و فضا را برای اقدام نهایی مجلس شورای اسلامی آماده کرد.

 

فردای انتشار حمایت مبلغان بهرام بیرانوند و جواد کریمی قدوسی، دو تن از نمایندگان مجلس، در نطق‌های خویش در صحن علنی به صراحت خواستار برگزاری رزمایش موشکی شدند.

 

صبح روز بعد، یک‌شنبه ۱۸ مرداد ماه سال جاری، ۲۰۴ تن از نمایندگان مجلس بیانیه مستقلی را خطاب به سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح در لزوم ادامه‌ رزمایش‌های موشکی امضا کردند اما این بیانیه از تریبون مجلس قرائت نشد.

 

دیروز نیز ۵۰۰ نفر از مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور با صدور نامه‌ای خطاب به سردار جعفری، از وی خواستند با برگزاری رزمایش موشکی خط بطلانی بر ادعاها و چشم طمع آمریکای تروریست و صهیونیست کودک‌کش بکشند.

 

در ادامه این گزارش به بررسی رزمایش‌ها‌ی موشکی ایران در طول ۴ سال گذشته می‌پردازیم؛ رزمایش‌ها‌یی که از بازه تیرماه ۱۳۹۰ و با رزمایش پیامبر اعظم ۶ آغاز و به اسفند ۱۳۹۳ یعنی رزمایش پیامبر اعظم ۹ ختم می‌شود.

 

رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۶ و رونمایی از سیلوهای زیرزمینی پرتاب موشک

۶ تیر ۱۳۹۰ مرحله نخست رزمایش پیامبر اعظم۶ با رونمایی از «سیلوهای» زیرزمینی پرتاب موشک سپاه انجام شد. 

 

رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۶ در دو مرحله برگزار شد. مرحله اول آن در روزهای ۶ و ۷ تیرماه بود که رونمایی از انواع سیلوهای موشکی، شلیک موفقیت‌آمیز ۱۴ موشک  دوربرد زمین به زمین، پرتاب موفق موشک فاتح ۱۱۰ و بازدید کارشناسان روسی از هواپیماهای منهدم شده توسط سپاه از برنامه‌ها‌ی اصلی مرحله اول رزمایش بود.

 

رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) ۶ دارای یک نوآوری مهم نیز بود که طی آن ۵ فروند موشک از خانواده شهاب شامل دو فروند موشک شهاب ۱، دو فروند موشک شهاب ۲ و یک فروند موشک شهاب ۳ برای اولین بار به صورت همزمان شلیک شدند.

 

موشک‌ها‌ی شهاب از جمله مهم‌ترین موشک‌ها‌ی بالستیک جمهوری اسلامی ایران است که می‌توانند سرزمین‌ها‌ی اشغالی و نیز تمام پایگاه‌ها‌ی نظامی آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار دهند.

 

مرحله دوم رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۶ نیز اواخر هفته دوم تیر ماه سال ۱۳۹۰ برگزار شد. مرحله دوم این رزمایش با هدف قرار دادن اهداف متحرک دریایی توسط موشک‌ها‌ی هوشمند و نقطه‌زن برگزار شد.

 

تیر ماه ۱۳۹۱ رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۷ 

 

۱۲ تیر ماه سال ۱۳۹۱ نیز مرحله مقدماتی رزمایش موشکی سپاه با نام پیامبر اعظم ۷ آغاز شد. 

 

هفتمین رزمایش موشکی سپاه با نام رزمایش پیامبراعظم(ص)۷ چهارشنبه ۱۴ تیر به پایان رسید. در این رزمایش سه روزه، ده‌ها‌ فروند موشک از انواع شهاب ۱، ۲، ۳، خلیج فارس، فاتح ۱۱۰، قیام، تندر و زلزال شلیک و بسیاری از آنها پایگاه نظامی شبیه‌سازی شده دشمنان فرامنطقه‌ای در کویر سمنان را به طور کامل نابود و منهدم کرد.

 

در روز آخر رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۷،  هدفی چندین برابر کوچک‌تر از هدف‌ها‌ی دریایی تهدید محور در نظر گرفته شده بود که توسط موشک خلیج فارس به طور دقیق مورد اصابت قرار گرفت و منهدم شد.

 

تفاوت این رزمایش با رزمایش‌ها‌ی قبلی سپاه در این بود که موشک‌ها‌ از چند نقطه در سراسر کشور به سوی یک هدف واحد شلیک شدند.

 

در این رزمایش از موشک‌ها‌ی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر نیز استفاده شد که به دلیل فاصله سکوها تا هدف از پیش تعیین شده، تنها از ۱۳۰۰ کیلومتر برد آنها استفاده شد.

اسفند و رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۸۱۳۹۱

 

هشتمین رزمایش پیامبر اعظم (ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اسفند ۱۳۹۱ در منطقه شرق کشور برگزار شد، اگرچه در مقایسه با رزمایش‌ها‌ی پیامبر اعظم‌(ص) گذشته، تنها به فعالیت نیروی زمینی خلاصه شده و از شلیک موشک و فعالیت‌های مهم نیروی دریایی سپاه، خبری در آن نبود، اما همچون سایر رزمایش‌ها‌ی نیروهای مسلح کشورمان تاکتیک‌ها‌ و سلاح‌ها‌ی جدیدی را در مرحله عملیاتی مورد استفاده قرار داد که کمتر مورد توجه رسانه‌ها‌ی کشورمان بوده است.

 

در روز آخر این رزمایش دو موشک توسن و تندر نیز مورد آزمایش و استفاده قرار گرفتند. 

 

رزمایش موشکی ارتش در سال ۱۳۹۱ 

 

در روزهای پایانی سال ۱۳۹۱ بود که رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش که با رمز یا علی‌ابن موسی‌الرضا و با حضور فرمانده این نیرو برگزار شد، موشک‌ها‌ی نازعات و فجر ۵ با موفقیت شلیک شد.

 

در این رزمایش که در منطقه عمومی رزمایش و در کاشان برگزار شد، یگان‌ها‌ی موشکی و راکت‌انداز آخرین تاکتیک‌ها‌ی دفاعی و موشکی را تمرین کردند.

 

در مرحله آغازین رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش که روز پنج‌شنبه ۲۴ اسفند انجام شد، موشک‌ها‌ی نازعات ۱۰ و فجر ۵ با موفقیت شلیک شدند.

 

فجر ۵ یک راکت توپخانه‌ای ۳۳۳ میلی‌متری و دوربرد و از نوع راکت‌انداز چندتایی متحرک است؛ حداکثر برد فجر ۵ به ۷۵ کیلومتر می‌رسد. همچنین موشک نازعات ۱۰ یک موشک بالستیک میان‌برد است.

 

رزمایش موشکی نیروی زمینی با هدف تست سامانه‌ها‌ی پیشرفته موشکی در منطقه عمومی اصفهان(کاشان) برگزار شد. 

 

گفتنی است، این رزمایش یک روزه که به همت رزمندگان لشکر ۸۴۰ موشکی کاشان در منطقه عمومی رزمایش مرنجاب کاشان برگزار شد، روز پنج‌شنبه با حصول به نتایج مورد نظر به کار خود پایان داد.

 

۲۶ فروردین ماه سال ۱۳۹۲ نیز همزمان با آغاز هفته ارتش، امیر پوردستان با بیان اینکه در سال ۹۱ هشت مرحله رزمایش گسترده انجام شد، تاکید کرد: آخرین رزمایش ما رزمایش موشکی بود که با موفقیت انجام شد. موشک‌ها‌یی که در نیروی زمینی استفاده می‌شود برای هدف قرار دادن عقبه دشمن است و موشک‌ها‌ی استراتژیک و برد بلند نیست و در این رزمایش‌ها‌ موشک‌ها‌ی نازعات و فجر ۵ که توسط متخصصین داخلی بهینه‌سازی شده بودند، با برد، دقت و قدرت تخریب بالاتر شلیک شدند.

 

از اسفند ۱۳۹۱ تا خرداد ۱۳۹۳

 رزمایش موشکی ارتش

 به مناسبت آزادسازی خرمشهر

خرداد ماه ۱۳۹۳ به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر، بیست و ششمین رزمایش بیت‌المقدس توسط نیروی زمینی ارتش و با حضور فرماندهی نیروی زمینی امیر احمدرضا پوردستان در استان اصفهان به مدت ۵ روز و در ۲ مرحله با حضور نیروهای زمینی و هوایی ارتش برگزار شد. 

 

در دومین روز خرداد ماه همین سال دو فروند موشک ان ۱۰و ان ۶،  دو فروند موشک فجر ۵ و موشک نازعات با موفقیت شلیک شد.

 

بنابر اعلام نیروهای مستقر در دیدگاه، این راکت‌‌ها پس از شلیک با موفقیت به اهداف اصابت کردند. این مرحله از رزمایش در منطقه عمومی کاشان برگزار شد.

 

 در همین ارتباط، امیرپوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش رزمایش موشکی  نزاجا را موفق و نشان‌دهنده توانمندی این نیرو ارزیابی کرد و گفت: تا پایان سال سه رزمایش تخصصی دیگر نیز در حوزه‌های پهپاد، جنگال و تیپ ۶۵ نوهد و نیز دو رزمایش مشترک با دیگر نیروهای ارتش و سپاه در جنوب غرب و جنوب شرق برگزار می‌شود.

 

سوم خرداد همین سال نیز مرحله نهایی رزمایش بیت‌المقدس ۲۶ با حضور امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در منطقه نصرآباد اصفهان برگزار شد.

 

در رزمایش بیت‌المقدس ۲۶ که روز سوم خرداد در اصفهان اجرا شد، موشک «سهند» توسط پدافند ارتفاع پست شلیک شد.

 

همچنین موشک‌های «دهلاویه» توسط سکوی زمینی، «توسن» توسط نفربر BMP۲ و «تندر» توسط «تانک ST۷۲» در این رزمایش با موفقیت شلیک شد. موشک «تاو» نیز توسط بالگردهای کبری با موفقیت شلیک و پس از شلیک این موشک‌ها، اهداف دشمن نابود شد.

 

اسفند ۱۳۹۳؛ رزمایش موشکی

 

 پیامبر اعظم(ص)۹

۶ اسفند ۱۳۹۳ رزمایش بزرگ پیامبر اعظم ۹ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رمز یا محمد رسول‌الله(ص) آغاز شد.

 

در نخستین مرحله از رزمایش ۱۷ موشک کروز و بالستیک از شناورها، بالگردها و سامانه‌های ساحلی نیروی دریایی سپاه شلیک شد.

 

برای نخستین بار در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم(ص) سپاه، موشک کروز نصر از بالگردها به ناو هواپیمابر شلیک شد. همچنین موشک بالستیک با برد ۲۷۰ کیلومتر برای انهدام اهداف متحرک شلیک شد. در این مرحله از رزمایش از شناورهای جدید ذوالفقار سپاه رونمایی شد.

 

موشک‌های فاتح ۱۱۰ و زلزال علیه اهداف ثابت زمینی به هدفی در یک جزیره غیرمسکونی به فاصله ۲۷۰ کیلومتر در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم شلیک شد.

 

موشک دوربرد و بالستیک «خلیج فارس» نیز در رزمایش پیامبر اعظم سپاه با موفقیت شلیک شد. همچنین هدف دریایی متحرک با دو موشک بالستیک با برد ۲۷۰ کیلومتر در رزمایش بزرگ پیامبر اعظم سپاه در منطقه خلیج فارس منهدم شد.

 

حال باید منتظر ماند و دید بار دیگر چه زمانی غرش موشک‌های ایرانی رویای شیرین غربی‌ها برای محدود کردن توان دفاعی کشورمان را آشفته می‌کند.

منبع: رجا نیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات