وکیل الدوله ها؛

نماینده ای که بله قربان گوی دولت باشد چطور می تواند ضعف و کم کاری مسولان دولتی در خدمت به مردم را پیگیری کند در حالیک که خود حامی ان هاست؟ چطور می تواند خواسته های مردمش را و مشکلاتشان را مطالبه گری کند؟

به گزارش لرستان خبر، روزهای پرشور انتخابات در لرستان در دور نخست به پایان رسید  و 4 کاندیدای لرستان به مجلس راه یافته و 5 کاندیدای دیگر منتظر رقابت در دور دوم هستند.

اگر نگاهی به تحرکات انتخاباتی دور نخست در حوزه مختلف لرستان به ویژه مرکز استان بیندازیم می شود ملاحظه کرد که کانون قدرت و ثروت به دنبال رسیدن به مطامع شخصی و جریان های سیاسی خود در مجلس هستند.

این در حالی است که همگان به خوبی می دانند که مجلس جای افرادی است که دلسوز ملت باشند و کارنامه خدمات آن ها در مسئولیت های مختلف باید روشن باشد.

در بین کاندیداهای حوزه انتخابیه لرستان افرادی هستند که در شعارهای خود همواره عنوان کرده اند که حامی کامل دولت هستند و این زنگ خطر جدی برای انتخاب وی به عنوان وکیل ملت در نهادی تصمیم ساز و ناظر بر عملکرد دولت است.

مگر در وظایف نماینده مجلس تصویب قانون و نظارت بر اجرای قانون بیان نشده است پس اگر فردی با  نگاه همسو بودن با دولت به عرصه انتخابات پای بگذارد و با این دید که از حمایت ویژه دولت و بودجه دولت بهره مند شود چگونه می تواند در مقابل قانون گریزی دولت بایستد در حالی که بدهکار دولت و حمایت های آن ها است .

نماینده ای که بله قربان گوی دولت باشد چطور می تواند ضعف و کم کاری مسولان دولتی در خدمت به مردم را پیگیری کند در حالیک که خود حامی ان هاست؟ چطور می تواند خواسته های مردمش را و مشکلاتشان را مطالبه گری کند؟

به نظر می رسد با توجه به رهنمودهای رهبری در چندماه اخیر در موضوع انتخاب اصلح  که فرمودند« ملت نه مجلس دولتی می‌خواهد نه ضد دولتی. ملت ایران مجلسی می‌خواهد که علاج درد مردم را بشناسد» باید به این موضوع مهم توجه کنیم که کاندیدای اصلح باید وام دار و خدمتگزار ملت باشد نه وکیل الدوله.

مجلس دولت ساخته، مجلسی است که نمایندگان آن از بطن مردم نبوده، خواسته‌های مردم را پیگیری نکنند و منتظر تصمیمات دولت در مسائل و پیگیری آن باشند.

یکی از ضرباتی که در دوره  های گذشته استان لرستان خورده و سبب عدم پیشرفت و بیکاری بیش از حد شده است نمایندگانی بوده که بعضا مدافع دولت بوده و به جای اینکه از حقوق مردم مظلوم استان دفاع کنند و پیگیر خواسته های مردمی از مسولان باشند و بر کار مسولان نظارت کنند و کم کاری ها را پیگیری کنند از دولت دفاع کرده و حق مردم را مطالبه نکردند و این چنین وضعیت اشتغال و بیکاری شده است

وقتی دولت به جای احداث پروژه هایی جهت اشتغال جوانان لرستانی توجه خود را بعضا به استان های توسعه یافته تر کند آنوقت نماینده ای که حامی دولت است مجبور بوده که سکوت کند اما نماینده ای که مدافع حقوق  مردمش باشد سکوت نکرده و از حق مردمش دفاع کند کاری که نمایندگان خیلی از استان ها انجام می دهند.

همدلی و همفکری بین دولت و مجلس خوب است اما این دو نهاد نباید با همدیگر هم‌پوشانی داشته باشند به طوری که هر دو با یک نگاه در جهت تامین خواسته‌های دولت بوده و از نمایندگان مردم انتظار داشته باشند که خواسته‌های مردم را نادیده بگیرند.

آیا این بار هم باید نمایندگانی مدافع دولت و وکیل الدوله انتخاب کنیم و شاهد عقب گرد دوباره لرستان باشیم؟ آیا در ادوار گذشته نمایندگان حامی دولت توانستند مشکلات مردم استان را به گوش وزرا برسانند و از آن دفاع کنند یا اینکه ترجیح دادند در مقابل بی توجهی دولت و وزرا به مشکلات لرستان سکوت کنند؟

هرچند عده ای مطرح می کنند نماینده همسو با دولت به معنای وکیل الدوله بودن نیست اما تاریخ و تجربه نشان داده است که در لرستان نماینده حامی دولت به جای سود رساندن به مردم به حزب و دولت سود می رساند و در مقابل کم کاری های مسولان سکوت کردند.

دولت ها موظف به ایجاد اشتغال و رفع فقر، توسعه امکانات بهداشتی، توسعه زیرساخت های ورزشی، توسعه  علمی و آموزشی و... هستند که این کار با نظارت نمایندگان در استان ها باید عملی شود اما در لرستان نمایندگان حامی دولت معمولا در مقابل کارهای نشده در استان سکوت کرده اد چراکه وام دار دولت بوده اند.

نویسنده: ابراهیم حقیقی

 

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • فقط خدا

    لرستان خبر نمیشه که ضد دولت شد کمتر از این دوقطبی استفاده کنید ضد دولت همراه دولت آخه چی چی میگی لرستان خبر زشت بخدا

  • ناشناس

    خخخخ نه اصولگرایان خوبند/نه این که این سی سالی که یشتر از هر کجا در لرستان رای آوردند به یمن حضور آنها