نائب رئیس شورای عالی انقلاب یمن با تاکید بر اینکه ادعای انهدام توان موشکی یمن خنده‌دار است، گفت: ما موشک‌های اسکاد خود را ارتقا و افزایش برد داده‌ایم.

امروز کشور یمن با تهاجم نظامی رژیم سعودی‌ به یکی از مهمترین نقاط کانونی جهان تبدیل شده است؛ تهاجمی که برای سرکوب یک انقلاب فرهنگی- سیاسی و البته مردمی موجب کشتار هزاران انسان بی‌گناه یمنی شده است تا که، سعودی‌ها دست‌نشانده‌ فراری و مستعفی خود را مجدداً در یمن در مسند قدرت قرار دهند. و اما این تهاجم با واکنش انقلابیون و نیروهای مردمی و البته ارتش یمن مواجه شده و به یک تقابل نظامی تبدیل شده است. امروز نگاه مردم یمن برای دفاع از سرزمین خود به انقلابیون یمن که انصارالله که همان نیروهای مردمی یمن هستند، در راس آن قرار دارد، دوخته شده است.

 

 

این‌روزها، اعضای شورای عالی انقلاب یمن برای آنچه خودشان رساندن فریاد مردم مظلوم یمن به جهانیان می‌گویند، به تهران سفر کرده‌ و برخی مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

 

 

نایف قانص نائب رئیس شورای عالی انقلاب یمن از شخصیت‌های مطرح و موثر در انقلاب یمن است که در قالب هیئت شورای عالی انقلاب به تهران سفر کرده است. برای چرایی این سفر و وضعیت انقلاب یمن از وی خواستیم گفت‌وگویی با ما داشته باشد. متن کامل این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد:

 

 

* ضمن خیر مقدم، شما سفری منطقه‌ای را آغاز کرده‌اید و در ادامه سفرتان به تهران آمده‌اید، هدف از این سفر چیست؟

 

 

تشکر، هدف از این سفر، رساندن پیام مظلومیت ملت یمن به گوش جهانیان است. امروز ملت یمن در چند حوزه تحت محاصره است و مردم جهان نمی دانند که در یمن چه خبر است. عربستان سعودی به کمک رسانه‌های غربی جو شدید ضدیمنی در جهان به راه انداخته‌اند و هیچ رسانه‌ای دنیا ندای مظلومانه ملت آزاده یمن را مخابره نمی‌کند.امروز مردم یمن نه تنها در محاصره اقتصادی، سیاسی و نظامی هستند، محاصره رسانه‌ای هم شده‌اند و جهان صدای این مردم مظلوم ولی با ایمان را نمی‌شنود. ما در این سفر قصد داریم که پیام مظلومیت مردم یمن را به گوش جهان و مسئولان و دولت‌های منطقه برسانیم و این اولین هدف ما است.

 

 

در وهله دوم، قصد داشتیم که با حضور در کشورهایی مثل ایران، سوریه و لبنان، شخصا از حمایت‌های سیاسی و معنوی محور مقاومت از ملت مظلوم یمن، تشکر کنیم چرا که محور مقاومت در منطقه بود که در روزهای سخت همواره در کنار ملت مظلوم یمن بوده و مردم در این کشورها، در دفاع از مردم یمن به پا خواسته و دست به تظاهرات زدند. ما واقعا از اینکه مردم ایران نگران وضعیت مردم یمن هستند، از آنها تشکر می‌کنیم و می‌دانیم که مردم ایران، تا چه اندازه حامی مقاومت هستند.

 

 

در حوزه سیاسی هم، دولت‌هایی مثل ایران و سوریه و در سوی دیگر، حزب الله لبنان و گروه‌های مقاومت دیگر در منطقه، حمایت سیاسی و معنوی خود را از ملت مظلوم یمن اعلام کرده و خواستار پایان یافتن عملیات نظامیان آل‌سعود در بمباران زیربناها و مناطق مسکونی در شهرهای مختلف یمن شده‌اند.ملت یمن همواره قدردانی ملت‌ها، دولت‌ها و گروه‌هایی خواهد بود که در حمایت از انقلاب ملت یمن به پا خواسته و علیه جنایات عربستان سعودی در کشورمان، دست به تظاهرات زدند.

 

 

هدف دیگر این سفر، بیان واقعیات جبهه‌های نبرد است. امروز عربستان سعودی در حمله به یمن و بازگرداندن رئیس جمهور معزول و فراری به کشور ناکام مانده و اقدام به بمباران زیربناها، تاسیسات حیاتی مردم، زیرساخت‌های کشور و حتی مجالس عروسی و مساجد زده است. اینها واقعیاتی از صحنه جنگ یمن است اما هیچ رسانه‌ای این واقعیات را بیان نمی‌کند چرا که امروز یمن با سانسور شدید رسانه‌ای مواجه است و سعودی‌ها و اربابانشان اجازه انعکاس واقعیت‌های یمن را نمی‌دهد.

 

 

متاسفانه حتی، رسانه های دنیا شکست‌های ارتش سعودی و ائتلاف سعودی را هم بیان نمی‌کنند تا مردم در دنیا بفهمند که ملت یمن علی‌رغم تمام فشارها هنوز دست از مقاومت نکشیده و در مقابل نظامیان آل‌سعود ایستاده‌اند. ما در این سفر قصد داریم که واقعیات میدان نبرد را بیان کنیم تا مسلمانان و مردم آزاده منطقه بدانند که ملت یمن علی رغم تمام فشارهای اقتصادی و نظامی دولت‌های مستبد و وابسته منطقه، در مقابل لشکریان این دولت‌ها ایستاده‌اند.

 

 

ما می‌دانیم که ملت‌های منطقه در ماجرای حمله سعودی‌ها به یمن، همراه آل‌سعود و ائتلاف سعودی نیستند و چون مردم منطقه با آنها همراه نیستند، هیچ خبر یا اطلاعات درستی هم از وضع داخلی یمن و کشتار روزانه زنان و کودکان یمنی، به انها نمی‌رسد لذا باید یک حرکت وسیع برای بیان وضعیت فعلی یمن انجام می‌شد که این سفر منطقه‌ای می‌تواند شروع خوبی برای این موج باشد.

 

 

* تاکنون با چه مقاماتی دیدار کرده و در این دیدارها چه نکاتی را به اطلاع مسئولان محور مقاومت در منطقه رسانده‌اید؟

 

 

سفر هیئت عالی رتبه شورای انقلاب یمن، ابتدا از مسقط پایتخت عمان شروع شد و در آنجا با نماینده سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو داشتیم. در مذاکرات با نماینده سازمان ملل سعی کردیم وضعیت اسفبار مردم یمن را بیان کرده و راهی برای شکستن محاصره ملت یمن پیدا کرده و پیام مردم کشورمان را به گوش ایشان برسانیم.

 

 

در مسقط تمام تلاش خود را به کار گرفتیم که جنایات عربستان سعودی و برخی کشورهای وابسته منطقه علیه ملت یمن را بیان کرده و شرایط بد و سخت مردمی که فقط خواهان رهایی از دیکتاوری بودند را به گوش همگان برسانیم. در این دیدار به نماینده سازمان ملل اعلام کردیم که رژیم سعودی در این جنگ شکست خورده و با مقاومت مردم یمن نتوانسته به اهداف خود برسد اما همچنان دست به بمباران مناطق مسکونی می‌زند و باید این روند متوقف شود.

 

 

بعد از مسقط به لبنان رفته و دیداری با سید حسن نصر الله دبیرکل حزب الله لبنان داشتیم. به ایشان درباره اوضاع انسانی در یمن توضیح داده و آخرین شرایط را مستقیم برایش توضیح دادیم. به سید حسن نصرالله از شرایط و وضعیت داخلی مردم یمن نیز گزارشی دادیم و اعلام کردیم که ملت یمن تظاهرات‌های بسیاری علیه جنایات عربستان و ائتلاف سعودی علیه ملت یمن، انجام داده و معترض این جنایات هستند.

 

 

سید حسن نصرالله نیز در این دیدار از مقاومت ملت مظلوم یمن در مقابل حملات ناجوانمردانه سعودی‌ها تجلیل کرد.

 

 

پس از لبنان نیز سفری به دمشق داشته و با بشار اسد رئیس جمهوری این کشور دیداری داشتیم. با او نیز درباره آخرین وضعیت یمن صحبت کرده و مذاکراتی داشتیم و پس از دیدار با بشار اسد عازم ایران شدیم تا با مقامات ایرانی درباره اوضاع یمن از نزدیک دیدار و گفت‌وگو کنیم و تاکنون نیز دیدارهایی با آنها داشتیم.

 

 

برادران ایرانی همواره از ما حمایت سیاسی و معنوی کرده‌اند و ما قدردان این حمایت ها هستیم. ایران، بعد از وقوع انقلاب اسلامی لحظه در منطقه دست از حمایت از مظلومان برنداشته و همواره حمایت سیاسی و معنوی از مظلومان داشته است. عربستان سعودی و برخی کشورهای مستبد منطقه بهتر است به جای تاسی به رژیم صهیونیستی در آدم کشی و کودک‌کشی، به خود آمده و در مقابل این رژیم غاصب ایستادگی کنند.

 

 

امروز تنها رژیمی که در منطقه از این ناآرامی‌ها به خصوص در سوریه، یمن و عراق بیشترین بهره را می‌برد، رژیم صهیونیستی است و متاسفانه رژیم سعودی و برخی کشورهای دیگر مانند امارات، به جای کمک به برادران خود در منطقه در مقابل توطئه صهیونیست‌ها، شمشیر به روی مسلمانان کشیده و چنگ و دندان به آنها نشان می‌دهند. آل‌سعود و چند دولت‌ مرتجع عرب دیگری که امروز دست در دست صهیونیست‌ها در حال به آتش کشیدن منطقه و کشتار مظلومان در کشورهای مختلف هستند، بدانند که ملت ها دیگر بیدار شده و به زودی همین تروریست‌ها سراغ این دولت‌ها خواهند آمد.

 

 

* نخست وزیر فراری و بعضا رئیس جمهور فراری به این شهر رفت و آمد دارند، اوضاع شهر عدن در مجموع چطور است؟

 

 

اوضاع در عدن به ۲ بخش تقسیم می‌شود. در وهله نخست باید اوضاع انسانی این شهر را در نظر داشت. این شهر به خاطر درگیری‌هایی که تروریست‌ها به وجود آوردند، اوضاع انسانی خوبی ندارد، البته کمیته‌های مردمی در این شهر حضور گسترده‌ای داشته و سعی دارند که این شهر را از وجود تروریست‌ها پاک کنند.

 

 

در وهله دوم نیز، این نکته را باید گفت که عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن، به هیچ وجه نمی‌تواند در عدن حضور یافته و یا استقرار یابد چرا که مردم این شهر با مقاومت مردمی و کمیته‌های مردمی همراه هستند و از سوی دیگر، انصارالله از مردم پشتیبانی می‌کند و مردم و انصارالله در کنار هم در مقابل شورش‌هایی که هواداران اندک منصور هادی انجام می‌دهند ایستادگی می‌کنند.

 

 

* نظر شما درباره تهدید اخیر عربستان سعودی توسط رهبر معظم انقلاب به "عکس العمل سخت و خشن" درباره فاجعه منا، چیست؟

 

 

رهبر انقلاب، اندیشه‌ای دارند و تاکنون به هر چیزی که اعلام کرده‌اند، عمل کرده‌اند و این، در توان جمهوری اسلامی ایران هم هست که پاسخی سخت و خشن در صورت نیاز به عربستانی‌ها بدهند.

 

 

امام خامنه‌ای در مورد فاجعه منا به خوبی صحنه و وضعیت را دیدند و موضع صریح و قاطعی در حمایت از مسلمانان که در حرم امن الهی قربانی شدند، گرفتند و این برای ملت‌های منطقه و محور مقاومت، موجب خوشحالی و شعف بود که رهبر یک ملت اینچنین موضع محکمی در مقابل بی‌کفایتی و عدم مدیریت آل‌سعود در ماجرای منا، اتخاذ کرد.

 

 

البته ما از این مواضع از امام خامنه ای بسیار دیده‌ایم؛ یادمان نمی‌رود، روزی که ملت‌های مظلوم لبنان و فلسطین تحت آماج حملات اسرائیلی‌های غاصب بودند، تنها رهبری که در این جریان از این ملت‌های مظلوم اعلام حمایت نظامی و سیاسی کرد، امام خامنه‌ای بود.

 

 

یادمان نمی‌رود که ایشان چطور در مقابل جنایات و کودک‌کشی صهیونیست‌ها در جنگ ۵۰روزه غزه، موضع گرفته و فرمودند که ما از هر کسی که با صهیونیست‌ها مقابله کند، حمایت می‌کنیم. این سخنان دقیقا روزهایی بیان شد که دولت‌های مرتجع عرب منطقه اعم از سران آل‌سعود، امارات و برخی دیگر از کشورهای منطقه، سکوت کرده و نه تنها هیچ حمایت سیاسی - نظامی از ملت مظلوم فلسطین نمی‌کردند، بلکه هزینه‌های جنگ علیه غزه را هم برخی کشورها از جمله عربستان به اسرائیل پرداخت می‌کردند.

 

 

امروز هم دقیقا همان عربستان سعودی که فلسطین مظلوم را تنها گذاشت به میدان جنگ با مردم مظلوم یمن آمده و دست به جنایاتی می‌زند که در تاریخ فقط یک تشابه دارد و آن، جنایات صهیونیست‌ها در غزه و لبنان است.

 

 

* در موضوع مقابله نظامی با تهاجم سعودی‌ها به یمن، شلیک موشک تاکنون بسیار کارساز بوده اما برخی می‌گویند، با توجه به بمباران‌های هوایی، توان موشکی یمن تقریبا به طور کامل نابود شده؛ نظر شما چیست، آیا توان موشکی یمن نابود شده است؟

 

 

توان موشکی یمن استوار بر موشک‌های اسکاد و توچکا است که هر دو متعلق به کشور روسیه هستند اما بهتر است بدانید که مردم و انصارلله توان‌شان را روی موشک‌ها متمرکز نکرده‌اند، بلکه مردم ما در ابتدا به اعتقاد خداوند متعال و سپس نیروی زمینی متکی هستند و عربستان سعودی نیز این را به خوبی می‌داند لذا هیچ کاری در حوزه پیشروی زمینی نمی‌تواند انجام دهد.

 

 

البته اینکه ما توان‌مان را روی موشک‌ها متمرکز نکرده‌ایم به معنای این نیست که توجهی به بحث موشکی نداریم، خیر؛ ما توان موشکی خودمان را ارتقا داده و هم‌اکنون خودمان با توان متخصصان و جوانان یمنی، موشک تولید می‌کنیم و همین الان در حال تولید موشک‌هایی به نام "نجم الثاقب" و "زلزال" هستیم که موشک‌های بومی یمن محسوب می‌شوند.

 

 

در حوزه در اختیار داشتن موشک نیز، یمن همچنان توان موشکی بالایی در اختیار دارد؛ سعودی‌ها فکر می‌کنند توان موشکی یمن نابود شده است اما بهتر است بدانند که توان موشکی یمن و بسیاری از انبارهای موشکی یمن پا بر جا بوده و هیچ آسیبی ندیده‌اند. سعودی‌ها اگر می‌گویند که توان موشکی مردم یمن نابود شده است خب این موشک‌های که به مراکز نظامی آنها اصابت می‌کند، برای چه کسانی جز مردم یمن است.

 

 

* اما رسانه‌های غربی می‌گویند که موشک‌های یمن و پرتابگرهای‌شان در بمباران‌های هوایی منهدم شده‌اند؟

 

 

(خنده) این حرفی است که آنها می زنند و اصلا صحت ندارد. یمن، توان موشکی خوبی دارد و اگر نداشت پایگاه صافر در مارب که منجر به کشته‌شدن ده‌ها تن از متجاوزان شد را با چه چیزی مورد اصابت قرار داد. این پایگاه توسط موشک توچکا با دقت بالایی هدف قرار گرفت و این سندی است که رسانه‌های غربی درباره توان موشکی یمن دروغ می‌گویند. از این پس هم اگر لازم باشد، موشک‌های دیگری هم شلیک خواهد شد. ما توان بالایی در دفاع از کشورمان در مقابل رژیم سعودی‌ها داریم که سعودی‌ها دست از جنایت نکشند، قطعاً واکنش‌ ما قاطع خواهد بود.

 

 

یمن غیر از توان موشکی، توان خوبی در حوزه زرهی و ضدزرهی دارد. امروز موشک‌های کونکورسی که یگان‌های یمنی در اختیار دارند، نفس زره‌پوش‌های سعودی را جیزان و نجران گرفته است. همین وضع هم در عدن و مارب حاکم است.

 

 

ما تمام توان خود را به میدان نبرد نیاورده و اصلا نیازی نمی‌بینیم که توان خود را کاملا به میدان بیاوریم چرا که اولا نیازی به حضور هزاران نیروی مسلح در میدان نبرد نیست و ثانیا، ما در حوزه دفاع در مارب، سعودی‌ها را به راحتی در باتلاقی گرفتار کرده‌ایم که خودشان هم نمی‌توانند از آن بیرون بیایند و در شهرهایی مثل عدن هم اوضاع در کنترل است و ناوهای آنها جرات نزدیک شدن به آب‌های یمن را ندارند.

 

 

البته در عدن، بخش‌های ساحلی کمی ناآرام هستند که با حضور کمیته‌های مردمی، به زودی به آرامش و امنیت کامل خواهند رسید.

 

 

* برخی معتقدند که یمن توان ارتقاء موشک‌های بالستیک اسکاد را دارد؛ آیا این توان در ارتش و انصارالله وجود دارد؟

 

 

بله، هم‌اکنون ما در یمن به کمک متخصصان خودمان موشک‌های بالستیک اسکاد را را ارتقا داده و برد آنها را افزایش داده‌ایم و اگر نیاز باشد، از این موشک‌ها در زمان مناسب استفاده خواهیم کرد. یکی از همین موشک‌ها در ماجرای هدف قرار گرفتن پایگاه هوایی ریاض که منجر به کشته شدن جمعی از فرماندهان سعودی شد، به نمایش گذاشته و علنی شد.

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات