بررسی آخرین تحلیل ها درباره پشت پرده وقوع کودتای نظامی در ترکیه:

در خصوص کودتای رخ داده در ترکیه و پشت پرده کودتاچیان هنوز خبر قطعی منتشر نگردیده اما برخی از تحلیلگران معتقداند که احتمال برنامه ریزی و حمایت آمریکا از "محمد فتح الله گولن" واعظ، نویسنده و تدریس کننده علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه که در سال های گذشته به علت تبعید در "پنسیلوانیای آمریکا" زندگی می کند وجود دارد.

به گزارش لرستان خبر، به دنبال انتشار گزارش‌هایی از وقوع کودتا در ترکیه و سرنگونی دولت، سازمان اطلاعات ملی ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد تلاش برای کودتا در این کشور سرکوب شده و شرایط به حال عادی بازگشته است.

ساعت 23:30 جمعه به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت اردوغان کودتا کرده است. به دنبال آن، گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شدند و اعلام کردند، کنترل امور را در دست گرفته‌اند و مناطق مختلف از جمله فرودگاه‌ها، پارلمان و ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را تحت کنترل خود در آوردند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد.

کودتاچیان که خود را «جنبش صلح در خانه» معرفی کرده‌اند در بیانیه‌ای که از دفتر رسانه‌ای ستاد مشترک ارتش ترکیه منتشر شد، اعلام کردند نیروهای حامی کودتا هنوز به صورت مصمم در حال مبارزه با نیروهای دولتی هستند.

رجب طییب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از مردم و هواداران خود خواست تا زمان بازگشت شرایط به حال عادی، میادین اصلی شهرهای بزرگ را ترک نکنند. وی پیشتر از مردم خواسته بود تا برای مقابله با کودتاچیان و از بین بردن حکومت نظامی اعلام شده از سوی آنان، به صورت گسترده در میادین اصلی شهرها تجمع کنند.

منابع خبری به نقل از دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند، هواپیماهای اف-16 ارتش ترکیه تانک های کودتاچیان را در اطراف پارلمان و کاخ ریاست جمهوری هدف قرار دادند.

در خصوص کودتای رخ داده در ترکیه و پشت پرده کودتاچیان هنوز خبر قطعی منتشر نگردیده اما برخی از تحلیلگران معتقداند که احتمال برنامه ریزی و حمایت آمریکا از "محمد فتح الله گولن" واعظ، نویسنده و تدریس کننده علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه که در سال های گذشته به علت تبعید در "پنسیلوانیای آمریکا" زندگی می کند وجود دارد.

دکتر سعدالله زارعی، تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل معتقد است که: اگر کودتا با پشتیبانی گولن انجام شده معنایش این است که امریکا رهبری کودتا را در دست دارد و این برای ما بدترین تحول از اغاز دهه شصت شمسی تا کنون به حساب می آید؛ چرا که از متن کودتای کنعان اورن در دهه شصت دولت اوزال بیرون امد که برای ما خوب بود ولی از متن این کودتا تهدیدی علیه ایران شکل می گیرد. دولت حامی گولن به سعودی نزدیک می شود.

وی اظهار می دارد: البته با توجه به میزان نفوذ و فراوانی هواداران حزب عدالت و توسعه قاعدتا جنگ داخلی راه می افتد و ترکیه به سمت فروپاشی اجتماعی می رود که برای ما اثر بدی دارد . غرب سال هاست فروپاشی کشور قدرتمند مسلمان در ترکیه را هدف قرار داده است .

همچنین مهدی محمدی طی یادداشتی در خصوص تحولات ترکیه نوشت: تا این لحظه شواهد میگوید امریکا در حال حمایت از اردوغان است.

١- سی ان ان ترک اولین رسانه ای بود که با اردوغان مصاحبه کرد تا وی بتواند از مردم بخواهد به خیابان بریزند.

٢- گولن که آشکارا تحت نفوذ امریکاست با کودتا مخالفت کرده است.

٣- احزاب کردی که امریکا اشراف تقریبا کاملی بر آنها دارد هم علیه کودتا موضع گرفته اند.

 

دولت اردوغان آشکارا در حال عملیات روانی است با دو هدف:

اول- به خیابان آوردن و بسیج کردن جمع هرچه بیشتری از مردم علیه کودتا

دوم- ناامید کردن نیروهای عمل کننده ارتش

همه خبرها و مصاحبه ها درباره شکست فوری کودتا، تسلیم فرمانده آن و ... را از این منظر بنگرید.

ضمنا مهم است توجه کنیم کودتا باید در آنکارا پیروز شود نه استانبول.

از این ساعت همه چیز در ترکیه به چند عامل بستگی خواهد داشت:

١- میزان بسیج مردمی در آنکارا علیه کودتا

٢- موفقیت یا شکست اردوغان در بازگشت به آنکارا

٣- جدیت و انسجام ارتش در تولید خشونت

٤- انسجام طبقه حاکم

منبع: پایگاه 598

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات