آن روی سکه ورود هیئت های اقتصادی خارجی به ایران؛

مقام معظم رهبری سال جاری در سخنرانی‌های متعدد از واژه "نفوذ" سخن گفتند و در جایی تصریح کردند که اجازه نفوذ اقتصادی به دشمن نمی دهیم.در این نوشتار کوتاه به برخی راه‌های نفوذ اقتصادی از مسیر تصمیم‌سازی اشاره می کنیم.

به گزارش لرستان خبر، امام خامنه ای به مناسبت های مختلف و در سخنرانی های گوناگون از واژه نفوذ استفاده کرده اند که این موضوع نشان دهنده اهمیت مسئله است.

 

 

یکی از شمول و ابعاد نفوذ، مسئله اقتصاد است که به ویژه در بعد از تصویب برجام و برداشته شدن بخشی از تحریم ها، نفوذ اقتصادی می تواند به یکی از تهدیدهای بالفعل برای جمهوری اسلامی تبدیل شود.

 

 

 دشمن برای ورد به دروازه های اقتصادی کشور از روش های مختلف استفاده می کند که به این شرح هستند:

 

روش اول: بر روی ورود هیئت های خارجی متمرکز است مانند ورود هیات‌های خارجی از نهادهای اقتصادی، شرکت های خصوصی و مشاوره به مسئولان اقتصادی که البته این مسائل از سال ها قبل هم وجود داشته است اما در سابقه بعضی از دولت های بعد از انقلاب، اعتماد به گفته های مسئولان اقتصادی خارجی پر رنگ تر است و حتی بعضی از برنامه های چند ساله اقتصاد از روی روش اقتصادی کشورهای دیگر، رونوشت می شده است.

 

 

این روزها هم شاهد ورود هیئت های مختلف اقتصادی خارجی به کشور هستیم و البته این مراوده یک طرفه نیست و جلساتی مشابهی هم در سفرهای خارجی مقامات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد با مسئولان دیگر کشورهه و بعضی از نهادهای بین المللی برگزار می شود. با توجه به اینکه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی از قدیم توسط اروپا و آمریکا اداره شده و دخالت‌های سیاسی این کشورها در مدیریت این نهادهای بین المللی آشکار شده است، از دشمنی‌های آمریکا و اروپا با کشور ما به ویژه در اعمال تحریم‌های اقتصادی هم بر کسی پوشیده نسیت.

 

 

روش دوم: مشاوران اقتصادی تقریباً در همه دولت‌ها و در همه سطوح مدیریتی شایع بوده، هرچند سطح تاثیرگذاری مشاوران بر تصمیم‌سازی های اقتصادی در دولت های متختلف متفاوت بوده است. در برخی دولت‌ها مشاوران اقتصادی بیشتر سمت فرمایشی بوده و عموماً پس از برکناری افراد از سمت‌های مهم، برای دلجویی یا دلیل دیگر، این سمت به آنها داده می شد، البته در برخی دولت ها مشاوران حتی از تیم اقتصادی کابینه هم تاثیرگذارتر شدند.

 

 

نحوه انتخاب مشاوران اقتصادی، کشور و دانشگاهی که تحصیل کرده‌اند، همایش‌ها و نشست‌های علمی که با حضور اقتصاددانان خارجی برگزار می کنند، باشگاه‌های علمی غیردولتی که بعضاً با حضور همین مشاوران شکل می گیرد، محملی برای نفوذ اقتصادی در تصمیم سازی هاست و از آنجایی که صلاحیت‌های فردی مشاوران برای پذیرش پست مشاورت همانند مسئولان مورد دقت و ارزیابی دستگاه‌های مسئول رسیدگی نیست، ورود مشاوران نفوذی به برخی دستگاه‌های دولتی هم نمی تواند منتفی باشد.

 

 

  روش سوم:  تصمیم  سازی و شکل دهی به افکار عمومی مردم و نخبگان، یکی دیگر از راه های نفوذ شکل می گیرد که طی سالهای گذشته به ویژه دو سال اخیر از سوی بیگانگان پیگیری و عملیاتی شده است. بررسی فرایند مذاکرات هسته ای و تصویب برجام در دو سال اخیر نشان می دهد، تبلیغات گسترده ای از سوی رسانه های بیگانه با بهره گیری از اظهارات مسئولان و نخبگان داخل کشور بر این گزاره تاکید کرده که جمهوری اسلامی ایران هیچ راهی جز حصول توافق هسته ای برای حل مشکلات اقتصادی مردم ندارد و البته دولتمردان هم بر این مساله تاکید داشتند.

 

 

 

در این نوع از نفوذ، دشمن به گونه ای در موضوعات اقتصادی افکار عمومی را شکل می دهد که نه تنها در تصمیم سازی های اقتصادی دولت نقش آفرینی کند بلکه حتی تصمیمات مهم سیاسی و بین المللی کشور را هم مستقیم تحت الشعاع قرار می دهد و مسئولان را مجبور به پذیرش توافق‌هایی می کند که شاید بدون فشار افکار عمومی مورد پذیرش قرار نمی گرفت.

 

 

 روش چهارم: این روزها شاهد هجوم شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور به ویژه حوزه های صنعت، بازرگانی و نفت و انرژی هستیم. در شرایطی که مسئولان قبل از تصویب برجام و حصول توافق هسته ای، لغو تحریم‌ها و حضور سرمایه گذاران خارجی را شرط لازم برای حل مشکلات اقتصادی و خروج ار رکود بر می شمردند و اقتصاددانان همسو به همراه مشاوران اقتصادی دولت هم در نشست‌ها و محافل مختلف بر این گزاره صحه گذاشتند، امروز به نظر می رسد، در انواع و اقسام مذاکرات با خارجی‌ها دست برتر با طرف مقابل باشد و شرکتهای خارجی هستند که تعیین می کنند چگونه و با چه شرایطی با طرف ایرانی قرارداد ببندند.

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات