گزارش خبری تحلیلی؛

روز گذشته برای عراقی‌ها از آن حیث اهمیت داشت که دست به عملیاتی علیه سرکرده داعش زدند که از ابتدا یعنی جمع‌آوری اطلاعات تا انجام مأموریت از سوی خود آنها رقم زده شد.

 به گزارش لرستان خبر، یکی از خبرهایی که در روز گذشته توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد، خبر هدف قرار گرفتن ستونی از خودروهای داعش بود. هدف قرار گرفتن ستون داعش همانند دفعات قبل نبود، زیرا قبلا فقط سرکردگان تکفیری کشته و زخمی می‌شدند و این بار اهمیت خبر از آن جهت بود که سرکرده داعش یعنی ابوبکر البغدادی در داخل ستون خودرو‌های هدف قرار گرفته، وجود داشت.

 

 

قبلا چندین بار اعلام شده بود که ابوبکر البغدادی هدف قرار گرفته است و برخی رسانه‌ها حتی خبر مرگ وی را نیز منتشر کرده بودند، اما هر بار با گذشت چند روز وی در موصل به ایراد خطبه پرداخت.

 

 

منطقه‌ای که کاروان البغدادی در آن هدف قرار گرفت

 

 

اما بعد از ظهر روز یکشنبه کاروان حامل وی در منطقه الکرابله هدف قرار گرفت. منطقه الکرابله ناحیه‌ای در غرب عراق و در کرانه رود فرات واقع شده است و با مرز سوریه 5 تا 7 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه در شرق شهر القائم در استان الانبار قرار دارد و مسافت آن 5 کیلومتر و حدفاصل شهر العبیدی و حصیبه است. الکرابله از توابع قائم است و بیشتر ساکنان آن را عشیره الکرابله از قبیله الدلیم تشکیل می دهند.مراکز صنعتی در آن قرار دارد.جمعیت آن را 50 هزار نفر تخمین زده‌اند.

 

 

ابوبکر البغدادی آنگونه که ارتش عراق در بیانیه خود اعلام کرد با موتور سیکلت برای درمان به منطقه الکرابله و بیمارستان آن منتقل شد. آری سرکرده داعش در حین حرکت به سوی محل برگزاری نشستی در الکرابله هدف قرار گرفته بود کما اینکه محل برگزاری این نشست نیز هدف قرار گرفت، اما آخرین خبری که مخابره شد، همان زخمی شدن البغدادی و کشته شدن دو سرکرده داعش بود.

 

 

آن گونه که یک رسانه اسپانیایی اعلام کرده، البغدادی به شدت زخمی شده است و در میان کشته شدگان سرکرده‌هایی مانند «ابوحارث‌الشامی»، «ابوعائشه الانصاری» وجود دارند، اما اسامی واقعی این افراد مشخص نشده است. همچنین در میان کشته‌شدگان داعش «ابویوسف الجزراوی» و «ابوحسین السلمانی» حضور دارند که اولی مغربی و دومی مسئول مالیات و اموال داعش بود. همچنین یک سرکرده دیگر با نام موسوم به «ولد اللطیف یومی المحمدی» که به نظر آفریقایی می‌رسد و مسئول عملیات انتحاری داعش بود نیز کشته شد.

 

 

مروری به زندگی نامه البغدادی

 

 

اصل و نسب واقعی ابوبکر البغدادی به منطقه دیالی در شرق عراق باز می‌گردد، وی و خانواده اش به خاندان السامرایی یکی از عشایر عراقی مقیم این منطقه منتسب هستند، تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه اسلامی شهر بغداد ادامه داد و دانش آموخته دفتر ابو‌مصعب الزرقاوی یکی از سران القاعده معروف و مقبور در زمان خود در عراق است.

 

 

بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده از ابوبکر البغدادی وی در کنار ابو مصعب الزرقاوی مدتی در عراق با نظامیان اشغالگر آمریکایی و دولتمردان عراق جنگید. وی در سال 2010 سرکردگی گروهک تروریستی داعش در عراق را به دست گرفت در آن زمان نام گروهکش تنها دولت اسلامی در عراق بود.گروهک وی در واقع جدا شده از سازمان تروریستی القاعده است که از القاعده در سرزمین بین النهرین جدا شد. در آن دوران القاعده سرزمین بین النهرین به سرکردگی ابومصعب الزرقاوی اداره می‌شد تا این که نامبرده به هلاکت رسید، از وی هیچ عکس و تصویری در آن سال‌ها منتشر نشده بود تا این که در سال 2014 اولین عکس از وی توسط دولت عراق  منتشر شد، چرا که وی تحت تعقیب بود.

 

 

 

بازداشتی سابق بازداشتگاه‌های آمریکایی در عراق

 

 

باید درباره ابو بکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش افزود: بر اساس اطلاعات یک نشریه آمریکایی وی برای مدت چ4 سال در بازداشت نظامیان آمریکایی در یکی از پادگان‌های آنها بود، وی زمانی که از سوی زندانبان‌ها بعد از تحمل 4 سال زندان آزاد می‌شد چنین گفت: من شما را در نیویورک خواهم دید!

 

 

درباره ابو بکر البغدادی باید گفت: آمریکایی‌ها ابو بکر البغدادی را در مجتمع زندان‌های شماره 14 که افراد تروریست بسیار خطرناک نگهداری می‌شوند نگهداری نکردند، بلکه وی به همراه 26 هزار زندانی عراقی بود که در زندان آمریکایی "بوکا" نگهداری می‌شدند.

 

 

در دوران زندان و پیش از بازداشت از وی دو ویژگی بیش از سایر امور مطرح‌تر بود یکی حس سرکردگی بود و دیگری مبارزه با شدت و حدت بسیار است.

 

 

چگونگی تشکیل گروه تروریستی داعش

 

 

اولین بذر تشکیل داعش یا همان دولت اسلامی در عراق و شام در دولت اسلامی عراق کاشته شد، دولت اسلامی عراقی در تاریخ 16 اکتبر سال 2006 تاسیس شد و در سال 2007 سرنگون شد، و در دو سال 2013 و 2014 با قدرت بیشتر بار دیگر این گروه تروریستی خود را به صحنه درگیری‌ها کشاند.

 

 

اما ولایت داعش در سوریه در تاریخ 10 آوریل سال 2012 تاسیس شد، یعنی تنها یک روز بعد از بیعت ابو بکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی القاعده در عراق با جبهه النصره به سرکردگی ابو محمد الجولانی صورت گرفت، اما الجولانی این بیعت را نپذیرفت و شکافی بین این دو گروهک شکل گرفت تا این که اکثر مخالفان نظام سوریه به جبهه النصره ملحق شدند و 70 درصد نیروهایشان هم با تاسیس داعش به سرکردگی ابو بکر البغدادی به آن پیوستند و از آوریل سال 2010 داعش رفته رفته درصدد جستجوی نام و مکان آمد، در همان ابتدای امر شمار کسانی که برای تشکیل داعش به عضویت آن در امدند در حدود 12 هزار نفر بودند.

 

 

در سال 2010 ابوبکر البغدادی رسماً و علناً به حمایت و پیروی از راه و شیوه اسامه بن لادن سرکرده مقتول القاعده اذعان کرد، وی در ان سال با اسامه بن لادن بیعت کرد. فعالیت‌های البغدادی باعث شد تا رفته رفته جایگاه فراموش شده القاعده مجدداً بر سر زبان‌ها بیفتد، از این رو وی فعالیت خود را در قتل عام گروه‌های بیداری عشایر در عراق آغاز کرد و سپس نبرد را به خاک سوریه کشاند.

 

 

در 12 می سال 2014 داعش ارتباط خود را با گروه تروریستی القاعده رسماً قطع کرد، بلکه تا به آنجا هم پیش رفت که البغدادی از ایمن الظواهری سرکرده دیگر القاعده بعد از مرگ اسامه بن لادن خواست تا کل القاعده و شخص ظواهری با وی و نگرشش بیعت کنند.

 

 

ماموریت البغدادی در الانبار چه بود

 

 

اما آنچه ذهن تحلیلگران و ناظران امور را به خود مشغول کرده، این است که البغدادی در الانبار چه ماموریتی داشته و به عبارت دیگر چرا در این برهه حساس که داعش وضعیت خوبی در سوریه ندارد دست به این ریسک زده است؟

 

 

بدون شک اوضاع داعش در حال حاضر مطلوب نیست زیرا از سویی زیر ضربات جنگنده های روس در سوریه قرار دارد و بسیاری از خانواده های تکفیری ها برای در امان ماندن از حملات هوایی روسیه راه عراق را در پیش گرفته اند و از سوی دیگر در عراق نیز وضعیت آنها در حال وخیم تر شدن است.

 

 

در سوریه از راه هوا و در عراق از راه زمین عرصه بر تکفیری ها تنگ شده است.نیروهای امنیتی و مردمی عراقی طی روزهای گذشته پیشروی های گسترده ای داشته اند و موفق شده اند به ویژه در الرمادی دستاورد زیادی داشته باشند.

 

 

آنگونه که منابع نظامی می‌گویند گرچه داعش در الرمادی مشابه آنچه در تکریت مرکز استان صلاح الدین انجام داد دست به بمب‌گذاری و مین‌گذاری راه‌های اصلی و فرعی و ساختمان‌ها کرده اما نیروهای عراقی عزم جدی برای درهم کوبیدن داعش در این منطقه دارند.

 

 

بدون شک ماموریتی که البغدادی را به الانبار کشانده است شرکت در جلسه‌ای که قرار بوده تصمیمات مهمی در آن اتخاذ شود تا هم داعش در الانبار فرو نپاشد و شاید اگر بتواند جبهه جدیدی در مناطق دیگر برای کاستن از فشار بگشایند.

 

 

داعش همواره علاوه بر تاکتیک‌های نظامی کثیف مانند به کار گیری گسترد از خودروهای بمب گذاری، گشودن جبهه در مناطق دیگر را برای کاستن از فشار دنبال می کند.

 

 

این درحالی است که در عرصه داخلی نیز این گروه با کشمکش های فراوانی روبرو است و چندی قبل رسانه ها از کودتای سرکرده های رده پایین تر برای سرنگون کردن البغدادی خبر داده بودند.

 

 

این وضعیت نابسامان سبب شد که ابوبکر البغدادی دست به ریسک بالا بزند و به الانبار برود اما شرایط اینبار کاملا متفاوت بود.

 

 

اهمیت هدف قرار گرفتن البغدادی از سوی عراقی ها

 

 

نکته قابل توجه در هدف قرار گرفتن البغدادی این است که از سوی نیروی هوایی عراق و نه ائتلاف پوشالی تحت رهبری آمریکا، هدف قرار گرفت. این موفقیت مهمی محسوب می‌شود، زیرا آمریکایی ها که به دنبال تحقق اهداف شوم خود در عراق هستند همواره سعی در تحقیر نیروهای عراقی کرده اند و آنها را ناتوان نشان داده اند. اما واقعیت این است که نیروی هوایی عراق در گذشته از توان بالایی برخوردار بوده است و عراقی ها نشان داده اند که می توانند خلبانان خوبی باشند و به عبارت دیگر عراقی‌ها با خوی نظامی‌گری رابطه بهتری دارند هر چند که متاسفانه رژیم بعث از این شاخصه برای جنگ افروزی و هدر دادن نیروی انسانی عراق علیه همسایگان و نه علیه دشمنان واقعی یعنی رژیم صهیونیستی، استفاده کرد. عراقی‌ها یکبار دیگر نشان دادند که خود می‌توانند دست به کار شوند و کار داعش را به پایان برسانند البته اگر کارشکنی های واشنگتن در جبهه زمینی و هوایی وجود نداشته باشد.

 

 

نقش ائتلاف چهارجانبه در حمله به البغدادی

 

 

همانطور که گفته شد ائتلاف تحت رهبری آمریکا تمایلی برای نابودی داعش ندارد زیرا با توجه به توان ماهواره‌ای و ارتباطاتی و جاسوسی بالایی که دارد می تواند به راحتی سرکرده داعش را شکار کند اما بالاخره این مُهره‌ای که سیاست‌های آمریکا را اجرا می‌کند و نباید مورد هدف قرار گیرد.

 

 

 

اما تحولات جدیدی به ویژه از اواخر سپتامبر تاکنون رخ داده است و دیگر اوضاع مانند ماه‌های گذشته برای آمریکایی‌ها نیست.هم اکنون ائتلاف چهارجانبه تشکیل شده است که وظیفه آن جمع‌آوری و تبادل اطلاعات میان ایران، روسیه، عراق و سوریه است و در ماه نخست عراقی ها وظیفه اداره این مرکز اطلاعاتی را برعهده دارند.

 

 

هر چند که زوایای موضوع هنوز مشخص نیست و مسئولان عراقی اعلام کرده‌اند که این حمله حاصل تحرکات استخباراتی خود عراقی‌ها بوده و ربطی به ائتلاف نداشته است اما بدون شک اطلاعاتی که روس‌ها با تجهیزات پیشرفته خود می‌توانند جمع کنند و نیز اطلاعاتی که سوری‌ها در اختیار عراقی‌ها می‌گذارند می‌تواند در رصد تحرکات سرکرده داعش موثر باشد به‌ویژه که از مدت ها قبل سوری ها بر همکاری با عراقی ها در زمینه های امنیتی تاکید کرده اند.

 

 

اگر به روس ها اجازه حملات هوایی به داعش در الانبار و موصل که تحت اشغال داعش هستند داده شود با توجه به توان نیروهای امنیتی و مردمی عراق در جبهه زمینی آن خیلی زود می توانند داعش را جمع کنند.

 

 

اما تحرکات غربی ها به ویژه آمریکایی ها مانع این کار می شود به طوری که برخی از خبرهای از صدور مجوز از سوی لندن برای جنگنده‌های خود برای هدف قرار دادن جنگنده‌های روسی در عراق حکایت دارد موضوعی که سخت مسکو را بر آشفت و آنها از لندن توضیح خواستند.

 

 

ابتکار عمل در دست عراقی‌ها

 

 

اما جدای از اینکه به سر البغدادی جنایتکار چه آمده است این اقدام را می‌توان به فال نیک گرفت زیرا برای عراقی‌ها نوید بخش است. این عملیات از سوی عراقی‌ها انجام شده و اگر آنگونه که موفق الربیعی گفته از نظر اطلاعاتی نیز کاملا از سوی عراقی‌ها رقم خورده باشد دستاوردی بزرگ برای آنهاست زیرا عراقی‌ها در سال قبل وضعیت کاملا متفاوت داشتند و نیروهای آنها از مقابل داعش می‌گریخت اما هم اکنون ابتکار عمل را در دست گرفته‌اند.

 

 

 

لجستیک گسترده عراقی‌ها برای مقابله با داعش در الرمادی

 

 

به موازات آن نیروهای عراقی در حال تقویت نیروها در شرق الرمادی هستند  و نیروها و تجهیزات زیادی از بغداد به الانبار رسیده و تجهیزات و نیروهای جدیدی نیز از سامراء به پل ژاپنی رسیده است.

 

 

عراقی‌ها الرمادی را نشانه گرفته اند .به موازات آن عراقی ها سرلشگر اسماعیل المحلاوی را جایگزین سرلشگر قاسم المحمدی که در ماه آگوست گذشته در درگیری با تروریست‌ها زخمی شده بود کردند تا کاملا آماده به سوی دشمن حمله‌ور شوند.

 

 

به نظر می‌رسد اگر کارشکنی آمریکایی‌ها و برخی عوامل محلی همسو با آنها نباشد باید منتظر پیروزی‌های نیروهای مردمی و امنیتی عراق علیه داعش طی روزهای آتی باشیم.

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات