نیروهای عراقی در روزهای اخیر دستاوردهای قابل ملاحظه ای علیه تروریست های تکفیری در استان صلاح الدین و الانبار به دست آورده اند و همچنان به پیشروی های خود ادامه می دهند.

ع

 

ژوئن 2014برای عراقی ها سیاه و تاریک بود زیرا داعش به ناگاه استان وسیع نینوا را ظرف مدت کوتاهی اشغال کرد.

 

 

آنها هدفشان را مشخص کرده بودند؛ هدف بغداد و براندازی حکومت بود.اوضاع همانطور که گفته شد مساعد نبود زیرا ارتش عراق مواضع خود را یکی پس از دیگری از دست می داد.

 

 

در این هنگام همگان انتظار داشتند که بغداد سقوط کند اما فتوای مرجعیت و کمک های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران مانع از تحقق رویاهای داعش و حامیان آن شد.پس از این فتوا هزاران عراقی از استان های جنوبی و مرکزی برای رزم با داعش آماده شدند. نیروهای مردمی در مناطق مختلف عملیات دست به حماسه زدند که اوج این حماسه را در آمرلی و جرف الصخر و  تکریت می توان مشاهده کرد .

 

 

پس از اینکه نیروهای مردمی تکریت را آزاد کردند تبلیغات بدخواهان و کسانی که نمی توانستند موفقیت های نیروهای مردمی عراق را مشاهده کنند شروع شد و این بر عملیات تاثیر گذاشت.شهر بیجی و پالایشگاه استراتژیک آن مجددا به دست داعش افتاد .

 

 

نقش آمریکایی ها در  این دوران خنثی کردن موفقیت های نیروهای مردمی بود زیرا ائتلاف تحت فرمان آنها باید کاری علیه داعش می کرد اما عملا نمایشی عمل می کرد .

 

 

نتیجه فشارهای واشنگتن به دولت العبادی برای کنار زدن نیروهای مردمی و مخالفت با مشارکت آنها در جبهه های جنگ سبب از دست رفتن الرمادی دومین مرکز استان عراق بود.

 

 

به طور کلی این فشار آمریکایی ها به العبادی برای عدم مشارکت نیروهای مردمی در جبهه های جنگ، نقش زیادی در به تعویق افتادن عملیات ها علیه داعش داشته است. موضوعی که جاسم الجزایری عضو گردان های حزب الله وابسته به نیروهای مردمی درباره آن گفت: عدم روشن بودن موضع دولت عراق منجر به تاخیر در عملیات آزاد سازی بیجی شد.

 

 

وی افزود: ائتلاف بین المللی شرط کرده بود که نیروهای مردمی در عملیات آزاد سازی بیجی مشارکت نداشته باشند و نیروهای مردمی نیز با حضور ائتلاف بین المللی مخالفت می کردند و این عامل مانع از اتخاذ تصمیم از سوی دولت مرکزی و در نتیجه تاخیر در عملیات بیجی و آزاد سازی آن شده بود.

 

 

الجزایری تاکید کرد: دولت مرکزی در نهایت تصمیم به مشارکت نیروهای مردمی، ارتش و پلیس و بدون مشارکت ائتلاف بین المللی گرفت که این تصمیم درستی بود.

 

 

اما هفته گذشته هنگامی که العبادی مجوز عملیات پاکسازی صلاح الدین را صادر کرد نیروهای عراقی شروع به کار شدند و فرماندهی عملیات نیروهای مردمی صبح چهارشنبه از شروع عملیات لبیک یا رسول الله 2 برای آزاد سازی شمال صلاح الدین خبر داد.

 

 

 فرماندهی نیروهای مردمی در بیانیه ای درباره این عملیات اعلام کرد: عملیات با مشارکت بیشتر تشکلات و واحدهای نیروهای مردمی و نیروهای ارتش و پلیس و نیروی هوایی با نام لبیک یا رسول 2 شروع شده است.این عملیات برای پاکسازی منطقه از گروه های تروریستی بسیار مهم است و در آن از همه امکانات و سلاح های جدید استفاده خواهد شد.

 

 

در این بیانیه از مردم عراق خواسته شده بود که براداران خود در جبهه های جنگ را یاری کنند و برای پیروزی آنها دعا کنند.

 

 

دستاوردی از نوع تسلط بر پالایشگاه استراتژیک

 

 

یکی از دستاوردهای مهم عملیات لبیک یا رسول الله 2 تسلط بر پالایشگاه استراتژیک بیجی بود.بیجی شهری است در استان صلاح‌الدین عراق که کنار رود دجله و نزدیک شهر موصل قرار دارد. بیجی به‌دلیل هم‌جواری با پالایشگاه نفت بیجی، شهری مهم به‌حساب می‌آید.

 

 

پالایشگاه بیجی بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق و از مهم‌ترین سایت‌های صنعتی این کشور است. پالایشگاه در 210 کیلومتری شمال بغداد واقع شده‌ و زمانی با تولید 300هزار بشکه نفت در روز تأمین‌کننده اصلی فرآورده‌های سوختی در عراق بوده است و در حدود «یک‌سوم» سوخت مصرفی این کشور را تأمین می‌کرد.

 

 

در اوایل یورش داعش به مناطقی از عراق و اشغال موصل و بخشهایی از صلاح الدین در سال گذشته میلادی، شهر بیجی نیز به اشغال داعش درآمده بود اما در ماه نوامبر سال 2014 منابع وابسته به وزارت دفاع عراق از آزاد سازی بیجی خبر داده بودند. این شهر همانند مناطق دیگر عرصه جنگ و گریز نیروهای امنیتی و تروریست‌های داعش بود.

 

 

بیجی منطقه‌ای استراتژیک محسوب می‌شود و آزادسازی آن سبب قطع بازوی داعش به‌سوی دیالی و تکریت می‌شود، زیرا بیجی میان شهر تحت اشغال داعش یعنی الشرقاط در شمال در مرزهای موصل، الصینیه در غرب و الحویجه در کرکوک واقع شده است.

 

 

موفقیت های عملیات

 

 

اما نیروهای مردمی و امنیتی به سوی  اهداف از پیش تعیین شده حرکت کردند و پس از آزاد سازی پالایشگاه بیجی و ساقط کردن پهپاد داعش موفق به بازپس گیری کارخانه روغن و کارخانه گچ در دامنه کوه مکحول شدند و با تسلط بر نیروگاه حرارتی به پل الفتحه نزدیک شدند و کارخانه کودشیمیایی را بازپس گرفتند.

 

بر اساس گزارش منابع عراقی، نیروهای امنیتی و مردمی موفق به آزاد سازی الصینیه و پایگاه نظامی نزدیک به آن و نیز انبار مهمات و روستای العصریه شدند.

 

 

پاکسازی جاده های منتهی به بیجی از مین و بمب های کار گذاشته شده بخش دیگری از عملیات نیروهای عراقی علیه داعش بود.نیروهای مردمی و امنیتی عراق، راه های منتهی به پالایشگاه را از بمب و مین های کارگذاشته شده پاکسازی کردند و جاده بیجی به موصل را قطع کردند تا امداد رسانی برای داعشی ها قطع شود.

 

 

این موفقیت های سبب شد تا داعش به شکست در الصینیه اذعان کند و شبکه های اجتماعی وابسته به این گروهک ضمن تایید خبر ورود نیروهای مردمی و امنیتی عراق به این شهر اعلام کردند: نمی دانیم سرنوشت الصینیه چه شده است.

 

 

شبکه های اجتماعی وابسته به داعش از وضع اسفبار تروریست های این گروهک در بیجی و از دست رفتن تعدادی از سرکرده های این گروهک خبر دادند.

 

 

داعشی ها متحمل تلفات و خسارات فراوانی شدند و منابع عراقی بیان کردند: نیروهای مردمی و امنیتی موفق به هلاکت 140 تروریست در جریان عملیات پاکسازی بیجی در همه محورها به ویژه محور الصینیه شدند.در این عملیات همچنین 175 بمب و 15 خودرو بمب گذاری شده منهدم شد.

 

 

نیروهای عراقی موفق به آزاد سازی روستای المحسک از توابع الشرقاط در استان صلاح الدین شدند و ناحیه الزویه را به محاصره درآورده اند.تروریست های داعش از الشرقاط به موصل گریخته اند.

 

 

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین اعلام کرد: نیروهای امنیتی و مردمی موفق به آزاد سازی فرودگاه الصینیه و پالایشگاه الصینیه از داعش شدند.این منبع از فرار تروریست های تکفیری از این مناطق همزمان با یپشروی های نیروهای امنیتی و مردمی خبر داد.

 

 

ریان الکلدانی یکی از سخنگویان نیروهای مردمی عراق گفت: ساکنان الشرقاط را بشارت می دهیم که آزاد سازی این منطقه از داعش نزدیک است.

 

 

 

وی ضمن هشدار درباره هر گونه همکاری ساکنان با تروریست های داعش خواستار پیوستن آنها به نیروهای آزادی بخش و یا خروج از مناطق مورد هدف در این شهر شد.

 

 

الکلدانی همچنین از ساکنان خواست که با تشکیل نیروهای مردمی به مقابله با داعش بپردازند.وی افزود: هیچ عذری برای کسانی که با داعش می مانند نیست و مرگ در انتظار آنهاست.

 

 

رضا التمیمی سخنگوی شاخه نظامی بدر نیز گفت: نیروهای امنیتی و مردمی در حال حرکت به سوی الشرقاط پس از تسلط بر پالایشگاه بیجی و اطراف آن هستند.

 

 

وی افزود: نیروهای امنیتی پیشروی های گسترده ای انجام داده اند و در هفت کیلومتری الشرقاط که داعش در آن حضور دارد هستند.پیشروی نیروهای ما همزمان با پیشروی نیروهای پیشمرگه به سوی الحویجه در جنوب غرب استان کرکوک است.

 

 

این درحالی است که کریم النوری سخنگوی نیروهای مردمی از پاکسازی پالایشگاه بیجی، منطقه الصینیه، کارخانه کود شیمیایی در شمال صلاح الدین و حرکت به سوی الشرقاط خبر داده بود.

 

 

به موازات این عملیات در الانبار نیز نیروهای عراقی دستاوردهایی داشتند که آزاد سازی 3 جاده استراتژیک در الرمادی از جمله آنها بود.

 

 

شیخ حمید الهایس رئیس شورای همیاری الانبار اعلام کرد: نیروهای مردمی و امنیتی سه جاده اصلی الرمادی را آزاد کرده اند و بیش از 30 تروریست داعشی را به هلاکت رسانده اند.وی افزود: در همه محورهای الرمادی، نیروهای امنیتی و مردمی پیشروی های قابل ملاحظه ای به دست آورده اند.

 

 

الهایس تاکید کرد: نیروهای عراقی موفق به تسلط بر اتوبانی که از پل ژاپنی تا منطقه البوفراج ادامه دارد و اتوبانی که از منطقه کیلومتر هفت تا نزدیکی ورزشگاه المپیک ادامه دارد و نیز جاده سرامیک به التامیم شده اند.

 

 

وی افزود: جاده های آزاد شده از جاده و راه های مهم محسوب می شوند و امداد رسانی برای داعش را قطع می کند و آن ها را در تنگنا قرار می دهد.

 

 

منابع عراقی با اشاره به به پیشروی های نیروهای این کشور در الانبار تاکید کردند: نیروهای مردمی و امنیتی موفق به پاکسازی مناطق هشت فوریه،البوتمیم و القادسیه در غرب الرمادی شدند.

 

 

نیروهای عراقی علاوه بر آن در التامیم و البو جلیب در استان الانبار نیز پیشروی کردند.نیروهای عراقی موفق به پاکسازی انبار مواد غذایی وابسته به وزارت بازرگانی و انبارهای سرامیک و منطقه صنعتی و مجتمع های مسکوی و اهتزاز پرچم عراق بر فراز آن شدند.

 

 

در منطقه البوجلیب به سوی پل فلسطین نیروهای عراقی پیشروی کردند و به مزرعه البو ریشه رسیدند.منابع عراقی تاکید کردند: نیروی هوایی در الانبار طی حملاتی مراکز وابسته به داعش و انبار تسلیحاتی آنها و تجهیزات این گروهک را منهدم کرد.

 

 

عید عماش سخنگوی رسمی شورای الانبار اعلام کرد: نیروهای امنیتی سیلوی غلات و انبارهای وزارت بازرگانی و آپارتمان های بخش جنوبی الرمادی را آزاد کرده اند.

 

 

وی افزود: نیروهای عراقی بر پل ال بو فراج و بخشی از آل بو فراج، البوعبید، آل بو شعبان مسلط شدند و مناطقی را در محور شرقی الرمادی آزاد کردند و بر منطقه آل بو ریشه در غرب الرمادی مسلط شدند.

 

 

به گفته وی در ناحیه البغدادی، درگیری با داعش ادامه دارد و نیروهای عراقی مناطق واقع در شمال این ناحیه را به کنترل خود درآورده اند.

 

 

گزارش المیادین از عملیات نیروهای عراقی

 

 

شبکه المیادین درباره موفقیت های نیروهای عراقی گزارش داد: نیروهای امنیتی و مردمی عراق عملیات برای آزاد سازی منطقه الفتحه در شمال تکریت را آزاد کرده اند و هدف آنها تسلط بر جاده میان تکریت و کرکوک است.

 

 

این شبکه بیان کرد: نیروهای مردمی و امنیتی موفق به ورود به بیجی و بازپس گیری 60 درصد از آن شدند و روستای المسحک در شمال بیجی و نیروگاه برق حرارتی را به کنترل خود درآوردند و به جبل المکحول نزدیک شدند.نیروهای عراقی بر کاخ های ریاست جمهوری بر بالای کوه المکحول در شمال بیجی مسلط شدند و تعدادی از سربازان محاصره شده در این کوه از حدود یکسال قبل را آزاد کردند.

 

 

المیادین گزارش داد: نیروهای امنیتی و مردمی به پاکسازی پالایشگاه بیجی از داعش ادامه دادند و شمار زیادی از تروریست هایی که در برخی تاسیسات پهناور پالایشگاه مخفی شده بودند را به هلاکت رساندند و غنایم زیادی به دست آوردند.

 

 

به گزارش المیادین، نیروهای عراقی پس از تسلط بر ناحیه الصینیه از توابع بیجی در شمال استان صلاح الدین همه راه های امداد رسانی برای داعش را قطع کردند.

 

 

اما خلاصه دستاوردهای نیروهای مردمی و امنیتی عراق در عملیات لبیک یا رسول الله در صلاح  الدین؛

 

 

-ورود نیروهای عراقی به شهر بیجی و تلاش برای پاکسازی آن از تروریست ها.

- آزاد سازی پالایشگاه استراتژیک بیجی و تلاش برای پاکسازی آن از مین ها و تروریست های مخفی شده.

-تسلط بر روستای المسحک در شمال بیجی و نیروگاه حرارتی و کوه المکحول و تلاش برای پاکسازی کامل آن از تروریست هایی که در این کوه باقی مانده اند.

-تسلط بر الصینیه در جنوب غربی بیجی و پاکسازی کامل آن با سهولت از تروریست های داعش و به کنترل درآوردن پایگاه آن.

 

 

-آزاد سازی شمال بیجی تا کارخانه کود شیمیایی و انبارهای مهمات و شرکت المصریه که نقطه تلاقی ارتباطی مهمی در منطقه محسوب می شود.

-قطع امداد رسانی از صحرای شمالی استان الانبار.

 

 

-محاصره الزویه که این سبب انزوای تکفیری ها و قطع امداد رسانی آنها به ویژه با شهرهای واقع در شهر دجله مانند الحویجه می شود.تسلط بر الزویه امکان مانور را از داعش می گیرد و این گروهک را در موقعیتی دشواری قرار می دهد.آنها امکان تحرک به سوی تکریت را نخواهند یافت و راه و مسیر آنها به سوی الرمادی دشوار خواهد شد.مسافت میان موصل و الزویه 125 کیلومتر است.بسیاری از ساکنان تحت اشغال داعش در این منطقه در حال فرار به سوی مناطق تحت سیطره نیروهای عراقی هستند.

 

 

-آزاد سازی روستای شویش در نزدیکی منطقه الفتحه در شمال بیجی و روستای السلام واقع در جنوب غربی بیجی.هدف پیشروی به سوی ناحیه الرشاد و تسلط کامل بر جاده ارتباطی میان تکریت و کرکوک است.

-آزاد سازی 600 کیلومتر از مناطق صحرایی اطراف منطقه الصینیه.

-قطع خطوط امداد رسانی داعش از موصل به الشرقاط و الصینیه و پالایشگاه بیجی.

 

 

 

محورهایی که عملیات از آن شروع شد؛

 

 

عملیات نظامی از سه محور آغاز شد؛محور نخست، به سوی الصینیه و پایگاه الصینیه بود به طوری که نیروهای عراقی در این منطقه تروریست ها را غافلگیر کردند و آنها اسیر تاکتیک نیروهای عراقی که عملیات گسترده ای از همه طرف شروع کردند، شدند.

محور دوم از پایگاه اسپایکر بود.

محور سوم از منطقه المزرعه بود.

 

 

اهمیت مناطق تحت عملیات:

 

 

بیجی حلقه وصل شمال تکریت به الشرقاط و نینوا است و الصینیه حلقه اتصال میان الانبار و صلاح الدین است.مناطق الفتحه و مکحول و اللاین و مناطق غربی آن مهم هستند و اللاین منطقه فاصل میان صلاح الدین و الانبار هستند.

 

 

اما نکته ای که درباره عملیات صلاح الدین باید گفت اهمیت استراتژیک آن در زمینه آزاد سازی مناطقی از استان های مجاور یعنی در نینوا، الانبار و کرکوک است که باید منتظر روزهای آتی و موفقیت های نیروهای عراقی در این زمینه بود.نیروهای عراقی آن گونه که خالد العبیدی وزیر دفاع عراق گفته است به دنبال جدا کردن الانبار هستند تا عملیات از داخل عراق شروع شود.

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات