لزوم اتحاد و انسجام بین نمایندگان و مدیریت ارشد استان

در عزل و نصب های مدیران اعلام شده است که نماینده می تواند در تمام بندها، جزئیات و امورات کشور مخصوصا منطقه دخالت و نظارت لازم را به عمل آورد و در مقابل بی عدالتی، فساد اداری، زد و بندها، پارتی بازی ، تعصبات قومی و قبیله ای دخالت داشته باشد چیزی که قانون هم به صراحت به آن پرداخته است.

به گزارش لرستان خبر، «قانون گذاری» و «نظارت بر کار دیگر قوا» دو وظیفه­ اصلی و مهمی است که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر عهده­نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذاشته شده است.

 

در اجرای وظیفه­ ی نخست، اصل ۷۱  قانون اساسی این حق را برای مجلس به رسمیت شناخته است که «در عموم مسائل، در حدود مقرر در قانون اساسی می­تواند قانون وضع کند».

 

برابر اصل ۷۶ قانون اساسی، نمایندگان مجلس در اِعمال وظیفه­ ی نظارتی خود «حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارند».

 

اصل هفتاد و چهارم: هر نماینده در برابر تمام ملت، مسئول است و حق دارد در همه­ ی مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.

 

اصل هشتاد و ششم: نمایندگان مجلس، در مقام ایفای وظایف نمایندگی و اظهار نظر و رأی خود، کاملاً آزادند و نمی­توان آن­ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده­ اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده­ اند تعقیب یا توقیف کرد.

 استاندار لرستان، نمایندگان لرستان

با چنین پشتوانه­ ی محکمِ قانونی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی می­توانند عملکرد تمامی دستگاه های اجرایی را مورد «تحقیق و تفحص» قرار دهند و به هنگام نیاز، از دو ابزار قدرتمندِ «سؤال» و «استیضاح» استفاده کنند و عالی­ترین مسئولین اجرایی کشور یعنی وزیران و حتی شخص رئیس جمهور را به صحن مجلس بیاورند و به پاسخگویی در برابر خود وادار سازند.

 

در عزل و نصب های مدیران اعلام شده است که نماینده می تواند در تمام بندها ، جزئیات و امورات کشور مخصوصا منطقه دخالت و نظارت لازم را به عمل آورد و در مقابل بی عدالتی ، فساد اداری ، زد و بندها ، پارتی بازی ، تعصبات قومی و قبیله ای دخالت داشته باشد چیزی که قانون هم به صراحت به آن پرداخته است.

 

هفت نفر از نمایندگان لرستان در مجلس دهم در راستای وظایف نمایندگی خود به وزیر کشور درباره عزل و نصب های سیاسی در استان تذکر دادند و خواستار توضیح وزیر کشور در این مورد شدند.

 

این تذکر قانونی واکنش بازوند استاندار و سید سعید شاهرخی معاون سیاسی امنیتی و تعدادی از بزرگان اصلاح طلب استان را به همراه داشت .

 

بازوند استاندار لرستان در سخنانی تامل برانگیز اظهار داشت : مدیری که سیاست‌های دولت را قبول نداشته باشد طبعا" جایی در دولت و تیم مدیریتی استان ندارد. این در حالی است که خود مهندس بازوند یکی از مدیران مشترک دولت احمدی نژاد و دولت روحانی بوده !!

 

اصلاح طلبان استان  هم که همواره  به دنبال  سهم خواهی هستند و  بارها از استاندار خواسته اند که  از نیروهای معتقد به اصلاحات در پست‌های مدیریتی استفاده شود به انتقاد از نمایندگان پرداخته اند.

 

حال این اصلاح طلبان که مدیریت مهمترین مطالبه آنهاست چگونه برای خود اینچنین حقی قائل هستند ولی برای نمایندگان استان که نظارت بر عملکرد مدیران جزو وظایف قانونی اشان است حقی قائل نیستند و به انتقاد از آنها می پردازند؟

 

و اما سیدسعید شاهرخی معاون سیاسی امنیتی استاندار که پاشنه آشیل مهندس بازوند در استانداری لرستان است در واکنش به تذکر نمایندگان استان به وزیر کشور در مورد عزل و نصب های سیاسی ابراز داشته که نمایندگان مجلس دهم استان پیام 24 خرداد 92 را درک نکرده اند !.

 

باید گفت آیا فقط انتخابات 24 خرداد 3 سال پیش پیام داشت ؟ آیا انتخابات 7 اسفند و 10 اردیبهشت مجلس دهم پیام نداشت که از 9 نماینده استان فقط یک اصلاح طلب به مجلس راه یافت آن هم با پشتوانه رای طایفه ای ؟ به گمان این سخنان سیدسعید شاهرخی در جهت بدست آوردن دل مخالفان اصلاح طلبش است که مهم ترین مطالبه اشان از دولت  و استاندار برکناری ایشان است.

 

ولی آنچه نباید فراموش شود این است که مدیریت یکی از مطالبات مردم لرستان از نمایندگان است و نظارت بر مدیران هم وظیفه قانونی نمایندگان، پس بهتر است که مدیریت ارشد استان همگام و همسو با نمایندگان در رفع مشکلات اساسی مردم لرستان گام بردارند، از سخنان تفرقه افکنانه پرهیز کرده و از ظرفیت نمایندگان برای توسعه و عمران استان بهره گیرند زیرا اتحاد ، انسجام و همگرایی تیم مدیریتی استان و نمایندگان فارغ از هرگونه گرایش های سیاسی گامی مهم در راستای توسعه وپیشرفت استان است و مجمع نمایندگان لرستان می تواند بازویی بسیار قوی برای مدیریت ارشد استان در مهمترین مرکز تصمیم گیری کشور باشد.

نویسنده: محمدرضا گودرزی

منبع:بیان روز

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
 • ناشناس

  اصلاح طلب کو که مطالبات هم داشته باشه

 • مهران


  ویژه برنامه جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع)
  (مجمع الهیأت مذهبی)

  خطیب: حجت‌الاسلام والمسلمین تیموری
  زمان: دوشنبه ساعت20:30
  مکان: فلک الدین روبروی کوچه خیبر14 حسینیه محبان

  صرف افطاری، سفره کریم اهل بیت(ع)

 • شاهرخی

  نمایندگان استان ما در جابجای مئسولین رکوردار هستند چون ............از دستشان نمی اید

 • شاهرخی

  نمایندگان استان ما در جابجای مئسولین رکوردار هستند چون ............از دستشان نمی اید

نظرات