در سایه نبود هیچ سند قطعی که چگونگی تصاحب خودروهای تویوتا از سوی گروه تروریستی داعش را ثابت کند، تحلیلگران چندین احتمال درباره این مسئله مطرح کرده‌اند.

داعش

 

 به گزارش المسله، منبع خودروهای تویوتا ژاپنی که تروریست‌های داعش از آن استفاده می‌کنند چیست؟ این سؤالی است که معمولا توسط دنبال کنندگان تحرکات این گروه تروریستی مطرح می‌شود. حتی آمریکا وارد این ماجرا شده و این سؤال را از شرکت ژاپنی تویوتا پرسیده است. بنابراین چگونه داعش این خودروهای شاسی بلند را به دست آورده و راز گرایش داعش به این خودرو چیست؟

 

 

هنگامی که گروه تروریستی داعش توان نظامی خود را در نوارهای ویدئویی منتشر شده در شبکه های اجتماعی به رخ می‌کشد معمولا صفوف طولانی از خودروهای تویوتا ساخت ژاپن در این فیلمها دیده می‌‌شوند، امری که سؤالات بسیاری درباره منبع این خودروها و چگونگی به دست آوردن این حجم زیاد از خودروهای تویوتا توسط داعش را بر می‌انگیزد.

 

 

درخواست آمریکا از شرکت تویوتا

 

 

این مسئله امروز  با درخواست رسمی آمریکا از شرکت تویوتا برای کشف چگونگی به دست آوردن این خودروهای صفر توسط داعش وارد روند دیگری شده است. تحلیلگران آمریکایی از اینکه خودروهایی مانند هایلوکس و لندکروز ساخت شرکت تویوتا به برندی برای داعش تبدیل شده ابراز تأسف می کنند.

 

 

اما پاسخ شرکت ژاپنی تویوتا به این درخواست آمریکا چیز جدیدی در برنداشت. این شرکت هرگونه اطلاع داشتن از چگونگی به دست آوردن این خودروها توسط گروه تروریستی داعش را تکذیب و تاکید کرد که نمی‌تواند هیچ ایده‌ای درباره این موضوع مطرح کند. شرکت تویوتا همچنین افزود که از چند سال پیش فروش محصولات خود در سوریه را متوقف کرده است.

 

 

چندین احتمال درباره چگونگی دستیابی داعش به تویوتا

 

 

در سایه نبود هیچ سندی که ثابت کند داعش این خودروها را از کجا تأمین می کند، کارشناسان چندین احتمال درباره نحوه دستیابی داعش به این خودروها مطرح کرده اند. یکی از نزدیک ترین  احتمالات به واقعیت این  است که گروه تروریستی داعش این خودروها را از عراق به دست آورده است، زیرا بر اساس اعلام شبکه ای بی سی آمریکا فروش این خودروها در فاصله سالهای 2011 تا 2013 سه برابر شده است.

 

 

هشام الهاشمی کارشناس گروه های تروریستی به فرانسه 24 گفت: احتمال می‌رود که داعش بسیاری از خودروهای تویوتا را از طریق واسطه‌های ناشناس به دست آورده باشد و تعداد خودروهای تویوتا که در دست داعش است، هزاران دستگاه تخمین زده می شود.

 

 

به گفته این کارشناس مسائل گروه های تروریستی خودروهای تویوتا که در اختیار داعش است به چند دسته تقسیم می شود. بخشی از آن غنایم نظامی است که داعش آن را از انبارهای نینوا و الصینیه در عراق به دست آورده و همه این خودروها  که تعداد آن 2300 دستگا است، مدل 2013 میلادی و متعلق به وزارت دفاع عراق می باشد. بخشی از این خودروها نیز غنایمی است که داعش از نمایشگاهها و انبار خودروها و از دولت محلی نینوا و صلاح الدین به دست آورده است که تعداد آن 400 دستگاه  است که از این تعداد 150 دستگاه خودروی زرهی می باشد. دسته سوم خودروهایی است که داعش از ارتش آزاد که توسط عربستان، ترکیه و قطر حمایت می شود به دست آورده و چه بسا تعداد این خودروها به 800 دستگاه می رسد.

 

 

همچنین ممکن است داعش از وضعیت حاکم در لیبی سوء استفاده کرده و بسیاری از خودروهای تویوتا را که حتی یک بار نیز استفاده نشده و رژیم قذافی در طول سالیان متمادی آن را خریداری و در انبارها نگهدای کرده به دست آورده باشد.

 

 

«وسیم نصر» روزنامه نگار فرانسه 24 که کارشناس در زمینه گروه‌های تروریستی است می‌گوید این خودروها به شکل گسترده در مناطق خاورمیانه و شمال آفریقا نزد فروشندگان و دلالان خودرو وجود دارد که آنها این خودروها را بویژه بعد از اتمام ساخت یک مدل خاص به تعداد انبوه خریداری می کنند و سپس خودروهای مازاد که فروش نرفته را با قیمتی پایین در اختیار مشتریان قرار می دهند.

 

 

راز گرایش داعش به تویوتا

 

 

گرایش شدید داعش به تویوتا چه بسا به استحکام این خودرو و توان بالای موتور آن باز می گردد، زیرا خودروهای تویوتا به راحتی در شرایط سخت و دشوار کار می کنند. 

 

 

به عقیده وسیم نصر کارشناس گروه‌های تروریستی خودروهای تویوتا از بهترین خودروهای شاسی بلند غیر نظامی است که می‌توان از آن برای کار نظامی نیز استفاده کرد.

 

 

به گفته وسیم نصر، گرایش داعش به این خودروها فقط به عملکرد این خودرها باز نمی‌گردد بلکه به خاطر این است که این خودروها ساخت کشوری نسبتا بی طرف است که این امر باعث می‌شود خریداران درگیر ضوابطی که کشورهایی مثل آمریکا یا دیکر کشورها برای خرید لوازم یدکی وضع می‌کنند، نشوند.

 

 

این کارشناس گروه های تروریستی معتقد است که این نوع از خودروها از دهه ها قبل به دلیل آسان بودن خرید و به دست آوردن نزد گروه‌های تروریستی ارجحیت داشته است.

 

 

بنا به اعلام مؤسسه موسوم به صلح جهانی، این فقط داعش نیست که از  خودروهای تویوتا استفاده می کند، بلکه گروه‌های تروریستی و  تندروی بی شماری در سراسر جهان بویژه در آفریقا از این خودروها استفاده می‌کنند.

 

 

لزوم وضع رژیم نظارتی سخت از سوی تویوتا

 

 

به عقیده مؤسسه صلح جهانی شرکت تویوتای ژاپن بعد از 15 سال تساهل نسبت به خرید و فروش تویوتا و استفاده آن توسط مشتریان باید رژیم نظارتی سختی برای جلوگیری از هرگونه تلاش از سوی گروه‌های تروریستی برای تبدیل خودروهای غیر نظامی به خودروهای نظامی وضع کند.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات