تعیین تکلیف وضعیت رکن‌آبادی تا 2 هفته‌ آینده

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: شایعه ربوده شدن غضنفر رکن‌آبادی در فاجعه منا صحت ندارد و ظرف دو هفته آینده وضعیت وی مشخص می‌شود.

به گزارش لرستان خبر، سعید اوحدی در جمع اساتید و هیئت‌ علمی دانشگاه آیت‌الله بروجردی این شهرستان اظهار داشت: در حوزه‌های تحقیقی ضرورت دارد با واکاوی فاجعه منا نسبت به مشخص شدن ابعاد آن با مشارکت دانشگاهیان کشور اقدام کرد.

 

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در رابطه با راه‌اندازی سازوکار مدیریت بحران در ساختار برگزاری مراسم حج، افزود: ضرورت دارد با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود ابعاد سیاسی این واقعه به‌ درستی مستندسازی شود و با استفاده از حضور دانشگاهیان ابعاد علمی این حادثه شناسایی شود.

 

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تلاش می‌شود وضعیت سفیر مفقود شده ایران در این فاجعه ظرف دو هفته آینده با بررسی‌های DNA مشخص شود، عنوان کرد: شایعات در رابطه احتمال ربوده شدن سفیر ایران در فاجعه منا رد شده و به احتمال زیاد پیکر وی در میان جان‌باختگان این حادثه است که پیگیری‌ها در مورد شناسایی وی ادامه دارد.

 

وی با اشاره به انتشار شایعات کذب در خصوص توطئه ربوده شدن آقای رکن‌آبادی، بیان کرد: برخی افراد از همان روزهای نخست این فاجعه شایعه توطئه بودن این فاجعه برای ربودن آقای رکن‌آبادی را مطرح کردند که این خود موجبات تکدر خاطر خانواده وی را فراهم آورد در حالی‌ که چنین احتمالی جفایی به خانواده داغ‌دیده وی است.

 

اوحدی شایعه عبور کاروان ولیعهد عربستان علت وقوع این حادثه بوده است را رد کرده و تصریح کرد: از همان ساعات نخستین وقوع این حادثه تمامی ظرفیت‌های این سازمان در راستای اطلاع‌رسانی شفاف و صادقانه و به دور از جوسازی‌های سیاسی به کار گرفته شد و تمامی این اظهارنظرها تنها شایعه بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: رفتار سعودی‌ها در اقدام به حمل اجساد با تریلی و کانتینر و سوء مدیریت آن‌ها در همان روزهای نخستین با مصاحبه‌هایی که انجام شد به اطلاع افکار عمومی رسید، اقدام عربستان در نگهداری 300 نفر از اجساد در تریلی به چهار روز آن‌هم در شرایط گرمای 52 درجه عربستان فاجعه‌آفرین بوده است.

 

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با تشریح واقعه منا به صورت تصویری برای اساتید دانشگاه و حاضران در جلسه به تبیین ابعاد وقع این فاجعه پرداخت و گفت: به‌کارگیری ظرفیت‌های حقوقی دانشگاهیان در راستای انجام اقدامات حقوقی و پیگیری دلایل وقوع این حادثه می‌تواند در روشن‌سازی آن مؤثر باشد.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات