بی‌شک جسارت و تداوم گستاخی‌های آل‌سعود به عملکرد و عدم اقدام مناسب دولت جمهوری اسلامی ایران مرتبط می‌شود

دکتر محمدصادق کوشکی

 

به گزارش لرستان خبر، همان‌گونه که توقع می‌رفت، حکام عربستان سعودی در تداوم عداوت و کارشکنی با  نظام جمهوری اسلامی از هیچ عرصه‌ای فرو گذار نکرده و بدنبال راهی در عرصه‌های مختلف هستند تا با ابزارها و روش‌های جدید علیه ایران کارشکنی کنند. اعمال نوعی تحریم علیه نفت‌کش‌ها، کشتی‌های ایرانی، همچنین کشتی‌هایی که با جمهوری اسلامی ایران همکاری و مراوده دارند نمایش تازه‌ای از کینه و خصومت آل‌سعود با ایران است. اقدام تحریم علیه نفت‌کش‌های ایرانی توسط عربستان سعودی هر چند که بطور مستقیم نمی‌تواند فشار چندانی به جمهوری اسلامی وارد کند، اما بیانگر آن است که رویه‌ای که دولت عربستان در پیش گرفته، رویه ابراز دشمنی تا سرحد امکان است. بی‌شک طرح ایجاد محدودیت برای  نفت‌کش‌های ایرانی و خارجی که نفت ایران را حمل می‌کنند، ایده‌ای آمریکایی- صهیونیستی است که از زبان آل‌سعود بیان شده است. درواقع آن‌ها در تلاش هستند تا خصومت‌هایشان را با جمهوری اسلامی ایران به تمامی حوزه‌ها تعمیم دهند؛ اعم از اقتصاد، ورزش، سیاست و.... آل‌سعود با هدایت آمریکا درصدد است این تخاصم را به قدری دنبال کند تا منجر به نبرد و جنگی تاریخی در منطقه شود.

بی‌شک ایجاد اختلاف و درنهایت آتش افروزی بین ایران و عربستان خواسته اصلی  آمریکا و اسرائیل است که از مدت‌ها پیش برای تحقق آن برنامه‌ریزی کرده‌اند. جهالت حکام سعودی هم به این مسأله دامن زده و ادامه خصومت‌های آن‌ها با جمهوری اسلامی به آن‌ها این امکان و آمادگی را داده که  خود را به فاز دشمنی و رویارویی با نظام جمهوری اسلامی برسانند.

بی‌شک جسارت و تداوم گستاخی‌های آل‌سعود به عملکرد و عدم اقدام مناسب دولت جمهوری اسلامی ایران مرتبط می‌شود. استفاده نکردن دولت از ابزارهای دیپلماتیک قانونی و بین‌المللی برای مهار عربستان به خاندان آل‌سعود آن‌قدر جسارت داده که اراده خود را در ورزش به ایران تحمیل می‌کنند، در حالی که  با کمال تأسف دولت جمهوری اسلامی این موضوع را پذیرفته و عملاً بی‌هیچ اقدامی در قبال آن عقب‌نشینی را انتخاب کرد.

بی‌تردید چنین عقب‌نشینی‌هایی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران موجب گستاخی بیش از پیش سعودی‌ها خواهد شد و به آن‌ها اجازه می‌دهد در دیگر حوزه‌ها نیز برای ایران عرض‌اندام کرده و با تحمیل فشارهای دیگر از جمله صنعت نفت و کشتیرانی ایران را در  تنگنا قرار دهند.

 اگر دولت یک‌بار تصمیم  بگیرد که در برابر عربستان سعودی عقب‌نشینی نکند و  آن‌قدر این دیپلماسی شکست خورده و بارها مردود شده لبخند به آل سعود را کنار بگذارد و از ابزارهای سیاسی، اقتصادی، رسانه‌ای و دیپلماتیک حقوق بین‌الملل مانند سایر کشورها در چنین مواقعی برای حفظ جایگاه جمهوری اسلامی ایران استفاده کند و بیش از این اجازه ندهند سعودی‌ها ما را تحقیر کنند. اگر ما این تحقیر را نپذیریم، سعودی‌ها به رفتارهای اهانت آمیز و گستاخانه خود علیه ایران اسلامی پایان خواهند داد.

بی‌شک قوانین بین‌المللی و ابزارهای مختلفی که در دست داریم به ما امکان مقابله با آل‌سعود را می‌دهد، در غیر این صورت، سعودی‌ها به قدری گستاخ خواهند شد که ممکن است حتی با خیال خام حمله نظامی، اقدامی انجام دهند و این همان نکته‌ای است که آمریکا و اسرائیل به عنوان مدیران آل‌سعود در پی آن هستند. مسلماً برای جلوگیری از ایجاد تنش در مراحل بالاتر که ممکن است به حمله نظامی ختم شود، باید با رفتارهای دیپلماتیک و تصمیم گیری‌های بجا برخی اوقات  ترمز آل‌سعود را کشید. دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در چنین برهه حساسی وظیفه دارند که بر رفتارهای توهین‌آمیز و مخاصمه گرانه آل‌سعود با تدابیر مطلوب مهر خاتمه بزنند. مسلماً ایستادگی و حرکت‌های متناسب سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک در عرصه‌های مختلف دولت می‌تواند به آل‌سعود این پیام را بدهد که درحال بازی با آتش است و این آتش می‌تواند دامان آل‌سعود را بسوزاند.منبع:قدس

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات