اخیرا ارتش ترکیه با اعزام نیرو به استان "نینوا" خشم مقامات عراقی را برانگیخته است.

مقامات ترکیه در چند سال اخیر با مشکلاتی همچون ضعف امنیتی در شرق و جنوب شرق کشورشان مواجه هستند و به این نگرانی‌ها باید راهبرد حمایت از داعش را نیز اضافه کرد که پای ارتش ترکیه را به شمال عراق گشوده است. 

جدا از اینکه هدف ارتش "اردوغان" چیست، این موضوع خشم مقامات عراقی را برانگیخته و پارلمان عراق و "حیدرالعبادی" نخست وزیر هشدار دادند که هرچه سریعتر ترکیه نیروهای خود را از شمال عراق خارج کند.

 

**سخنان "هادی العامری"

"هادی العامری" دبیرکل سازمان بدر  در دانشگاه  "المستنصریه"، گفت: سازمان بدر با ایجاد پایگاه های نظامی آمریکایی در عراق مخالف است؛ پایگاه "السومریه" به نقل از دبیر کل سازمان بدر نوشت: درصورت ایجاد هر گونه پایگاه نظامی آمریکا در خاک عراق، این پایگاه‌ها هدف حمله قرار خواهد گرفت

 

پاسخ موشکی

 

العامری تاکید کرد: اجازه تقسیم و تجزیه عراق را نخواهیم داد؛ زیرا هرگونه تجزیه کشورها، به نفع رژیم صهیونیستی در منطقه است. وی ادامه داد: عراق، یکپارچه و مقتدر باقی خواهد ماند وعزت و شرافت و کرامت ما ایجاب می کند که کشور عراق، یکپارچه باقی بماند.

 

العامری در ادامه خواهان برگزاری تظاهرات در حمایت از حاکمیت دولت عراق شد و ترکیه را تهدید کرد که درصورت خارج نشدن از خاک عراق، تانک های ترکیه را بر سر تفنگداران ترک خراب خواهد کرد.

 

وی ضمن مخالفت با هرگونه تجاوز به حاکمیت عراق تاکید کرد: نیروهای ترکیه با هواپیماها و تانک های خود از مرزهای عراق عبور کردند، درحالی که آنان جنگنده روسی را با این ادعا که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده، سرنگون کرده بودند.

 

دبیرکل سازمان بدر بر لزوم به کارگیری هر نوع تلاش برای مخالفت با تعرض به ترکیه تاکید کرد و خطاب به ارتش ترکیه گفت: "شما از آمریکایی ها که تحت فشار از عراق خارج شدند، قویتر نیستید". جدا از سخنان مقامات عراقی درباره هشدار به ترکیه، این کشور هرگونه خروج از عراق را رد کرده و آن را هماهنگ شده با دولت عراق (اقلیم کردستان) می‌داند. 

 

"ابراهیم جعفری،" وزیر امور خارجه عراق، در مقابل تهدید کرد این کشور پس از پایان ضرب الاجل تعیین شده از طرف بغداد، درباره حضور نظامیان ترکیه ای به شورای امنیت متوسل خواهد شد.

 

**باقر حکیم: رویارویی نظامی ترکیه و عراق بعید است/مسئولان کشور عراق موضوع را به صورت دیپلماتیک پیگیری می‌کنند

 

"محمدباقر حکیم"  پژوهشگر مسائل عراق درباره تجاوزگری ارتش ترکیه و استقرار آن در شمال عراق گفت: ترکیه تاکنون ۱۵۰ نظامی و ۲۵ تانک در شهرستان  "بعشیقه" (پایگاه نظامی زلیکان) در اطراف شهر "موصل" مستقر کرده است.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا ارتش عراق به صورت مستقیم با ترکیه رویارویی نظامی خواهد داشت، گفت: به نظر نمی‌رسد که فعلا چنین اتفاقی بیافتد و ترکیه نفوذ و هماهنگی خوبی با "اقلیم کردستان عراق" و "حزب دموکراتیک" دارد.

 

پژوهشگر مسائل عراق با اشاره به اینکه خیلی بعید است که رویارویی نظامی بین ترکیه و عراق روی دهد، گفت: مسئولان کشور عراق کار را به صورت دیپلماتیک پیگیری می‌کنند و هشدار مقامات عراقی باعث شد تا دیگر ترکیه نیروی نظامی بیشتر به استان نینوا اعزام نکند.

 

**پاسخ موشکی حشد الشعبی

حال سوال اینجاست که در صورتی که با فرض احتمالی کم رویارویی نظامی رخ دهد ، حشد الشعبی چه گزینه هایی دارد که در پاسخ می‌توان گفت استفاده از موشک سنگین "سلام"، بمباران مواضع ارتش ترکیه (البته به کمک جنگنده های ارتش عراق) و حملات خمپاره‌ای است.

 
پاسخ موشکی

پاسخ موشکی

پاسخ موشکی

 

به نظر می‌رسد مقامات و مسئولین عراقی با هشدار به ترکیه تلاش کردند تا حفظ حاکمیت ملی خود را به نمایش بگذارند و این موضوع سبب ناخشنودی مقامات ترکیه از جمله "داود اغلو" شده است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات