رئیس سابق اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی؛

رئیس سابق اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی با بیان اینکه گزینه نظامی در قبال ایران باید روی میز باشد، گفت: اسرائیل خواستار حمله به ایران است، اما توانایی این کار را ندارد.

«عاموس یادلین» می‌گوید توافق اخیر میان ایران و 1+5 برنامه هسته‌ای ایران را برای 5 سال به عقب می‌اندازد از این رو، آمریکا و اسرائیل باید از این فرصت استفاده کنند تا هماهنگی خود را بهبود ببخشند و جبهه واحدی علیه ایران به راه بیاندازند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری «تایمز اسرائیل»، یادلین که اکنون مدیر موسسه مطالعات امنیت ملی است، گفته توافق هسته‌ای باعث چالش‌های بزرگی برای اسرائیل شده است که لازم است با واشنگتن مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

وی افزود: «یک نخست وزیر مسئولیت‌پذیر نزد رئیس‌جمهور آمریکا خواهد رفت تا به طرحی درباره چگونگی برخورد با ایران برسند. لازم است اسرائیل با آمریکا گفت‌وگو کند تا بداند چگونه می‌توانند مسئله بازرسی‌های نه چندان خوب و سایر ابعاد مشکل‌زای توافق را جبران کنند».

 

 

این مقام سابق صهیونیستی با تاکید بر اینکه «اسرائیل نمی‌تواند با ایران؛ کشوری که خواستار نابودی اسرائیل است و ظرف 15 سال دارای ظرفیت‌های هسته‌ای می‌شود، زندگی کند»، اظهار داشت، تنها راه مقابله با چالش‌هایی که ایران تحمیل می‌کند، نزدیک کردن همکاری آمریکا-اسرائیل است.

 

 

یادلین در ادامه افزود: «ما توافق بسیار مشکل‌زایی داریم اما می‌توانیم کارهای بسیاری  انجام دهیم و زمان هم داریم. اسرائیل و آمریکا باید کمیته‌های بازبینی تشکیل دهند که بنشینند و بررسی کنند که این توافق به کجا می‌رود. این کمیته‌ها نه تنها باید خود برنامه هسته‌ای را بازبینی کنند بلکه باید تعامل منطقه‌ای ایران و درخواست این کشور برای نابودی اسرائیل را نیز ارزیابی کنند».

 

 

وی اظهار داشت، اگر ایرانی‌ها روش خود را در هیچ یک از این زمینه‌ها تغییر ندادند، توافق باید لغو شود.

 

 

به گفته یادلین، دولت اوباما کلا با نگرانی‌های اسرائیل در قبال فعالیت‌های غیر هسته‌ای ایران هم‌نظر نیست. او در این باره گفت: «برخی در دولت اوباما ایران را مشکل چالش‌های منطقه‌ای نمی‌بینند بلکه آن را راه‌حل محسوب می‌کنند. اما اسرائیل و آمریکا باید با هم با مسئله هسته‌ای و غیرهسته‌ای برخورد کنند».

 

 

رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل در ادامه سخنان خود گفت: «استراتژی اسرائیل باید این باشد که چگونه با آمریکا همکاری کند. اسرائیل باید با دولت آمریکا درباره سیاست در قبال ایران به توافق موازی دست یابد و توافق استراتژیک 10 ساله را که بحث اصلی مذاکرات اخیر تل‌آویو و واشنگتن است، تجدید کنند».

 

 

عاموس یادلین در بخش دیگری از سخنان خود گفت، ظرفیت دفاعی اسرائیل از جمله پروژه‌های مشترک دفاع موشکی و تلاش برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران باید ارتقاء یابد.

 

 

وی پیشنهاد داد طی 5 سال آینده آمریکا و اسرائیل گزینه نظامی معتبری را ترسیم کنند هر چند افزود، گزینه‌های بهتری نسبت به اقدام نظامی نیز وجود دارد. 

 

 

یادلین در تشریح پیشنهاد خود گفت: «ایران امروز تهدید نظامی را روی میز نمی‌بیند. ایرانی‌های می‌بینند که آمریکا توانایی دارد اما اراده انجام این کار را ندارد. اسرائیل خواست حمله به ایران را دارد اما توانایی آن را ندارد».

منبع: فارس

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات