گفته می شود اکثریت مجلس دهم اصولگرا هستند و احتمال اینکه لاریجانی، رییس مجلس شود بسیار بالاست.

به گزارش لرستان خبر، گفته می شود اکثریت مجلس دهم اصولگرا هستند و احتمال اینکه لاریجانی، رییس مجلس شود بسیار بالاست. اما آن طور که شواهد و قرائن نشان می دهد، اصلاح طلبان این مسئله را باور نداشته و نسبت به آن واکنش نشان داده اند. به هر تقدیر انتخابات هیئت رئیسه مجلس می تواند واقعیت ها را عیان ساخته و نشان دهد که برنده واقعی در میدان انتخابات چه طیفی و یا جناحی بوده است.  

البته بر مبنای اظهارات برخی از کارشناسان، باتوجه به غالب بودن تعداد فراکسیون فراگیر،‌ ریاست لاریجانی برای مجلس دهم تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی است اما بازهم باید همه چیز را در انتخابات هیئت رئیسه دید.

در همین ارتباط، حجت الاسلام «احمد سالک کاشانی»، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پیرامون انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم و اینکه برد با چه جناحی است، با ما به بحث و گفتگو پرداخته است، هم اکنون این مصاحبه تفضیلی را پیش رو دارید.

اصلاح طلبان بی خود و بی جهت غوغا به راه نیندازند

*در ابتدا بفرمایید که پیش‌بینی‌ شما از رقابت لاریجانی و عارف برای تکیه بر ریاست مجلس دهم چیست؟ فکر می کنید کدام یک بتوانند در این عرصه آرای بیشتری کسب کنند؟

صحبت کردن از اینکه چه کسی رییس آینده مجلس دهم می شود هنوز زود است و باید منتظر بود تا در انتخابات هیئت رئیسه همه چیز مشخص شود. البته بهتر است اصلاح طلبان بی خود و بی جهت غوغا به راه نیندازند زیرا در نهایت آنها باید با این واقعیت که اصولگرایان دست بالا را در مجلس دهم دارند، کنار بیایند و طبعا وقتی رای بالا از آن اصولگرایان باشد، آنها نمی توانند مدعی باشند و غوغا و هیاهو به راه بیندازند که مثلا اصلاح طلبان رای بالا را داشته اند. ضمن اینکه اگر رای بالا را دارند نباید نسبت به ریاست مجلس دهم نگرانی داشته باشند و دست به دامن رایزنی و گفتگو شوند.

*حال با این تفاسیر عارف و لاریجانی رای چه کسانی را دارند؟

لاریجانی رأی اکثریت را دارد و از آنجایی که اصولگرایان در اکثریت هستند و مستقل ها هم اعلام کرده¬اند که رأی¬شان لاریجانی است پس تا حدود زیادی مشخص است که وضعیت به چه صورت بوده و عارف و لاریجانی رأی چه کسانی را دارند.

*هاشمی و خاتمی چقدر تاکید دارند که عارف رئیس مجلس شود؟

همان طور که گفتم هریک از کاندیدهای ریاست مجلس مورد حمایت اشخاص و جناح هایی هستند و به طور طبیعی عارف هم بیش از همه از حمایت خاتمی برخوردار است.

*عده ای معتقدند، اصلاح طلبان به خوبی می دانند که اکثریت مجلس در دست اصولگرایان است و عارف شانسی برای ریاست مجلس ندارد بنابراین هیچ چاره ای ندارند، جز اینکه تن به ریاست لاریجانی داده و در سطح یک فراکسیون به کار خود ادامه دهند، شما چه فکر می کنید؟

هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان در حال انسجام نیروهای خود هستند و حال اینکه اگر عده ای از اصلاح طلبان با ریاست عارف موافقتی نداشته و یا به او اعتماد ندارند، مسئله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد، خوب طبعا تجربه و درایت بالای لاریجانی بیش از عارف است و همین امر بخشی از اصلاح طلبان را نگران کرده و سبب شده تا گرایش بیشتری نسبت به ریاست لاریجانی داشته باشند. ولی همان طور که گفتم تا انتخابات هیئت رئیسه برگزار نشده و رییس انتخاب نشود، نمی توان در این ارتباط اظهار نظر متقن و محکمی داشت. همه این حرف ها در حد حرف و گمانه زنی است، اصل ماجرا در زمان برگزاری انتخابات هیئت رئیسه مشخص خواهد شد.

*به طور کلی ریاست عارف و یا لاریجانی چه مزایایی برای مجلس دهم دارد؟ اصلا به طور کلی چه فرقی دارد که عارف، رییس مجلس شود یا لاریجانی؟

خوب طبعا فرق دارد. ریاست این دو باهم متفاوت است. لاریجانی تسلط کامل تری بر امر ریاست مجلس داشته و در این سالها توانسته با توجه به آشنایی با جو پارلمان آن را به خوبی مدیریت کرده و تصمیمات نسنجیده اتخاذ نکند.

*آیا به اعتقاد شما برنده نهایی و واقعی انتخابات 7 اسفندماه بعد از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه مجلس مشخص می شود؟

بله همین طور است. بعد از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه روشن می شود که چه طیف و جریانی با در اختیار داشتن اکثریت، بر کرسی ریاست مجلس قرار می¬گیرد. بدون شک انتخابات عرصه ای برای رقابت ها و حیله گری نیست. اینجا عرصه خدمتگذاری است نه منفعت طلبی و قدرت طلبی.

*با توجه به شرایط موجود چقدر فکر می کنید که عارف به نفع لاریجانی کنار بکشد و انصراف دهد؟

باید دید چه پیش می آید اما بنده به طور کلی فکر می کنم بنا به مصلحت باید در جریان انتخابات هیئت رئیسه عارف به نفع لاریجانی کنار بکشد. در واقع مصالح اصلاح‌طلبی این طور ایجاب می کند. حالا زمزمه های مبنی بر گفتگوی این دو باهم و رسیدن به یک توافق مشترک به گوش می رسد اما در نهایت همه چیز در انتها مشخص خواهد شد.

*آیا شما در واقع این ادعای اصلاح طلبان مبنی بر اینکه آنها در کل کشور برده اند را قبول ندارید؟

خیر این مسئله را قبول ندارم. برخی از اصلاح طلبان هم چنین موضوعی را اساسا قبول ندارند زیرا آنها در کل کشور که برد نکرده اند. تنها موفق شده اند در تهران اکثریت کرسی ها را در اختیار داشته باشند، تهران که کل کشور نیست. مگر پایتخت، ایران است؟ آمارها نشان می دهد که اصولگرایان موفق شده اند در کل کشور اکثریت کرسی ها را از آن خود کنند. بنده تصورم این است که اصلاح طلبان قدری عجولانه با موضوعات برخورد کرده اند، به ویژه اینکه بعد از برگزاری انتخابات مرحله دوم به وضوح مشخص شد که برنده واقعی اصلاح طلبان نبوده اند. این را ما نمی گوییم اعداد و ارقام و آمارها می گوید در حقیقت این آمارها مبین واقعیت هاست و اگر واقعیت ها را نادیده بگیریم آنگاه در زمان برگزاری انتخابات هیئت رئیسه سفت خواهیم خورد. این جوسازی ها به نفع هیچ طیف و یا جریان سیاسی نیست.

هیچ کس نمی تواند با عملکرد خود گامی در جهت شکل گیری مجلسی ناکارآمد بردارد

ضمن اینکه مجلس عرصه ای برای خدمتگذاری است و ما نباید دنبال هیاهو و جار و جنجال باشیم چون در نهایت چه در اکثریت باشیم و چه نباشیم می خواهیم به این مردم و به این نظام خدمت کنیم. اگر قرارست با هوچی گری و بیان حرف های باطل اذهان جامعه را منحرف سازیم یعنی به دنبال خدمت نیستیم، آماده ایم تا وزن کشی کنیم و مطالبات طیف خود را پاسخ دهیم. مجلس دهم قطعا هیچ شباهتی به مجلس ششم نخواهد داشت و هیچ گاه دیگر چنین مجلسی با رویکرد دوره ششم به وجود نمی آید بنابراین بهتر است قدری معقولانه عمل کرد. مجلس ششم به تاریخ پیوست و هیچ کس نمی تواند با عملکرد خود گامی در جهت شکل گیری مجلسی ناکارآمد بردارد. خوشبختانه اکثریت مجلس دهم اصولگرا هستند و از این بابت خاطرمان جمع است. اکثریت اجازه نمی دهند اقلیت ها گامی در جهت منافع دشمن  برداشته و یا اقدامی در جهت خوشایند دشمن انجام دهند. کسانی که درد مردم را دارند و به دنبال خدمت به ملت هستند هرگز و تحت هیچ شرایطی از اصول و چارچوب ها خارج نمی شوند.

آمادگی برای تشکیل مجلسی با عملکرد قوی

عده ای نتوانسته و نمی توانند اهداف دشمن را در مجلس پیاده سازی کرده و در آن نفوذ کنند لذا باید تاکنون این مسئله را دریافته باشند. بنده فکر می کنم اکنون همه چیز مهیاست تا یک مجلس خوب با عملکرد قوی تشکیل شود. امیدوارم از مجلس دهم نیز کارنامه قابل قبول و خوبی باقی بماند اما با این وجود و علیرغم اظهار امیدواریها باید نقش مهمی را ایفا کرد و مقابل توطئه ها و نفوذ دشمن ایستاد. این ایستادن در مقابل نفوذ دشمن مسئله شوخی برداری نیست، ما هرگز از مواضع خود کوتاه نمی آییم چون دغدغه این انقلاب و نظام را داریم و می خواهیم برای این مردم کار کنیم.

ما در مجلس نهم موفق شده ایم اجازه عرض اندام و دخالت را به دشمن ندهیم، لذا باید در مجلس دهم نیز همین اتفاق بیفتد و همه چیز بر مبنای اصول و آرمان های امام راحل و انقلاب اسلامی به پیش برود زیرا در غیر این صورت نمی توان در مسیر خدمتگذاری گام برداشت.

منبع: شمانیوز

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات