از گرا تا استعفاء؛

صادق خرازی، سفیر سابق ایران در فرانسه و بنیانگذار حزب ندای ایرانیان، در چند وقت اخیر میان سنگ آسیاب اصلاح طلبان قرار گرفته و نوعی آلرژی نسبت به او در میان مدعیان اصلاح طلب شکل گرفته است.

صادق خرازی، دیپلمات اتو کشیده جمهوری اسلامی ایران، این روزها به سوژه جدید رسانه ها تبدیل شده و اظهارات و رفتارهای او نیز بدون حاشیه نبوده است. او از اردوگاه اصلاح طلبان طرد شده و هرچند خود را اصلاح طلب واقعی می داند، در میان احزاب و گروه های نشانه دار اصلاح طلب دیگر جایی ندارد و ندای ایرانیان با برند وی در حال فعالیت است، حزبی که سودای جذب جوانان اصلاح طلبی را دارد که در میان دیگر تشکلات اصلاح طلب، جدی گرفته نمی شوند.

 

زاده سال 42 در تهران، فوق لیسانس مطالعات خاورمیانه و دانشجوی دکترای تاریخ و سیاست در دورهام انگلستان، در وصف خود نوشته است:با روی کار آمدن آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران در سال 68به عنوان سفیر  ایران به سازمان ملل متحد در نیویورک رفتم، عضو هیئت مذاکره کننده جنگ ایران و عراق بودم پس از شش سال به ایران بازگشتم.مشاور عالی دکتر ولایتی شدم. از جانب آقایان هاشمی رفسنجانی و رئیس دولت اصلاحات به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور مسئول برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در طهران شدم، مدتی دستیار خاتمی بودم.چهار سال هم معاون وزارت امور خارجه شدم سپس به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به مدت سه سال و چهار ماه انجام وظیفه کردم.کارمند وزارت امور خارجه هستم. به توسعه سیاسی و اقتصادی و تحقق عدالت، تحقق جامعه مدنی باور جدی دارم.هزینه های زیادی هم برای اعتقادات خودم متقبل شدم.هم اینک دوران مهجوری و مشتاقی را سپری می کنم.با رئیس دولت اصلاحات همکاری نزدیکی در باب گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها دارم و مشاور ویژه ایشان هستم...

 

 تاجرزاده ای که در دوران نوجوانی در حجره پدر راه و رسم تجارت را در کنار فراگیری علوم دینی در قم می گذراند، اینک مورد غضب اصلاح طلبانی قرار گرفته که خود را پدرخوانده اصلاحات در تاریخ ایران می دانند. فرازی از سخنان وی در مصاحبه ای با مجله پنجره، او را به قاچاقچی نسخ خطی متهم کردند. صادق خرازی در این مصاحبه گفته بود لیستی از اصلاح طلبان در اختیار دارد که در زمان سفارتش به خارج گرا می دادند. یکی از علایق اصلی وی جمع آوری و خرید و فروش نسخ خطی است و اینکه عبدالله رمضان زاده، محکوم فتنه 88 و فعال اصلاح طلب او را متهم به قاچاق نسخ کرده به این علاقه خرازی بر می گردد. 

 

مراسم شام سفارت در پذیرایی از بوتفلیقه

 

رمضان زاده در پستی خطاب به صادق خرازی گفته بود:به نظر شما لیست دیپلمات‌های قاچاقچی نسخ خطی کتاب‌های قدیمی در جیب کیست؟! خرازی یکی از مشهورترین صاحبان مجموعه نسخ نفیس و قدیمی خطی است که برحسب قضا خود او هم خط بسیار خوشی دارد، سید صادق خرازی اوقات فراغت خود را صرف جمع اوری و نگه داری این نسخ می کند. 

 

این دیپلمات میلیاردر که هیچ سعی در پنهان کردن ثروت و داشتن خانه اعیان نشین در شمال شهر تهران نکرده است، بالاخره پس از بی مهری برخی از اصلاح طلبان از سمت ریاست شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان، استعفا داد، حزبی که با نگاهی به شورای مرکزی آن به غیر از خود خرازی، نام نشاندار خاصی در آن مشاهده نمی شود. ندا از همان ابتدا نیز جدی گرفته نشد و این را می شد در روز پنج شنبه 29 مرداد پی برد. 

 

پنجه شنبه 29 مرداد، جمعی بزرگی از اصلاح طلبان گردهم جمع شدند و اولین کنکره حزب اتحاد ملت ایران را برگزار کردند. حزبی که جمعی از اعضای احزاب منحله مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی را با نشان جدید به عرصه سیاسی بازگردانده است. تاسیس حزب اتحاد ملت ایران با سر و صدا و واکنش های متعددی روبه رو بود. در میان کسانی که در هیات موسس این حزب حضور داشتند نام کسانی به چشم می خورد که در حزب منحله مشارکت حضور داشتند. حضور چنین افرادی در نگاه اول بازگشت مجدد حزب مشارکت به عرصه سیاسی را تداعی می کرد.

 

به هر حال وزارت کشور مجوز حزب جدید را صادر کرد و حزب اتحاد ملت ایران با حضور افرادی مانند، محمد آقایی (مسئول کمیته تشکیلات و عضو مؤسس حزب منحله مشارکت)، حسین خلیلی اردکانی (رئیس شورای منطقه کرج حزب منحله مشارکت)، محمد خلخالی، حیدر زندیه، مژگان اثباتی، علی‌محمد مظفری (عضو هیئت مؤسس حزب منحله مشارکت)، رؤیا بلوری (همسر علی‌محمد مظفری و عضو شاخه زنان حزب منحله مشارکت)، پیروزی (عضو یکی از کمیته‌های اقشار حزب منحله مشارکت)، داوود کریمی دستجردی، سید حسن موسوی‌نژاد (رئیس کمیته اطلاع رسانی حزب منحله مشارکت)،  آیدین پیرزه و غلامرضا انصاری عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران تاسیس شد.

 

 

اما کنگره روز پنج شنبه تمام کسانی را که در پشت این حزب گرد آمده بودند را به صحنه آورد، علی شکوری‌راد، آذر منصوری،  علی تاجرنیا، هادی خانیکی، فاطمه راکعی، محمد کیانوش راد و حمیدرضا جلایی پور، مشارکتی های معروفی بودند که بر روی سن رفتند و سیاست های  حزب جدید را تبیین کردند. محمد معین، محمدرضا عارف، غلامرضا کرباسچی، عبدالله نوری، محمد علی ابطحی، محمدرضا خاتمی ...نیز فرصت را برای یک عکس یادگاری مناسب دیدند و در این جمع حضور پیدا کردند. 

 

حزب اتحاد ملت ایران، مورد وثوق اکثریت اصلاح طلبان قرار گرفت ولی حزب ندای ایرانیان همچون پدرمعنویش، صادق خرازی، در مهجوری همچنان به سر می برد. منادیان دموکراسی و حقوق شهروندی، زنده باد مخالف من و حزب گرایی، حزب ندا را نه تنها به خاطر خرازی بلکه به خاطر اینکه عده ای جوان از نسل دوم اصلاح طلبان در آن حضور دارند و تهدید بالقوه برای نسل اول بودند، پس زدند و جدی گرفته نشد. 

 

 

میلیاردی که می خواهد خاکی و باصفا باشد و همچنان دیپلماتی کرواتی جمهوری اسلامی لقب بگیرد، با توهین های بی سابقه اصلاح طلبانی مواجه شد که خطاب به وی یادآور شدند که نمی تواند هم نان اصلاح طلبی را بخورد هم به آن لگد بزند. توهین ها و ناسزاها تا بدان جا ادامه یافت که خرازی تصمیم گرفت و یا مجبور به تصمیم انزوا گرفت. او خود را نزدیک به رئیس دولت اصلاحات می داند و پسرش نیز داماد محمدرضا خاتمیست، در این زمان به نظر می آید برای کاستن شدن از حاشیه های اظهارنظر جنجالیش، مدتی را از حضور زیاد در عرصه رسانه ای وسیاسی به دور بماند. 

 

گرا دادن اصلاح طلبان به دشمن، چیز تازه ای نبود که صادق خرازی آن را بیان کرد و از لیست کسانی گفت که در زمان سفارتش به غرب گرا می دادند. خاتمی 16 آذر 83 فریاد برآورد که «از درون اردوگاه اصلاحات صدای دشمن به گوش می رسد.» 

 

هنگامی که آمریکا به افغانستان و عراق حمله برد، برخی از اصلاح طلبان و به ویژه مشارکتی ها منتظر بودند ایران نیز مورد حمله قرار گیرد و خود را به عنوان آلترناتیو حاکمیت معرفی کنند. بحث خروج از حاکمیت موضوعی بود که در زمان دولت اصلاحات و پس از آن نیز بسیار از سوی اصلاح طلبان شنیده شد. جلایی پور در 28 اردیبهشت 88 درمناظره انتخاباتی "چرا موسوی؟ چرا کروبی؟ " اذعان کرده بود که موضوع خروج از حاکمیت از درون حزب مشارکت شروع شد:  در زمان خاتمی می خواستند از حاکمیت خروج کنند ولی در زمان احمدی نژاد می خواهند با کروبی ورود کنند. خروج از حاکمیت در جبهه مشارکت مطرح شد.

 

از آن سو نیز نمایندگان مجلس ششم، با مرعوب شدن از حمله آمریکا نامه ای را به رهبر معظم انقلاب نوشتند و از او خواستند جام زهر را بنوشد. 127 نفر از نمایندگان مشارکتی مجلس ششم در بهار 1382 , در نامه ای به رهبری با ترسیم اوضاعی ناامید کننده از وضعیت داخلی ایران و علائم فروپاشی نظام از درون، حضور دشمن را در اطراف مرزهای ایران جدی دانستند و با بزرگنمایی آن و کوچک شمردن قدرت نظامی ایران، راهکار تسلیم و مذاکره با امریکا برای جلوگیری از حمله به ایران را توصیه کردند. در این نامه تأکید شده بود: آنچه ما می فهمیم این است که مسئولان حاکمیت باید صادقانه از مردم در قبال همه قصورها و سوء تدبیرها پوزش بخواهند و البته این عذرخواهی شکست و عقب‌نشینی از مواضع اصولی نیست، بلکه نشانه فروتنی و بزرگواری است... اگر جام زهری باید نوشید قبل از آنکه کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید نوشیده شود.

 

لیست خیانت ها و توطئه های اصلاح طلبان در دوران زمامداری و برپا کردن فتنه ها بسیار طولانی است و صادق خرازی خود نیز از نزدیک شاهد آن بوده است. نامه محرمانه ای که در زمان دولت اصلاحات در سال 2003 برای جرج بوش ارسال شد، برخی نقش وی را نیز در تنظیم و فرستادن نامه، بسیار مهم می دانند. نامه خیلی محرمانه خاتمی به بوش مبنی بر اینکه ما دست از حمایت لبنان و حماس و فلسطین برمی داریم و فیتیله انرژی هسته ای نیز پایین کشیده خواهد شد به شرط آنکه ایران از لیست محور شرارت خارج شود و مورد حمله قرار نگیرد.نامه دولت خاتمی به بوش در زمان حاکمیت دولت اصلاحات مخفی ماند ولی درسال 85 افشا شد.

 

همین کافی که گرا دادن به دشمنان ایران برای حمله به کشور و نشستن بر جای حاکمیت تنها از ذهن خام و هیجان زده کسانی برمی آید که آمریکا را ناجی خود می دانستند. اسماعیل احمدی مقدم در مصاحبه اخیر خود با نشریه رمز عبور، خاطره جالبی را از رئیس دولت اصلاحات نقل می کند که به وی گفته بود: یک وقتی به آقای بهزاد نبوی و سایرین گفتم فکر می‌‌کنید اگر نیروهای اپوزیسیون خارج را برداشتید و آوردید داخل می‌گویند دست شما درد نکند؟ اینها به شما خواهند گفت بیایید بروید ته صف. همین شما ما را 25 سال عقب انداختید. ما که بودیم و شما 25 سال ما را عقب انداختید و دارید حرف‌های ما را می‌زنید.

 

بنابراین صادق خرازی حرف تکراری را زده که قبلا از سوی جریان رقیب به اصلاح طلبان نسبت داده می شد اما این بار یک خودی که غیرخودی شده، آن را به مدعیان اصلاحات نسبت داده است. خرازی علاوه بر این خطا از دید آنها، در زمان نامناسبی نیز از گرا دادن به دشمن سخن گفته، زمانی که اصلاح طلبان قصد رجعت دوباره به قدرت را دارند و زمینه های آن نیز به کمک دولت یازدهم فراهم شده است. 

 

دیپلمات و مشاور رئیس دولت اصلاحات، هزینه سخنانش را با کج دهنی از سوی هم طیفی ها خود و طرد شدنی داد تا ندا را پیش پای آنها قربانی سازد. وی در متن استعفای خود از یاران نقاب زده و ترشرویی آنان گفته: اصلاحات بدون توجه به آزادی و استقلال راه به بیراهه بردن و سر از التقاط و نفاق و انحراف درآوردن است. نمی‌توان دل در گرو آزادی ایران بست، اما چشم بر تزلزل اصول استقلال آن نیز بست.هیچ اصلاح‌طلبی نیست که به حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و استقلال سیاسی میهن خود بی‌اعتنا باشد. اگر هم بودند و هستند آنانی که دل در گرو کمک خارجی بستند، نه نام اصلاح‌طلب داشتند و نه نشانی از آن...هیچ اصلاح‌طلبی نیست که به حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و استقلال سیاسی میهن خود بی‌اعتنا باشد. اگر هم بودند و هستند آنانی که دل در گرو کمک خارجی بستند، نه نام اصلاح‌طلب داشتند و نه نشانی از آن.

 

منبع: فرهنگ نیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات