نیروهای امنیتی عراق با شکستن ۳ هسته داعش در اطراف بیجی ، به سمت رمادی و حویجه در حال پیش روی هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ؛ نیروهای عراقی از هفته گذشته با پشتیبانی  یگان های مردمی عملیات گسترده ای را در بیجی ( حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد) اجرا می کنند.

 

 
نیروهای ضد داعش از جمله هزاران نفر از واحدهای بسیج مردمی بخش گسترده ای از شهر بیجی و اطراف آن را بازپس گرفتند. این گروه های شبه نظامی اکثرا متشکل از شیعیان هستند .
 
 
 
یک ژنرال پلیس اعلام کرد:« آنها هنوز در حال پاکسازی برخی از محله های بیجی از جمله تمیم در غرب و بخش بازار در مرکز هستند.»
 
 
 
وی افزود:« شماری از اعضای داعش هنوز در این محل حضور دارند.»
 
 
 
یک ژنرال ارتش ، پیشروی نیروهای عراقی را در بخش بیجی را « بزرگترین پیروزی از دهم ژوئن ۲۰۱۴ »توصیف کرد. دهم ژوئن ۲۰۱۴ روزی است که یورش برق آسای گروه داعش موجب فرار ارتش و پلیس عراق از این شهر شد و داعش به ویژه شهر موصل را به تصرف خود در آورد.
 
 
 
نیروهای طرفدار دولت از سال گذشته همه بخش هایی را که داعش درجنوب بغداد و نیز شمال پایتخت را  به تصرف خود در آورده بود به ویژه شهر تکریت در جنوب بیجی را بازپس گرفتند.
 
 
 
نیروهای دولت عراق اکنون در بخش شمال به سمت موصل پیشروی می کنند و یکشنبه حویجه ،‌پایگاه داعش در شرق رودخانه دجله ، در محاصره خود داشتند.
 
 
 
یک ژنرال عراقی توضیح داد :« عملیات در دو بخش شروع شد ،‌ بخشی در غرب کرکوک( واقع در شمال شرقی حویجه ) در نزدیکی الفتحه  ودیگری در جنوب کرکوک در نزدیکی میدان نفتی علاس.»
 
 
 
نیروهای کرد ( پیشمرگه )  نیز در هفته های اخیر به موفقیت هایی دست یافته اند و در جنوب غربی شهر کرکوک که آن را در کنترل خود دارند ، پیشروی کرده اند .
 
 
 
نجم الدین کریم استاندار کرکوک اعلام کرد شماری از نمایندگان نیروهای فدرال ،‌نیروهای کرد و چهره های سیاسی محلی یکشنبه یک نشست هماهنگی امنیتی در کرکوک برگزار کردند.
 
 
 
حلقه محاصره همچنین در شهر رمادی ، مرکز استان الانبار در غرب عراق که در کنترل داعش قرار دارد تنگ  می شود. در این بخش نیروهای امنیتی تحت حمایت قبایل سنی محلی و پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا قرار دارند.
 
 
 
ژنرال اسماعیل محلاوی فرمانده عملیات الانبار اطمینان داد:«بخش البو فراج اکنون تحت کنترل کامل ما قرار دارد. شهر رمادی کاملا از بخش شمالی جدا شده است.»
 
 
 
پاکسازی مناطق شمالی بیجی از وجود تروریست ها
 
 
 
همچنین در حمله هوایی ارتش عراق ده ها تروریست گروه تکفیری صهیونیستی داعش در منطقه الزنکوره استان الانبار عراق به هلاکت رسیدند و مقرهای شان ویران شد.وزارت دفاع عراق از پاکسازی بیشتر مناطق شمال بیجی و تکریت از وجود اعضای گروه تکفیری صهیونیستی داعش و جمع آوری بمب ها و مین های کار گذاشته شده در این مناطق خبر داد.
 
 
 
وزارت دفاع عراق در بیانیه ای اعلام کرد نیروهای امنیتی و مردمی و افراد قبایل در حال پیشروی به طرف شمال شهر بیجی پس از پاکسازی بیشتر مناطق شمال تکریت از وجود اعضای گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش هستند.
 
منبع: رجا
 
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات