رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اهمیت انتخابات اسفند ماه و شرایط کشور در پسابرجام گفت: در این شرایط باید حرف‌های عاقلانه و مردم‌پسند زد.

 

اکبر هاشمی رفسنجانی

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، دانشجویان را سرمایه‌های ارزشمند امروز و آینده کشور خواند و اظهار داشت: جواب ندادن به مطالبات برحق دانشجویان برای هیچ نظامی خوب نیست؛ چرا که آنان که آینده‌سازان نظام هستند، نباید در مسائل ابهام داشته باشند.

 

وی با تأکید مجدد بر اهمیت انتخابات اسفند ماه و شرایط کشور در پسابرجام، گفت: از رویکرد مردم جامعه به تفکرات اعتدالی که برخاسته از اسلام ناب و عصاره مکتب تشیع است، ناراحت هستند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح موضوع «انعکاس ضد و خروج از اعتدال» که یک بحث فلسفی است و تطبیق آن با شرایط سیاسی، افزود: حالت طبیعی این است که وقتی فشارهای سیاسی از یک پدیده اجتماعی برداشته شود، تا رسیدن به حالت اعتدالی عکس العمل‌هایی خواهد داشت.

 

هاشمی رفسنجانی با ابراز رضایت نسبی از شرایط دانشگاه‌ها در دولت یازدهم، به‌ویژه مراسم 16 آذر امسال، گفت: موفقیت‌های نسبی این مراسم، نمونه‌ای از عزم و اراده مردم هوشیار و آگاه جامعه به‌ویژه دانشجویان و قشر فرهیخته، برای خلق حماسه‌ای دیگر در راستای دفاع از نظام اسلامی و آرمان‌های امام و شهداست.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اعلام نامزدی سیدحسن خمینی و واکنش‌ها به این موضوع، گفت: اعلام نامزدی شخصیتی چون ایشان، کمترین حق خانواده امام و حتی یک شهروند عادی است ولی می‌بینید که چگونه با این یادگار ارزشمند برخورد می‌کنند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به سوابق مبارزاتی و تجربیات فرهنگی سیدمحمود دعایی در انتشار نشریه «بعثت» در دوران مبارزات قبل از انقلاب و همراهی با امام در سال‌های تبعید اشاره کرد و گفت: در سال 45 بیانیه‌ای علیه جشن تاجگذاری داده بودیم که من و آقای دعایی لو رفتیم. من دستگیر و بازداشت شدم و او به عراق فرار کرد و در آنجا با کمک حاج آقا مصطفی خمینی به رادیو بغداد رفت و سال‌ها یک‌تنه سخنران برنامه‌ بسیار تأثیرگذار «نهضت روحانیت در ایران» بود.

 

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر علاقه‌ شدید دعایی به امام، انقلاب و نظام اسلامی، افزود: برخورد با کسی که همه عمر چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی، در خدمت نظام بوده، نشان از عصبانیتی است که هیچ پشتوانه‌ عقلانی، قانونی و آینده‌نگری ندارد و نگرانیم؛ چون عواقب این‌گونه رفتارها به‌هیچ‌وجه به‌نفع نظام نیست.

 

وی با بیان اینکه افراطی‌گری محکوم به شکست است، طغیان‌های داعش و ائتلاف‌ قدرت‌های مخالف و متضاد دنیا علیه آنها را مصداق زشت بودن کارهای تروریستی و اقدامات افراطی در همه مکاتب الهی و بشری دانست و ادامه داد: حتی کسانی که در جهان به تندروی‌های سیاسی و حمایت از رژیم‌های نژادپرستانه معروف و مشهور هستند، اکنون به این نتیجه رسیده یا مجبور شده‌اند که در ائتلاف علیه داعش شرکت ‌جویند، چون می‌دانند افکار عمومی جهان با تروریسم و کشتن انسان‌ها مخالف است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به دانشجویان عضو انجمن اسلامی، گفت: در این شرایط باید حرف‌های عاقلانه و مردم‌پسند زد؛ چرا که حق حکومت در هر کشوری با مردم است و مردم باید حق خود را بشناسند و در انتخابات شرکت کنند که تأثیر حضور آنان بسیار بالاست.

 

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که مردم در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم همین رفتار را کردند و نتیجه گرفتند، گفت: شیوه‌ کشورداری اعتدالیون، همکاری فراجناحی در حکومت است که مصالح انقلاب، نظام، کشور و مردم را می‌خواهند.

 

وی با توصیه‌ اکید دانشجویان به صبر، تحمل و بردباری گفت: اگر برای خدا تلاش کنیم، خداوند مجاهدان راه خود را تنها نمی‌گذارد و شاید در دوره‌ا‌ی برای اثبات صداقت، باید امتحان‌های دشواری بدهیم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح اتفاقاتی که در طول سال‌های قبل و بعد از انقلاب برای مردم و دانشجویان افتاده و گروهی دانسته یا ندانسته، همیشه با ادعای مردمی بودن سعی در ایجاد فاصله بین نظام و مردم داشته‌‌اند، یادآور شد: یکی از برنامه‌های نفوذی‌های دشمن بین مردم تخریب شرایط امن کشور و ایجاد اختلافات و مخدوش کردن وحدت است که مردم و شما دانشجویان باید هوشیار باشید و نگذارید آنان به اهداف خود برسند.

 

در آغاز این دیدار، هادی کیانی، دبیر؛ ابراهیم اجاقی، دبیر فرهنگی؛ و امیرحسین نیکزاد، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های 74ساله انجمن اسلامی دانشگاه تهران به بیان مشکلات سیاسی دانشجویان، برنامه‌‌های حدود 70 انجمن اسلامی در سراسر کشور و اشتیاق و علاقه دانشجویان برای مشارکت در بحث‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند.

منبع:تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات