نگاهی به نتایج انتخابات مجلس دهم

رونده انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در لرستان بسته شد و آنچه جالب توجه بوده ۲۰ ساله شدن مدت نمایندگی منتخب بروجرد و کسب اکثر کرسی‌ها توسط اصولگرایان است.

به گزارش لرستان خبر، فاطمه حسینی: استان لرستان دارای هفت حوزه انتخابیه اصلی شامل خرم‌آباد و دوره چگنی، بروجرد و اشترینان، دورود و ازنا، دلفان و سلسله، کوهدشت و رومشکان، الیگودرز، پلدختر است.

انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی در دو دور هم‌زمان با سراسر کشور در استان لرستان نیز برگزار شد تا شاهد رقابت سنگین و نزدیک به هم بین کاندیداهای تائید صلاحیت شده این استان در روز هفتم اسفندماه سال گذشته و دهم اردیبهشت ماه امسال باشیم.

این رقابت بین کاندیداهای لرستان برای کسب ۹ کرسی در بهارستان بود به‌طوری‌که کاندیداهای حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی برای تصاحب دو کرسی مجلس، کاندیداهای حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان برای تکیه زدن به دو کرسی بهارستان، کاندیداهای حوزه انتخابیه دورود و ازنا برای نشستن بر روی یک کرسی مجلس، کاندیداهای دلفان و سلسله برای تصاحب یک کرسی بهارستان، کاندیداهای حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان برای یک کرسی بهارستان، کاندیداهای حوزه‌های انتخابیه الیگودرز و پلدختر نیز هرکدام برای تصاحب یک کرسی مجلس شورای اسلامی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

واجدین شرایط رای دادن در دور اول دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان لرستان حدود یک‌میلیون و ۴۰۹ هزار نفر و در دور دوم بیش از ۹۰۲ هزار و ۲۲۹ نفر بوده است که البته همچنان آمار نهایی و رسمی رای دهندگان در دور دوم از سوی ستاد انتخابات استان و همینطور میزان مشارکت اعلام نشده است.

تقسیم دو کرسی خرم آباد بین اصلاح طلبان و اصولگرایان

نکته قابل‌تأمل درنتیجه نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره چگنی تقسیم دو کرسی نمایندگی مجلس بین اصولگرایان و اصلاح طلبان بود تا محمد بیرانوندی از طیف اصلاح طلب و محمدرضا ملکشاهی راد از طیف اصولگرا راهی مجلس دهم شوند.

در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی از میان نمایندگان قبلی خرم آباد ایرج عبدی(نماینده فعلی مردم خرم‌آباد و دوره چگنی) کاندیدا شد اما نتوانست آرای مردم را در این دوره کسب کند.

محمدرضا ملکشاهی راد منتخب این دوره مردم خرم آباد سابقه نمایندگی مجلس در دوره هشتم را نیز در پرونده دارد تا برای نخستین بار خرم آبادی‌ها برای دومین بار یک نماینده را به مجلس بفرستند.

تکرار نمایندگی علاءالدین بروجردی برای پنجمین بار

بنابراین گزارش، رقابت کاندیداها در حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان نیز به دور دوم کشیده شد، تا در این میان علاءالدین بروجردی، هادی مقدسی، عباس گودرزی و فاطمه مقصودی در این حوزه انتخابیه به دور دوم بروند.

در دور دوم انتخابات اما بروجردی ها به اصولگرایان اعتماد تام و تمام کردند تا هر دو منتخب این شهر از فهرست اعلامی اصولگرایان انتخاب شود. علاء الدین بروجردی و عباس گودرزی دو کاندیدایی بودند که توانستند اکثریت آرای مردم بروجرد و اشترینان را به خود اختصاص دهند.

علاء الدین بروجردی با انتخاب در این دوره از انتخابات مجلس برای پنجمین دوره مسئولیت نمایندگی مردم بروجرد و اشترینان را بر عهده می گیرد.

در این حوزه انتخابیه نیز بهرام بیرانوند(نماینده فعلی مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی) در این دوره از انتخابات کاندیدا شده بود اما نتوانست خود را در گردونه رقابت حفظ کند.

پیروزی اصولگرایان در حوزه انتخابیه پلدختر و معمولان

اما رقابت بین کاندیداهای اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه پلدختر و معمولان به پیروزی اصولگرایان ختم شد تا در این میان سید حمید کاظمی در همان مرحله نخست بتواند از کاندیدای اصلاح‌طلبان در این حوزه انتخابیه جلو زده و یک کرسی مجلس شورای اسلامی را از آن خود کند.

سید حمید کاظمی در این حوزه انتخابیه توانست بیشترین آرا مأخوذه را از آن خود کند به‌طوری‌که وی توانست از مجموع ۵۱هزار و ۱۷۵ رأی، حائز ۱۸ هزار و ۹۵۰ رأی این حوزه انتخابیه شود.

بنابراین گزارش، کاندیدای طیف اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه پلدختر و معمولان مصطفی چراغی بود که نتوانست خود را در گردونه رقابت با کاندیدای اصولگرایان حفظ کند.

اما آنچه حائز اهمیت است این بود که علی کائیدی نماینده فعلی مردم پلدختر و معمولان که در این دوره از انتخابات نیز کاندیدا شده بود نتوانست برای سومین دوره پیاپی منتخب مردم در این حوزه انتخابیه شود.

شکست اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان

بنابراین گزارش، حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان نیز صحنه رقابت سنگین کاندیداها بود، به‌طوری‌که این رقابت به بین طرفداران آن‌ها نیز کشیده شد.

اما در این حوزه انتخابیه الهیار ملکشاهی(نماینده فعلی مردم کوهدشت و رومشکان) توانست رقیب اصلاح‌طلب خود یعنی محمد آزاد بخت را پشت سر بگذارد و پیروز این رقابت انتخاباتی شود.

الهیار ملکشاهی توانست از مجموع ۱۲۹ هزار و ۲۲۲ رأی در حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان، حائز اکثریت آرا یعنی۵۴ هزار و ۷۱۳ رأی شود.

بنابراین گزارش، الهیار ملکشاهی درصحنه رقابت این دوره از انتخابات با پرچم مستقلی پا به میدان گذاشت و توانست نماینده منتخب مردم برای دومین دوره پیاپی شود و با این اوصاف بعد از علاء الدین بروجردی، دومین نماینده مردم لرستان که توانست مانند دوره نهم مجلس شورای اسلامی، راهی مجلس دهم شود الهیار ملکشاهی بود.

برنده انتخابات دلفان و سلسله کاندیدای مستقل‌ها بود

در حوزه انتخابیه دلفان و سلسله نیز شاهد رقابت بین کاندیداهای طیف مستقل و اصولگراها بودیم تا درنهایت علی رستمیان کاندیدای مستقل‌ها پیروز میدان انتخابات در این حوزه انتخابیه شود.

علی رستمیان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی توانست از مجموع ۱۱۹ هزار و ۶۰۳ رأی در حوزه انتخابیه دلفان و سلسله حائز اکثریت آراء یعنی ۴۸ هزار و ۴۴۰ رأی شود.

همچنین حجت‌الله خدایی سوری (نماینده فعلی مردم دلفان و سلسله) در همان ابتدای ثبت‌نام کاندیداها برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی انصراف خود را برای حضور در این رقابت اعلام کرده بود.

پرچم مستقل-اصول گرایی در دورود و ازنا بالا رفت

و اما در حوزه انتخابیه دورود و ازنا در رقابت تنگاتنگ میان مجید کیان پور کاندیدای مستقل و حسین گودرزی کاندیدای اصولگرایان این مجید کیان پور بود که توانست اکثریت آرای مردم را به خود اختصاص دهد.

در حوزه انتخابیه دورود و ازنا مجید کیانپور با کسب ۴۵ هزار و ۵۵۵ رأی از مجموع ۸۹ هزار و ۲۴۴ آرای صحیح مأخوذه به مجلس راه یافت.

در این حوزه انتخابیه نیز عباس قائد رحمت(نماینده فعلی مردم دورود وازنا در مجلس شورای اسلامی) از کوران رقابت بین کاندیداهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی جا ماند و نتوانست رأی مردم را به خود اختصاص دهد.

پیروزی اصولگرایان در الیگودرز

در حوزه انتخابیه الیگودرز نیز این کاندیدای اصولگرایان بود که پیروز عرصه رقابت دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شد.

محمد خدابخشی توانست با کسب اکثریت آرا نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی شود، وی از مجموع ۷۲ هزار و۴۱۳ رأی در حوزه انتخابیه الیگودرز، حائز اکثریت آراء یعنی ۲۰ هزار و ۹۹۱ رأی شد.

در این حوزه انتخابیه نیز محمدتقی توکلی(نماینده فعلی مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی) نتوانست آرا مردم را برای دومین دوره پیاپی مجلس شورای اسلامی کسب کند.

استان لرستان

تعداد واجدین رأی دادن:

دور اول: ۱ میلیون و ۴۰۹ هزار نفر

دور دوم: ۹۰۲ هزار و ۲۲۹ نفر

درصد مشارکت:

تعداد رأی دهندگان:
 

گروه پیروز: اصولگرا

ردیف

حوزه انتخابیه

نماینده منتخب

تعداد آراء

گرایش

۱

پلدختر و معمولان

سید حمیدرضا کاظمی

۱۸ هزار و ۹۵۰ رای

اصولگرا

۲

کوهدشت و رومشکان

الهیار ملکشاهی

۵۴ هزار و ۷۱۳ رای

مستقل

۳

دلفان و سلسله

علی رستمیان

۴۸ هزار و ۴۴۰ رای

مستقل

۴

خرم آباد و دوره چگنی

محمد بیرانوندی

۷۵ هزار و ۸ رای

اصلاح طلب

محمدرضا ملکشاهی راد

۶۳ هزار و ۷۱۰ رای

اصولگرا

۵

بروجرد و اشترینان

عباس گودرزی

۴۷ هزار و ۱۵۶ رای

اصولگرا

علاء الدین بروجردی

۴۱ هزار و ۳۳۰ رای

اصولگرا

۶

الیگودرز

محمد خدابخشی

۲۰ هزار و ۹۹۱ رای

اصولگرا

۷

دورود و ازنا

مجید کیان پور

۴۵ هزار و ۵۵۵ رای

مستقل

 


منبع: خبرگزاری مهر

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • حزب الله

  درود بر مردم ولایت مدار لرستان و خاصه شهرستان خرم آباد که با انتخاب ملکشاهی راد نقشه های فتنه گران را نقش بر آب کردند،خدا قوت.

 • ناشناس

  متاسفانه برنده انتخابات کوهدشت جناب آقای آزادبخت بود و نفر دوم جناب آاقای امامی راد و نفر سو م ملکشاهی بود . و هنوز مردم از عملکرد مجریان انتخابات بخصوص شورای نگهبان ، مات و مبهوت مانده اند . قطئا ملکشاهی منتخب مردم نیست و شاهد این ادعا ، عدم حضور رسمی ایشان در بین مردم خواهد بود .......

 • علی نظری

  با سلام
  این نخستین بار نیست که یک نماینده از خرم آباد دو بار وارد مجلس میشه...
  در دوره دوم و چهارم مجلس هم این اتفاق افتاده و مرحوم سید محمدصالح طاهری خرم آبادی در این دو دوره با انتخاب مردم وارد مجلس شده بود...

 • يوسفوند

  واقعا درود

نظرات