فتنه ها و فتنه گران در طول تاریخ حیات بشری با پوشش ها و رنگ های مختلفی از چهره آرایی شیطان وجود داشته و همچنان هم چهره پلید خود را نمایان خواهند کرد، پس کمربندهای عقل و شعور و دانش مندی را محکم ببندیم که سفری مهم را در پیش داریم

به گزارش لرستان خبر، به طور حتم برای رسیدن به نگاهی شناور در باب هر موضوعی بهتر است همه زاوایای آن جریان مورد کنکاش و مطالعه قرار گیرد و برای رسیدن به تحلیلی جامع و روشن، ارزنده ترین مسیر از طریق خوانش اتفاقات و روند جریانات رخ داده از طریق افراد درگیر با ماجرا و مرور اتفاقات در بسته ای آگاه مندانه خواهد بود و همیشه مطمئن ترین مسیر دانایی از طریق کتابخوانی رخ می دهد.

در این بستر لازم دیدیم که برای این که نسل های گذشته و جدید را با جریانی مهم مانند فتنه 88 که بخش مهمی از تاریخ کشورمان در باب دشمن شناسی و شناخت بسترهای منجر به ایجاد فتنه و نیز آگاهی از چگونگی رفتار خواص در بحران صورت یافته در کشور است، جلب کنیم تا از این طریق مسیری روشن برای آینده ای به دور از تنگناها و نقصان برای سرزمین گرانقدرمان با وجود آمادگی فکری لازم فراهم شود، چرا که فتنه ها و فتنه گران در طول تاریخ حیات بشری با پوشش ها و رنگ های مختلفی از چهره آرایی شیطان وجود داشته و همچنان هم چهره پلید خود را نمایان خواهند کرد، پس کمربندهای عقل و شعور و دانش مندی را محکم ببندیم که سفری مهم را در پیش داریم.

آن چه مهم است وجود چراغی روشن و آگاهی بخش در پیمودن مسیری روشن و تابناک است و هنگامی که ولی فقیه عصر به عنوان پیشوای خرد و آگاهی وجود دارد، بهترین راه دست یابی به حقیقت ماجراها از طریق ولایت فقیه رخ خواهد داد و پیام رهبر به عنوان پرچمدار مسیر راستی و بهروزی می تواند سند محکمی برای شناخت سره از ناسره باشد و در زمینه فتنه نیز مقام معظم رهبری از همان روزهای ابتدایی اعلام نتایج انتخابات و حتی پیش از آن با اعلام فرمایشاتی گرانقدر سعی کردند نکات و موارد لازم را برای متولیان امر و مردم روشن سازند، اگر چه همیشه دست هایی ناپاک از درون و بیرون از این میهن اسلامی درمی آیند و تاریکی و تباهی را برای سرزمین مان به جا می گذارند.

در زمینه بروز فتنه 88 و اتفاقات رخ داده پیرامون آن کتاب هایی منتشر و در دسترس مخاطبان جدی مطالعه تاریخ و رویدادهای سیاسی ایران قرار دارد که بخش مهمی از آن معطوف به سخنان روشن گرایانه مقام معظم رهبری درباره فتنه 88 است که «منشور انتخابات: انتخابات در بیان رهبر معظم انقلاب» از جمله کتاب هایی است که راهبردها و رهیافت های رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای درباره انتخابات در جمهوری اسلامی را منعکس می نماید و این کتاب تدوین شده می تواند به خوبی برای نسل های جدید آموزنده باشد. در این زمینه کتاب «کالبدشکافی فتنه هشتاد و هشت» به شکلی تحلیلی تر و جزئی تر به نگاه رهبری درباره فتنه 88 می پردازد و در آن فرمایشات رهبری به شکل نمودار درختی و با نگاهی تحلیلی  در مورد حوادث قبل و بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری شامل نمایه‌ بیانات رهبر معظم انقلاب از اول فروردین سال 88 تا سخنان ایشان در جمع مبلغان مذهبی در 5 فصل آورده می شود.

بنیامین شیرخانی با تدوین کتاب «برخورد با فتنه و فتنه گر: سیره مشترک امیرالمومنین امام علی (ع)، امام خمینی و مقام معظم رهبری در برخورد با فتنه و فتنه ‌گر» به رفتار شناسی امیرالمومنین علی علیه السلام در مواجهه با فتنه گران پرداخته است؛ همان امام اندیشمندی که درباره فتنه به خوارج فرمودند: «شما بدترین مردم هستید. شما تیرهایی هستید در دست شیطان که از وجود پلید شما برای زدن نشانه خود استفاده می کند.» و کتاب فوق الذکر در صدد نمایاندن وجوه مشترک میان گفته های مولا با امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری درباره موضوع فتنه و فتنه گرها که برخی خواص هم در آن جای دارند، می باشد. مرکز صهبا با تدوین کتاب «بصیرت و استقامت: برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری پیرامون بصیرت و استقامت با ضمیمه فتنه» به مساله بصیرت و خواص به شکلی کامل تر می پردازد.

برای رسیدن به نگاهی مستقیم باید مسیری مطمئن را از طریق نقشه راهی درست انتخاب کرد و افراد جویای شناخت بصیرت در تنگناهای زندگی می توانند به کتاب منتشره توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «نقشه ‌ی راه» توجه کنند که 88 قطعه از بیانات مقام معظم رهبری درباره‌ نقش بصیرت در فتنه 88 را تدوین کرده است. موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت اما 220 وظیفه‌ تصریحی و 87 وظیفه‌ استنباطی از گفتارهای رهبری درباره فتنه 88 ر ا در کتاب «وظایف در شرایط فتنه» گردآورده است. کتاب «نقشه نقش بر آب» نیز به بخشی از سخنان ارزشمند رهبری درباره فتنه 88 پرداخته است.

تبارشناسی و شناخت ریشه های فتنه

برای رسیدن به معنا و مفهوم فتنه به عنوان واژه ای قابل گسترش به دامنه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی باید از طریق محققان و افراد درگیر با قضایا به این مساله توجه داشت که در این خصوص کتاب هایی منتشر و طی سال های اخیر به بازار نشر رسیده است، هر چند عدم وجود تبلیغات لازم و عدم دسترسی همه مخاطبان به این کتاب ها موجب فاصله ای میان علاقمندان به خوانش جریانات فتنه با آثار ارزنده منتشره شده است. کتاب «تبارشناسی واژه فتنه (بررسی معنایی، ریشه ‌ای و واژه ‌شناسانه)» منتشره از دانشگاه امام صادق (ع) از جمله آثار قابل توجه در زمینه فتنه شناسی است و کتاب «جریان‌ شناسی فتنه در جمهوری اسلامی ایران» می تواند مکمل نگاهی قابل توجه در شناخت علل و عوامل فتنه باشد. کتاب های دیگری نیز به شکلی تحلیلی روایت گر چنین نگاهی هستند که از جمله آن ها «گذرگاه فریب: واکاوی ابعاد فتنه»، «گذر از فتنه 88 ، تحلیل و بررسی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن‏» و «نظریه فتنه» می توان اشاره کرد.

تابلوهای انحرافی در جاده ای فرعی به نام «مردم»!

همیشه گفته اند که نگاه های اشتباه برخی افراد می تواند مسیری پندآموز برای دیگران باشد و از این رو کتاب «مجموعه اعترافات فتنه 1388» می تواند در زمینه شناخت افراد و جریان های منحرف در بحران رخ داده در سال 1388 مفید باشد. همچنین کتاب های «جنبش سیاه: بازخوانی دروغ‌ های فتنه‌ گران پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری» و «کالبدشناسی فرهنگی فتنه 88» به جنبه های دیگری از اتفاقات فتنه 88 از مناظری سیاسی و فرهنگی می پردازند و کتاب «مردم تصمیم می‌ گیرند» نوشته استاد حمید مولانا خط بطلانی بر اندیشه های خامی است که با نام جعلی مردم علیه «مردم» برخورد می کنند و این تابلوهای انحرافی در طول تاریخ همیشه وجود داشته و خواهند داشت.

منبع: سراج 24

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات