مدیرمسئول روزنامه جوان در گفتگو با لرستان خبر؛

مدیر مسئول روزنامه جوان با بیان اینکه مواجهه آمریکا با جمهوری اسلامی از مدل تقابل به تعامل تغییر یافته است، گفت:" آنها برای تاثیرگذاری بر سیاست داخلی ما، قبل از اینکه بخواهند راهبرد فرهنگی یا اقتصادی تعریف کنند؛ راهبردی اجتماعی در نظر گرفته اند."

 عبدالله گنجی در گفتگو با لرستان خبر، با اشاره به اینکه راهبرد مواجهه آمریکا با نظام جمهوری اسلامی در 18 سال گذشته فروپاشی از درون به روش تقابل بوده است، اظهار داشت: در طی این مدت، جهت گیری کلی آمریکا با ما تقابل و تنش بوده است ولی شاخص های مقابله را در حوزه جنگ نرم انتخاب کرده بودند.

 

 

وی تشکیل سازمانهای مردم نهاد، شبکه سازی و حمایت پیدا و پنهان از عناصر متمایل به غرب در داخل کشور را از جمله این راهکارها برشمرده تصریح کرد: حمایت از جریانات سیاسی غربزده و مطبوعاتی که سعی دارند چهره مثبتی از آمریکا ارائه کنند، از جمله همین اقدامات محسوب می شود.

 

 

گنجی با اشاره به شکل گیری توافق هسته ای و تاثیر آن بر رویکرد مقابله آمریکا با ایران تصریح کرد: ماجرای برجام، آمریکایی ها را به مدل جدیدی رساند که آنها در نتیجه آن احساس کردند تعامل بهتر از تقابل می تواند انها را به اهدافشان نزدیک کند. لذا اتفاقی که در مسئله نفوذ دارد می افتد این است که راهبرد آمریکا در مواجهه با جمهوری اسلامی از تقابل به تعامل تبدیل شده است.

 

 

وی با بیان اینکه آمریکایی ها به تعامل به مثابه ی مسیری کم هزینه و میانبر برای رسیدن به اهدافشان در مقابل ایران نگاه می کنند، افزود: علت تغییر دیدگاه آمریکایی ها در این مسیر آن است که خودشان هم علناً گفته اند که دستاوردی که از طریق برجام به دست آورده اند، از راه حمله نظامی ناممکن بود.

 

 

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه اظهار داشت: آمریکایی ها احساس می کنند از طریق تعامل با دولت جمهوری اسلامی می توانند بر تصمیمات ما اثر بگذارند و معدلات راهبردی ما را پیش بینی کنند. بنابراین نفوذ حال حاضر قبل از اینکه اطلاعاتی و مخفیانه باشد، یک پروسه رسمی و علنی است و آمریکایی ها بر رسمی بودن این مسیر اصرار دارند.

 

 

وی افزود: آنها ابایی از علنی مطرح کردن تمامی مسائل و اهداف خود ندارند و دلیل این مسئله هم این است که احساس می کنند در مقطع پس از برجام؛ در راس حاکمیت جمهوری اسلامی یک انشقاق اتفاق افتاده است. آمریکایی ها بر این باورند که مدل برجام و تعامل کنونی آمریکا با کوبا توانسته است یک پارگی ذهنی و انسجام زدایی را در سطح حاکمیت ایران ایجاد کند. لذا از می خواهند از همین شکاف ایجاد شده برنامه نفوذ خود را عملیاتی کنند.

 

 

گنجی با بیان اینکه خود اوباما علناً گفته است که پس از برجام؛ موافقان ما در ایران بر حاکمیت فشار خواهند آورد، افزود: ما بعداً می بینیم که اینجا نامه ای به نام اساتید منتشر می شود که دیگر کسی در مراسم مذهبی شعار مرگ بر آمریکا ندهد یا روشنفکرها به آمریکا نامه می نویسند.

 

 

مدیرمسئول روزنامه جوان با اشاره به اینکه اینها مصادیق همان شبکه سازی مورد نظر آمریکا در سطح ایران است، تصریح کرد: اینکه آقای کری می گوید گوشی های هوشمند ارتباط جوانان دنیا را با دنیا تسهیل می کند؛ کدهایی است که نشان می دهد آنها برای تاثیرگذاری بر سیاست داخلی ما، قبل از اینکه بخواهند راهبرد فرهنگی یا اقتصادی تعریف کنند؛ راهبردی اجتماعی در نظر گرفته اند.

 

 

وی افزود: این مسئله به خاطر این است که آنها بر این باور هستند که در برهه زمانی 10 تا 15 ساله اجرای برجام؛ به جهت مدیریتی؛ تغییرات اساسی در ایران اتفاق می افتد. لذا معتقدند ما تا آن زمان باید شرایط اجتماعی داخل ایران را به گونه ای مدیریت کنیم که همه مسائل به اجرایی شدن این هدف کمک کند. شاید نیاز باشد که در این مسیر در برخی مواقع امتیازاتی هم بدهند، تا در نهایت بتوانند شرایطی را ایجاد کنند که مقام معظم رهبری در دیدار خود با مدیران رسانه ملی از ان به استحاله یاد کردند.

 

 

این کارشناس سیاسی افزود: معنای حرکت در مسیر استحاله این است که امریکایی ها سعی می کنند شرایطی را در داخل ایران ایجاد کنند که نخبگان قدرت و سیاست زیاد موافق سر دادن شعارهای ضد آمریکایی و انقلابی نباشند. یا در بهترین حالت؛ نسبت به عملکرد رژیم صهیونیستی سکوت اختیار کنند!

 

 

گنجی در پایان تصریح کرد: به نظر می رسد آنها در حال حاضر به وجود آوردن چنین شرایطی را بر ایجاد یک تقابل خشن ترجیح می دهند. این رویکرد برای بازه زمانی اجرای برجام اتخاذ شده و ممکن است برای گشایش مقطعی، در جابجایی یا تثبیت جریانات سیاسی در قدرت در سطح ایران نقش ایفا کنند.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات