حجت‌الاسلام خسروپناه

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه با اشاره به اینکه امروز عده‌ای از افراد انقلابی و از اصحاب امام به آیت‌الله جنتی توهین می‌کنند، گفت: کسانی که برای رسیدن به قدرت دست به تخریب شخصیت‌های نظام می‌زنند همچون معاویه هستند.

 

تخریب چهره‌های برجسته و عناصر انقلابی و شاخص اقدامی ضدارزشی بوده و عاملی برای فروپاشی وحدت و اتحاد ملی است. هرچند که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون اهانت‌های گسترده‌ای به اشخاصی همچون شهید بهشتی و آیت الله جنتی صورت گرفته اما این گونه اقدامات هیچ گاه نتوانسته موجب دلسردی مردم شده و یا امثال آیت الله جنتی را ناامید سازد.

در همین ارتباط با حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه که پژوهشگر فلسفه دین و رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه است در رابطه با «مظلومیت دکتر بهشتی و مظلومیت آیت الله جنتی» و زیرسؤال بردن تصمیم‌های شورای نگهبان به گفت‌وگو نشسته‌ایم:

* ابتدا بفرمایید که به‌اعتقاد شما چرا به آیت الله جنتی حمله صورت می‌گیرد و عده‌ای با دروغ پردازی و شایعه پراکنی سعی دارند چهره این عالم ربانی را مخدوش ساخته و تخریب کنند؟

این اتفاقاتی که اکنون رخ می‌دهد و توهین‌ها و حملاتی که به آیت الله جنتی صورت می‌گیرد، برای رسیدن به قدرت است، در واقع عده‌ای هستند که به‌خاطر دست یافتن به قدرت و پست و منصب‌های مختلف سخنانی را علیه علما و چهره‌های دلسوز نظام اسلامی مطرح می‌کنند، که در پاسخ آنها باید گفت: «ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست/ عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری».

قدرت‌طلبان در پی کشف حقیقت نیستند

عده‌ای از افراد با ماهیت مشخصی که دارند، معلوم الحال‌اند یعنی به‌دنبال کشف حقیقت نیستند و تنها به قدرت و قدرت طلبی می‌اندیشند و بس، لذا آنها از هر ابزار و روش و از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند تا به قدرت دست یابند، آن‌قدر تشنه قدرت‌اند که چشمشان را به‌روی حقایق می‌بندند و دربه‌در به‌دنبال تکیه زدن بر کرسی ریاست و دستیابی به پست و منصبی بالا هستند. طبیعتاً چنین افرادی با این ویژگی‌ها که به آن اشاره کردم، وقتی مشاهده می‌کنند که شورای نگهبان بر مبنای قواعد و ضوابط به رد یا تأیید صلاحیت‌ها می‌پردازد، شروع می‌کنند به فحاشی، توهین و دروغ پردازی و شایعه پراکنی بنابراین این مسئله قدرت و قدرت طلبی بلای جان آنها شده و چشم و عقلشان را کور کرده است، اما بدون شک اگر قرار باشد این روش ادامه پیدا کند هیچ نتیجه‌ای به‌جز تخریب نظام به‌دنبال ندارد. این اهانت کردن و حمله به شخصیت‌های اثرگذار و شاخص را معاویه هم انجام می‌داد و به تخریب امیرالمؤمنین(ع) می‌پرداخت، قطعاً کسانی که برای رسیدن به قدرت دست به تخریب شخصیت‌های نظام می‌زنند همچون معاویه عمل می‌کنند.

*اگر امکان دارد در رابطه با این حملات و هجمه‌هایی که نسبت به شخصیت و عملکرد ایشان صورت می‌گیرد یک تحلیل ارائه دهید؟

تحلیلی که بنده می‌توانم در این ارتباط ارائه دهم این است که به هر تقدیر در طول 37 سالی که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، هجمه‌های مختلفی به آیت‌الله جنتی که مورد غضب و خشم دشمنان است، صورت گرفته زیرا ایشان راه نفوذ و عناصر بیگانه و نامحرم را سد کرده‌اند و برمبنای تقوای الهی و ایمانی که داشته‌اند، عمل نموده‌اند اما از آنجایی که ایشان اهل زدوبند نیست و به سلامت نظام اسلامی می‌اندیشد و در این رهگذر به افراد سالم و صالح و امین رأی می‌دهد به همین خاطر هر روز بیش از گذشته در معرض هجمه‌های دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی قرار گرفته است. ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن و سکولاریسم و حرکت بی‌وقفه در مسیر اصول امام راحل و اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی باعث شده تا مورد اهانت و توهین جدی قرار گیرد.

امام خمینی(ره) به‌عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی فرمودند: هر گاه مشاهده کردید، دشمن از شما تعریف و تمجید کرد و سنگ شما را به سینه زد، باید دچار شک و تردید شوید و در مقابل هرگاه دشمن به شما حمله کرد و شما را مورد نقد و انتقاد شدید قرار داد، بدانید که مسیر و راه درستی را انتخاب کرده‌اید لذا اینکه اکنون می‌بینید به آیت الله جنتی حمله می‌شود، نشانگر این است که ایشان در مسیر درستی حرکت می‌کند.

موج حملاتی که به آیت الله جنتی صورت گرفته سخت‌تر از حمله به دکتر بهشتی است

*اگر ممکن است این حملاتی را که به آیت الله جنتی صورت می‌گیرد با حملاتی که به آیت الله بهشتی و سایر انقلابیون صورت گرفته با هم مقایسه کرده و بگویید موج حملات به کدام یک از این دو عالم ربانی بدتر و دردناک‌تر بوده است؟

البته که موج حملات صورت گرفته نسبت به آیت الله جنتی سخت‌تر از حملاتی بوده که به مرحوم دکتر بهشتی صورت گرفته زیرا آن زمان جبهه ملی و نهضت ملی و طیف بنی‌صدر به شهید بهشتی حمله می‌کردند ولی از آنجایی که شخصیت و ماهیت ایشان برای همه آشکار بود، مردم می‌توانستند بفهمند کسانی که به شهید بهشتی توهین می‌کنند، انگیزه تخریبگرانه دارند ولی در شرایط فعلی اغلب مردم ما به‌درستی شناختی از شخصیت آیت الله جنتی ندارند و خوب این مسئله کار را سخت و دشوار می‌کند زیرا ممکن است عده‌ای این شایعات و دروغ‌ها را باور کنند و از طرف دیگر این مسئله را باید در نظر داشت که یک بار ابوسفیان و یک بار معاویه برای امیرالمؤمنین نقشه می‌کشد و اینها با هم تفاوت دارند، می‌خواهم به این نکته برسم که در شرایط فعلی ما شاهد هستیم که اتفاقاً عده‌ای از افراد انقلابی و از اصحاب امام به آیت الله جنتی توهین می‌کنند و در این بین دشمنان انقلاب اسلامی هم به‌دنبال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود هستند و پشت این جریانات قرار می‌گیرند پس متوجه شده‌ایم که حملات صورت گرفته نسبت به آیت الله جنتی پیچیدگی خاص خود را دارد و دستهای پشت‌پرده زیادی برای تخریب شخصیت ایشان فعالیت می‌کنند، ما نباید از این دستهای پشت‌پرده غافل شویم.

البته بنده نمی‌خواهم در اینجا منکر حملات سنگینی شوم که به آیت الله بهشتی صورت گرفته زیرا در واقع معتقدم به اینکه نسبت به آیت الله بهشتی هم حملات ناگوار و بدی صورت پذیرفته است، ایشان به‌لحاظ تن صدا و نوع انگشتانش هم مورد تحقیر و توهین قرار گرفته زیرا نمی‌خواست انقلاب اسلامی در مسیر نادرست و منحرفی قرار گیرد. امام در رابطه با ایشان فرمودند: «شهید بهشتی هدف اجانب و وابستگان به آنها در طول زندگی بود و تهمت‌های ناگوار به ایشان زدند». اتهامات و توهین‌هایی که به این شهید در زمان خودش روا داشته شد بسیار گسترده است، همه ما می‌دانیم که او را متهم کردند که به کشورهای استکباری وابسته است و پولهای زیادی در بانک‌های اروپایی دارد در حالی که عده‌ای این حرفها را به این خاطر که ایشان فردی متفکر، متعبد و مخلص بود، پشت سر ایشان حرف می‌زدند.

به‌تعبیر امام راحل این شهید بزرگوار، خاری در چشم دشمنان بود و مظلوم زیست و مظلومانه هم به شهادت رسید. یکی از مسائلی که سند  مظلومیت این شهید را نشان می‌دهد این است که با مرور زندگی ایشان درمی‌یابید، شهید بهشتی به‌شدت بر دفاع از خط امام و حفظ و پایداری انقلاب اسلامی اصرار می‌کرده است، حتی وقتی به او می‌گفتند که در برابر تهمت و اهانت‌های صورت گرفته از خدا دفاع کند، اعلام می‌کرد که "حیف است وقت خود را برای این مسائل بگذارم"، ایشان اعتقاد و ایمانی راسخ داشت که روزی بر همگان روشن می‌شود که چه‌کسی به‌حق است و چه‌کسی ناحق.

عده‌ای هرچه دلشان می‌خواهد به آیت الله جنتی می‌گویند تا بر کرسی قدرت تکیه بزنند

ایشان خدمات ارزنده‌ای داشته‌اند که در واقع تنظیم قانون اساسی جمهوری اسلامی، حضور مؤثر در شورای انقلاب اسلامی و مقابله با منحرف شدن این مجموعه، مبارزه با جریانات آمریکایی و انزوای این جریان پس از برکناری بنی‌صدر از ریاست جمهوری بخشی از خدمات و اقدامات ایشان است که نشان می‌دهد این شهید بزرگوار مأموریت و رسالت خود را به‌درستی انجام می‌داد اما عده‌ای که به‌دنبال پیاده سازی ایدئولوژی خود بودند با ایشان مخالفت کرده و مورد اهانت قرارشان می‌دادند.

حالا بعد از آیت الله بهشتی، نوبت به آیت الله جنتی رسیده و عده‌ای هرچه دلشان می‌خواهد به ایشان می‌گویند تا بر کرسی قدرت تکیه بزنند. ایشان همواره تأکیدشان بر صلاحیت و سلامت افراد بوده و همچون یک صافی عمل کرده است اما عده‌ای این مسئله به مذاقشان خوش نیامده زیرا به‌علت داشتن خوی قدرت‌طلبی دوست دارند تا شورای نگهبان بر مبنای سلایق و خواست‌های نابه‌جای آنان عمل کند و عرصه را برای نفوذ عناصر بیگانه و نامطمئن باز بگذارد.  قطعاً اگر شورای نگهبان و آیت الله جنتی به‌نفع عده‌ای قدرت‌طلب کوتاه می‌آمدند و در بررسی صلاحیت‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کردند امروز این‌همه هجمه و دشمنی و حرفهای زشت و زننده علیه ایشان مطرح نمی‌شد و عده‌ای به خودشان اجازه نمی‌دادند با این شخصیت برجسته و امین نظام و انقلاب این گونه رفتار و برخورد کنند.

*چقدر این تخریب‌ها می‌تواند مردم را نسبت به انتخابات مجلس دلسرد سازد؟ آیا این‌گونه مسائل در کمرنگ شدن حضور ملت نقش دارد؟

اگرچه این تخریب‌ها بی‌تأثیر نیست اما نمی‌تواند اسباب دلسردی مردم ما را فراهم کند، مردم ما بالاخره در روز 7 اسفند تحت هر شرایطی پای صندوق‌های رأی حضور پیدا می‌کنند و اتفاقاً به افراد سالم، صالح و شایسته رأی خواهند داد.

*چند روز پیش رهبر انقلاب صحبت‌هایی را در رابطه با زیرسؤال بردن تصمیم‌های شورای نگهبان و القای غیرقانونی بودن انتخابات مطرح کردند، حال این سؤال پیش می‌آید که چرا طی سالیان اخیر بیش از گذشته بیگانگان و عوامل دست‌نشانده آنها تمرکز خود را بر زیر سؤال بردن انتخابات معطوف کرده‌اند و به‌دنبال نفوذ در این عرصه هستند؟

ببینید، بالاخره انتخابات برای دشمنان و معاندان نظام اسلامی یک عرصه برای جولان و نفوذ بیشتر است و اکنون مهمترین دستاویز دشمن و عناصر ستون پنجمی همین زیرسؤال بردن عملکرد شورای نگهبان در قضیه تأیید صلاحیت‌ها و یا توهین به آیت الله جنتی است تا از این راه مشارکت حداکثری ملت ما را به حداقل برسانند و در این برهه خطیر و پیچ حساس بهره برداری خود را داشته باشند، البته رهبر انقلاب باز هم مطابق معمول همیشه با هوشیاری و دقت نظر کافی این ترفند و حیله دشمن را نیز خنثی کردند و صراحتاً فرمودند: «طراحی بیگانگان برای انتخابات 7 اسفند، از تخریب شورای نگهبان و زیرسؤال بردن تصمیم‌های آن آغاز شده است و این شورا یکی از چند مرکز اساسی در نظام اسلامی است که آمریکاییها از ابتدای پیروزی انقلاب، به‌شدت با آن مخالف بودند. زیر سؤال بردن تصمیم‌های شورای نگهبان، القای غیرقانونی بودن انتخابات است و هنگامی که غیرقانونی بودن انتخابات القاء شود، بنابراین مجلس شورای اسلامی برآمده از این انتخابات و مصوبات آن غیرقانونی خواهد بود».

* از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، ممنونم.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات