همه وزرای خارجه عضو اتحادیه عرب به جزء لبنان و عراق با بیانیه پایانی ضد ایرانی این اتحادیه که درباره تنش در روابط ایران و عربستان صادر شده است، موافقت کردند.

به گزارش لرستان خبر، وزرای خارجه اتحادیه عرب در پایان نشست امروز خود با صدور بیانیه‌ای ضد ایرانی که همه کشورهای عضو این اتحادیه به جزء لبنان و عراق با آن موافقت کردند، ایران را «مداخله گر» در امور منطقه خوانده و این دخالت ها را محکوم کردند.

 

 

وزیر خارجه عربستان در این بیانیه تاکید کرد که مواضع کشورهای عربی برای توقف تجاوزات ایرانی قوی و محکم است.

 

 

«عادل الجبیر» تاکید کرد که نشست امروز یک پیام روشنی که برای داشته است،‌این است که اتحادیه عرب با دخالت در امور کشورهای عضو این اتحادیه مخالف است.

وی افزود: عربستان به درگیری‌های طایفه‌ای اعتقادی ندارد و فرقی بین سنی و شیعه قائل نیست و آنچه که ما انجام داده ایم، واکنشی به رفتارهای ایران است.

الجبیر تاکید کرد که اختلافات مذهبی از زمان انقلاب ایران آغاز شده است، این در حالی است که عربستان اعتقادی به درگیری‎های مذهبی و طایفی ندارد.

وزیر خارجه عربستان در ادامه مدعی شد که عربستان هیچ ایرانی را به خدمت نگرفته که داخل ایران علیه مردم و دولتش فعالیت کند، عربستان شبه‌نظامیانی به خدمت نگرفته که داخل ایران فعالیت کنند، حال آنکه ایران این کار را کرده است.

وی گفت: ایران را متقاعد کنیم که کشوری باشد که روابطش را بر اساس حسن همجواری و عدم دخالت در امور دیگران تنظیم کند.

عادل الجبیر افزود: باید برای مقابله با سیاست های خصمانه ایران متحد عمل کنیم و مشکلات را به صورت مسالمت آمیز حل کنیم.

به گزارش العربیه،‌ وزیر خارجه عربستان گفت: اقدامات اتحادیه عرب علیه ایران در دست بررسی است.

«عبد الله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه امارات در نشست خبری پس از اجلاس اتحادیه عرب با اشاره به اینکه اعضای این اتحادیه از عربستان در برابر ایران حمایت می‌کنند، گفت: ایران قوانین بین المللی را نقض کرده است.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب نیز در این کنفرانس خبری که به اتهام زنی صرف علیه ایران تبدیل شده است، تاکید کرد که همه کشورهای عربی از موضع عربستان در قبال ایران حمایت کردند، اما عراق و لبنان موضعی دیگر دارند.

شیخ زاید با متهم کردن ایران به دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه تصریح کرد که سیاست‌های ایران بی نتیجه است و باید این سیاست‌ها تغییر کند.

وی در ادامه تاکید کرد که اتحادیه عرب از اقدام عربستان سعودی در اعدام شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان این کشور حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه امارات تاکید کرد که همه کشورها با بیانیه صادر شده حمایت کردند و تصریح کرد که میانجی‌گری در کار نخواهد بود.

«بن زاید» وزیر خارجه امارات گفت: همه مسائلی که بین ایران و کشورهای عربی است، تلاش کردیم آن را امروز بررسی کنیم، چه موضوعی که مربوط به امارات، سوریه، بحرین یا دخالت‌ها در عراق یا لبنان هست. درست است که ایران در نهایت همسایه ماست ، اما ما نمی‌توانیم هویت این همسایه را معین کنیم.

وزیر خارجه امارات با تاکید بر اینکه ایران باید تعیین کند که همسایه‌ای خوب است یا همسایه‌ای تنش‌زا، افزود: اگر ایران همان تلاشی را که برای رفع تحریم‌ها و رفع اختلاف با غرب به کار برد، برای رفع اختلاف با کشورهای عربی به کار گیرد، موفق خواهد شد.

بن زاید آل نهیان اعلام کرد که ما تاکنون فقط از طرف ایرانی حرف شنیده‌ایم و نه عمل و این ایران است گکه باید حسن نیت خود را نشان بدهد.منبع:فارس

 

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات