نحوه‌اطلاع‌رسانی"خان‌طومان"دردناکتر از شهادت‌جوانان اسلام!

مردمی که نگران از نتیجه حمله مزدوران اجاره ای عربستان و تعداد شهدای جبهه مقاومت بودند، مجبور به پرکردن خلا خبری خود از رسانه های که تغذیه کننده مالی شاخه اصلی تروریست های حمله کننده به ـ خان طومان ـ یعنی النصره، شدند و با رجوع به سایت فارسی "العربیه" با آمار نزدیک به ده ها شهید و زخمی مواجه گردیدند.

به گزارش لرستان خبر، علی قلهکی: بیش از یک ماه از حادثه تلخ سقوط شهر کوچک خان طومان در نزدیکی حلب سوریه می گذرد. اکنون ارتش سوریه در تلاش است خان طومان را از چنگ تروریست ها خارج کند.

ساعات آغازین روز شنبه 17 اردیبهشت ماه بود که خبرهای شبکه های تعاملی موبایلی حکایت از عملیات سنگین 6 گروه تروریستی منهای داعش برای تصاحب شهرک استراتژیک "خان طومان" داشت. تائیدیه های تلفات این پاتک سنگین نظامی تروریست ها، آن قدر زیاد بود که بعضا تکذیبیه های پراکنده رسانه ها به نقل از خبرنگار اعزامی صدا و سیما به شامات چندان یارای جواب گویی عطش مردم، که اخبار را دنبال می کردند، نبود. «جبهة النصره»، «احرار الشام»، «فیلق الشام»، «الحزب الاسلامی الترکستانی»، چهار گروه اصلی تروریست ها در درگیری های خان طومان بودند.

بیانیه گنگ سپاه پاسداران استان مازندران و تأکید صرف بر «حفظ آرامش در جامعه» و پافشاری بر این نکته که «گروه های تکفیری» برای «دریافت اطلاعات تکمیلی» از نیروهای ایران، «اقدام به انتشار اطلاعات ناقص از آنها در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند»، بر ابهامات این حمله سنگین تکفیری ها افزود.

مردمی که نگران از نتیجه حمله مزدوران اجاره ای عربستان و تعداد شهدای جبهه مقاومت بودند، مجبور به پرکردن خلا خبری خود از رسانه هایی بودند که صاحبان آن هم‌پیمان تغذیه کنندگان مالی شاخه اصلی تروریست های حمله کننده به خان طومان یعنی النصره هستند. بسیاری افراد با رجوع به سایت فارسی "العربیه" با آمار نزدیک به ده ها شهید و زخمی مواجه گردیدند.

زمانی که به اندازه کافی فشار افکار عمومی افزایش یافت و بازی از دست رسانه های خودی برای پر کردن خلا خبری خارج شد، سپاه مازندران در ابتدا با اطلاعیه ای تعداد شهدا را "12" نفر و پس از ساعاتی تعداد آنها را "13" نفر اعلام نمود. این نحوه اطلاع رسانی را بگذارید در کنار تیم عملیات روانی "جبهه النصره" که به فاصله چند ساعت پس از این عملیات، فیلم با کیفیت رنگی از اشغال "خان طومان" را که با دو پهباد تصویربرداری شده بود بر روی شبکه های اجتماعی قرار داد و با خوش ذوقی هر چه بیشتر فایل های تصویری متحرک (GIF) آن را نیز با حجم کمتر در سایر خانواده های شبکه های اجتماعی بارگذاری کرد.

این در حالی بود که تروریست ها به رغم پذیرش آتش بس موقت، با ناجوانمردی آن را شکسته و از نبرد یک طرفه و کم حجم خود، به واسطه کار رسانه ای قدرتمند، چنان فتحی ساختند که بسیاری از عملیات های بزرگ و سلسله وار موفق ارتش سوریه با مشارکت ایران، روسیه و حزب الله لبنان تحت الشعاع آن قرار گرفت.

تروریست های تکفیری خصوصا نیروهای "داعش" در تمامی عملیات های مهم خود مجهز به وسایل پیشرفته فیلم برداری و عکاسی بوده که به محض رصد صحنه مدنظر، آن را شکار کنند. تقریبا تمام فرماندهان میانی و ارشد این نیرو به "هندی‌کم های کوچک"، مجهز هستند.

 

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000490/nf00490418-3.jpg

تصویر برداری دو پهپاد "جبهه النصره" از لحظه عملیات انتحاری نیروهای خود در "خان طومان"

فیلم انفجار خودروی انتحاری در مرکز "خان طومان"

 

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000490/nf00490418-1.jpg

* یکی از فرماندهان "داعش عراق" ـ احتمالا شاکر ابو وهیب ـ پس از آتش زدن چند خودرو

*دوربین "هندی کم سونی" که در گردن این فرد بوده به وضوح قابل روئیت است

نحوه مدیریت رسانه ای صحنه های پس از اتفاقات ناگوار، بعضا مهمتر از خود آن حادثه بوده تا جایی که دشمن می تواند بنا به بضاعت کم خود، در حوزه عملیات روانی به نحو احسن به پیروزی حتی در حوزه میدانی نیز برسد.

شاید و فقط شاید توجیه "دریافت اطلاعات تکمیلی توسط النصره" دلیل این بوده که اطلاع رسانی در مورد تعداد شهدا به عقب انداخته شود و یا اینکه تعداد دقیق اسرا و شهدا معلوم نبوده، ولی تشویش اذهان مردم در پس شایعات تلگرامی و جریان رسانه ای فارسی زبان نزدیک به محور "آنکارا – ریاض" به مراتب خسارت جبران ناپذیری را بر روی روان مردم به جای می گذارد.

نگاهی به نحوه اطلاع رسانی حوادث تلخ رخ داده برای حزب الله لبنان و ذکر این نکته که در ساعات اولیه پس از رخداد نظامی و یا ترور برای نیروهای این جریان، حزب الله بلافاصله از طریق اطلاعیه ای رسمی تعداد و نحوه شهادت نیروهای خود را اعلام نموده و حتی بازه زمانی برای تلافی تعیین می کنند، تجربه ای نزدیک برای یک چنین اتفاقات تلخ برای کشورمان است.

امید می رود موضوع یادداشت بعدی، تحسین عملکرد رسانه ای نیروهای جبهه مقاومت در پوشش قدرتمندانه خبری فتوحات بزرگ برای افزایش روحیه حامیان مبارزه با تکفیری ها و استکبار جهانی باشد.


منبع: جهان نیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات