اول آیت‌الله جنتی، بعد لاریجانی

در خبرگان، آیت الله جنتی 59 درصد آرای خبرگان را به دست آورد. لاریجانی هم دقیقا با همین رقم یعنی 59 درصد آرای نمایندگان رییس موقت مجلس شد.

به گزارش لرستان خبر، پیروزی علی لاریجانی بر محمدرضا عارف در انتخابات هیات رییسه موقت مجلس، دومین شکست انحصارطلبان حامی دولت در چند روز گذشته به شمار می رود.

به گزارش صراط، پس از انتخابات هفتم اسفند 94، اصلاح طلبان و حامیان دولت نتیجه انتخابات را مصادره کرده و جشن پیروزی گرفتند. آنها ابتدا مدعی پیروزی لیست 30+16 در تهران بودند و به تدریج خود را پیروز کل کشور دانستند.

با این وجود نتیجه انتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان نشان داد حامیان هاشمی حتی از دوره پیشین این مجلس نیز ضعیف تر شده اند. هاشمی به دلیل آنکه شانسی برای پیروزی نداشت، وارد رقابت ریاست نشد؛ آیت الله جنتی 51 رای به دست اورد که نشان می دهد 59 درصد خبرگان به او تمایل دارند. گزینه هاشمی یعنی آیت الله امینی هم فقط 21 رای داشت.

این شکست با انتخاب رییس موقت مجلس دهم کامل تر شد. علی لاریجانی 173 رای آورد تا رییس موقت مجلس شود؛ نکته جالب توجه اینکه او هم درست مانند آیت الله جنتی همراهی 59 درصد نمایندگان را به دست آورد. از آن مهمتر میزان آرای عارف بود که با اختلاف فاحش 70 را، تنها 103 رای نصیبش شد.

مطابق رویه مجلس، بعد از تصویب دو سوم اعتبارنامه ها، انتخاب هیات رییسه دائمی انجام خواهد شد اما بر اساس تجربه و منطق، معمولا آرای آن انتخابات با آرای هیات رییسه موقت تفاوت چندانی ندارد.

به بیان ساده تر حتی اعضای لیست امید هم بسیار کمتر از انچه تبلیغ شده بود، به عارف اعتماد داشتند. به این ترتیب دو شکست پیاپی طیف هاشمی و اصلاح طلبان در خبرگان و پارلمان، هم وزن و نتیجه واقعی انتخابات 7 اسفند را نشان داد هم ادعاهای پیروزی "لیست امید" را برملا کرد.منبع: صراط

انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • نظامی

  بله که پیروز شدیم.
  شب نامه هایی که علیه لاریجانی دادینو یادتون رفته؟
  یا اون همه انرژی که واسه رای نیاوردنش استفاده کردین.
  لاریجانی از ماست

 • ولایتی

  لاریجانی قدم اول برا تثبیت قدرت اصول گرایان بود انشاءالله در قدم بعدی پا را از این فراتر خواهیم گذاشت....در ضمن 9 نفر دیگر از اصول گرایان عنان هیئت رئیسه مجلس را به دست گرفتند که نباید از آن غافل شد

نظرات