9 دی برای چهارمین بار تبرئه و رفع توقیف شد

هفته نامه ۹دی که دو ماه قبل به بهانه عدم رعایت مصوبه شورای عالی امنیت ملی در باره موضوع هسته ای (برجام) و همچنین توهین به مقامات دولتی توقیف شده بود، بعد از چند جلسه بررسی قضایی، تبرئه و رفع توقیف شد.

به گزارش لرستان خبر، مدیرمسئول هفته‌نامه ۹ دی از رفع توقیف این هفته‌نامه خبر داد و اعلام کرد هفته‌نامه ۹ دی شنبه هفته آینده ۲۸ شهریور منتشر می‌شود.

 

 

 رسایی در این باره در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت:حمید رسایی مدیر مسئول هفته نامه ۹ دی از رفع توقیف این هفته‌نامه خبر داد.

 

 

رسایی در این باره در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: هفته نامه ۹دی که دو ماه قبل به بهانه عدم رعایت مصوبه شورای عالی امنیت ملی در باره موضوع هسته ای (برجام) و همچنین توهین به مقامات دولتی توقیف شده بود، بعد از چند جلسه بررسی قضایی، تبرئه و رفع توقیف شد.

 

 

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده تهران و مدیر مسئول هفته‌نامه ۹دی اظهار داشت: هفته‌نامه ۹ دی که ۲ ماه قبل بر اساس نامه کتبی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای سومین بار به دلیل عدم رعایت مصوبات شورایعالی امنیت ملی و توهین به شخصیت‌های دولت توقیف و پرونده آن به دادگاه ارجاع شده بود، رفع توقیف شد.

 

 

وی افزود: این سومین بار بود که دولت مدعی دفاع از آزادی بیان، ۹دی را توقیف می‌کرد و هر سه بار، مهمترین دلیل توقیف ۹دی مربوط به نقدهای این نشریه نسبت به توافقنامه‌های هسته‌ای دولت می‌شد.

 

 

نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: توقیف این نشریه در بار اول بعد از توافقنامه ژنو، بار دوم قبل از توافقنامه لوزان و بار سوم نیز بعد از توافقنامه وین (برجام) بود که البته همیشه دلیل دیگری با عنوان توهین و افترا به مسئولان نظام هم ضمیمه آن شده است.

 

 

وی در ادامه متذکر شد: تاکنون هر سه باری که این هفته‌نامه توقیف شده، در بررسی قضایی علیرغم حضور نماینده حقوقی وزارت ارشاد، مستندات ارائه شده بی‌ارتباط به دلایل اعلام شده و خلاف واقع بوده است و هرگز مصداق مشخصی درباره توهین اثبات نشد، متأسفانه در این دولت اگر کسی به مسئولان محترم دولتی بگوید بالای چشم‌تان ابروست، ادعا می‌کنند که توهین شده است.

 

 

رسایی بر همین اساس یادآور شد: یکی از دلایل توقیف این بار ۹دی نقض خطوط قرمز درباره هسته‌ای و مصوبه شورایعالی امنیت ملی عنوان شده بود، اما با وجود مطالبه مقام قضایی، نماینده وزارت ارشاد هیچ مصوبه‌ای در این باره ارائه نکرد و معلوم شد که جرم ۹دی عبور از «خطوط بنفش» بوده نه «خطوط قرمز».

 

 

وی با بیان اینکه انتقادات بنده یا ۹دی از دولت یازدهم، سیاسی و جناحی نیست، همانطور که در دولت قبل هم انتقادات و حمایت‌های ما جناحی نبود، تأکید کرد: نشانه صحّت این ادعا هم توقیف ۹دی در هر ۲ دولت است، هیأت نظارت که ترکیب دولتی و همسو با دولت وقت داشت _مثل این دولت_  در دولت قبل هم ۹دی را به دلیل انتقادات از برخی اطرافیان احمدی‌نژاد توقیف کرد.

 

 

رسایی در پایان خاطرنشان کرد: تاکنون هر چهار بار که این هفته‌نامه توقیف شده، پس از دفاعیات ارائه شده، تبرئه و رفع توقیف شده است. ۹دی با همت دست‌اندرکاران و عوامل پرتلاش و بی‌ادعای آن شنبه هفته آینده ۲۸ شهریور منتشر می‌شود.

 

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات