گزارشی پیرامون بازتاب های سیاسی نشست گروهک منافقین در پاریس

بازتاب های سیاسی نشست گروهک منافقین در پاریس باعث کشته شدن مردم بی گناه شد.

به گزارش لرستان خبر، بر اساس گزارش های منتشر شده گروهک منافقین از سال 57 تا 75، 418 عملیات تروریستی را فقط در تهران سازماندهی کرده و انجام داده اند که میانگین عملیات تخریب و بمب گذاری منافقین، 20 عملیات در هفته بوده است. آنان در سال 69، 900 کودک را به زور از والدینشان جدا کرده و به خارج از کشور تبعید نمودند. این گروهک در مهر ماه سال 91 توسط آمریکا از لیست گروهک های تروریستی خارج می شود و سه سال پس از آن طی طرحی که در کنگره آمریکا مطرح می شود، دولت آمریکا حفظ منافع مالی این گروهک را به عنوان وظیفه خود قلمداد می نماید. در روزهای پایانی سال 94 یکی از اسناد این حمایت در رسانه ها مورد توجه قرار گرفت. «پیش ‌نویس قطع نامه ای از سوی تِد پو، عضو منتخب جمهوری ‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از حوزه انتخاباتی دوم ایالت تگزاس و سه تن از هم قطارانش به نام ‌های برایان هیگینز، آلبیو سیرز و براد شرمن تحت عنوان «تامین ایمنی و امنیت افراد مستقر در کمپ لیبرتی در عراق» به این مجلس ارائه شد. در کمتر از چند روز حامیان این قطع نامه در کنگره آمریکا به 64 نفر رسیدند.» بر اساس یکی از بندهای این قطع نامه دولت آمریکا این گونه به حامی مالی این گروهک تبدیل می شود: «اعضای این سازمان اموال و دارایی ‌های با ارزشی را پیشتر در کمپ اشرف بر جای گذاشته و به آن دسترسی ندارند دولت آمریکا باید با همکاری دولت عراق تمامی تلاش خود را به کار ببرد تا اعضای این سازمان به این اموال دسترسی یابند.»

در چنین شرایطی همواره در طول سالیان گذشته برخی دیگر از حامیان مالی و سیاسی گروهک منافقین در پشت پرده قرار داشتند. در طول سال های گذشته تحلیل هایی پیرامون نقش دولت های مرتجع منطقه در حمایت های مختلف از این گروهک مطرح می شد اما به دلیل فقدان اسناد آشکار امکان مانور بین المللی بر روی آن وجود نداشت. اما امروز پس از اعلام رسانه ای نشست یکی از موثرترین مقامات دولت سعودی با اعضای گروهک منافقین در پاریس، دیگر سطح مباحث در این حوزه از «تحلیل» به «اطلاع» ارتقاء یافته است و می توان با ساز و کارهای صحیح دیپلماسی عمومی و دیپلماسی حقوقی زمینه انزوای بیشتر دولت سعودی در افکار عمومی بین المللی را فراهم نمود.

ترکی فیصل، برادر سعود فیصل وزیر امور خارجه پیشین سعودی 19 تیر ماه در پاریس در جلسه با برخی اعضای گروهک تروریستی به سخنرانی می پردازد. سوابق اجرایی او در دولت سعودی از یک طرف جایگاه مهم او را در تغییرات سیاسی این کشور نشان می دهد و از سوی دیگر وابستگی فکری وی به رژیم اشغال گر قدس را نمایان می سازد. او در سال 1973 سمت مشاوری دیوان پادشاهی را بر عهده گرفت و با گذشت 4 سال از این مسئولیت به ریاست دستگاه اطلاعات عربستان رسید. ترکی فیصل تا سال 2001 نفر اول دستگاه اطلاعاتی عربستان بود. سفارت عربستان در انگلیس و نیز جانشینی بندر بن سلطان در پست سفارت عربستان در آمریکا نیز از دیگر مسئولیت های وی به شمار می رود. گرایش ترکی فیصل به صهیونیست ها یک گرایش ایدئولوژیک محسوب می شود. او در بخشی از پیام خود که در سال 2014 به کنفرانسی در اسرائیل ارسال کرد می گوید: «تصور کنید من بتوانم در ریاض سوار هواپیما شوم و به طور مستقیم به قدس پرواز کنم و در آنجا تاکسی بگیرم و به دیدن قبه الصخره و سپس مقبره حضرت ابراهیم در الخلیل بروم و بعد از آن به بیت لحم بازگردم و از کلیسای مهد و سپس موزه هولوکاست دیدن کنم. چه لذتی دارد که هم فلسطینی ها و هم اسرائیلی ها را برای دیدار خود در ریاض دعوت کنم تا در آنجا بتوانند در خانه آباء و اجدادی من در الدرعیه گشت و گذار کنند منطقه ای که از استیلای ابراهیم پاشا درد و رنج هایی کشید که با درد و رنج های قدس به دست بخت النصر و رومی ها برابر است.» نشست پاریس در کنار ترکی فیصل، مهمانان دیگری نیز داشت که گویا در حال تدارک زمینه هایی برای کشتار انسان های بیگناه هستند. اما آیا حمله تروریستی دیگری که فرانسه را این بار در نیس زمین گیر کرد و تنها 6 روز پس از نشست گروهک تروریستی منافقین رخ داد، تاثیری در افشای تاریخ جنایت های گروهک منافقین برای افکار عمومی غرب خواهد داشت؟

بر اساس گزارش های منتشر شده چهره های سرشناس دیگری که در این نشست شرکت داشته اند عبارتند از: سید احمد غزالی، نخست وزیر پیشین الجزایر، صالح الغالب، وزیر اسبق اطلاعات اردن، محمد العرابی، وزیر خارجه پیشین مصر، اعظم الاحمد، یکی از اعضای جنبش فتح فلسطین، برنارد کوشنر، وزیر خارجه اسبق فرانسه، خوزه لوئیز ساپاترو، نخست وزیر پیشین اسپانیا، نوت گینگریچ، سخنگوی اسبق مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از نامزدهای احتمالی معاونت دونالد ترامپ، جان بولتون، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل و رودی جولیانی، شهردار اسبق نیویورک. این نشست و اظهارات ترکی فیصل در آن یک محور اصلی و یک محور حاشیه ای داشت. موضع حاشیه ای این نشست که بر اساس انتظار قبلی توجه بیشتر رسانه ها را به خود معطوف نمود اعلام غیر رسمی مرگ مسعود رجوی است. اما محور اصلی این نشست خبر از ائتلاف جدید دیگری علیه ایران دارد و به تعبیر عبدالله شهبازی نویسنده و پژوهشگر تاریخی مسئله زنده بودن یا نبودن مسعود رجوی که توسط ترکی فیصل مطرح شد، اهمیتی ندارد؛ بلکه شکل گیری نوعی از سازمان نا امنی علیه ایران یا داعشیزه کردن ایران در دستور کار اصلی این نشست بوده است. «به نظر می ‌رسد کانون‌ های جهانی و منطقه ‌ای ضد ایرانی که تلاش ‌های آن‌ ها برای تجزیه و ترسیم جغرافیای جدید سیاسی در خاورمیانه به دلیل استواری ایران به شکست انجامیده، اینک می ‌خواهند پدیده ‌ای همچون داعش و معارضان سوری را در ایران نیز علم کنند. هر چند اقتدار و ثبات امنیتی ایران بسیار فراتر از تصور این کانون‌ ها است؛ ولی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی باید اعلام جنگ شبه رسمی آل ‌سعود را با اهرم فرقه رجوی و هم دستان آن به ویژه در مناطق مرزی ایران چون بلوچستان و کردستان، جدی تلقی کنند.»

حمایتی که این بار مقام اطلاعاتی - امنیتی عربستان از گروه های تروریستی علنی کرده است نشان دهنده تطبیق ایدئولوژی ترور و ایدئولوژی سلفی گری است. امیرعبداللهیان، مشاور وزیر خارجه ایران با اشاره به نقش حمایتی عربستان از گروه های مختلف تروریستی و اظهارات مقام امنیتی این کشور در حمایت از منافقین می گوید: «این اظهارات تایید می ‌کند که  حمایت ‌های گسترده مالی و امنیتی عربستان سعودی از تروریسم در همه اشکال آن همواره در دستور کار ریاض بوده است. خطای راهبردی ریاض مبنی بر  کاربرد تروریسم در تحولات منطقه، ریاض و همه ما را در منطقه با خسارات جبران ناپذیری مواجه می ‌کند.»

نشست پاریس حدود یک ماه پس از افتضاحی که سازمان ملل در مورد دلارهای سعودی با آن مواجه شده بود روی می دهد و تنها چند روز پس از این نشست خبر هشدار عربستان به آمریکا در مورد انتشار گزارش کنگره این کشور که در آن به نقش عربستان در حادثه یازده سپتامبر پرداخته شده است، منتشر می شود. در اواسط خرداد سال جاری شبکه المیادین گزارش داد بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل اتهام کشتار کودکان به عربستان را در حمله به یمن، از دولت سعودی برداشته است. بان کی مون در توضیح این چرخش رویکرد گفته است: «تصمیم سازمان ملل مبنی بر درج نام ائتلاف سعودی در فهرست سیاه که به دلیل کشتار کودکان اتخاذ شد، به این امر انجامید که برخی از کشورها تهدید کردند که حمایت مالی خود را از بسیاری از برنامه‌ های سازمان قطع می ‌کنند. تصمیم برای برداشتن موقت نام ائتلاف از فهرست سیاه از دردناک ‌ترین و دشوارترین تصمیماتی بود که اتخاذ کرده ام.» در پی اعلام این موضع تامل برانگیز از سازمان ملل که عملا تحت فشار دلارهای سعودی از حقوق کودکان کشته شده یمنی عبور می کند، واکنش های متعددی نیز صورت گرفت. سازمان عفو بین ‌الملل در بیانیه‌ ای اعلام می کند: «پس از این که سازمان ملل به طور شرم آوری تسلیم فشار حذف ائتلاف نظامی تحت فرمان عربستان سعودی از فهرست کشورها و گروه ‌های مسلح ناقض حقوق کودکان در جنگ شد اعتبار این سازمان در خطر قرار دارد.»

مقام معظم رهبری نیز در 9 تیر 95 در دیدار رئیس و مسئولان دستگاه قضایی کشور در مورد این اقدام تاسف برانگیز سازمان ملل فرمودند: «اعلام رسمی چشم بستن سازمان ملل بر جنایت جاری و کودک کشی در یمن در ازای گرفتن پول از برخی کشورها، باعث شرمندگی بشریت است و این رسوایی، ضد حقوق واقعی بشر است و باید در سطح جهان، روی آن کار حقوقی و قضایی کنیم.»

اکنون در شرایطی که گروهک منافقین از نظر آمریکایی ها در زمره گروه های تروریستی قرار نمی گیرد و عربستان نیز می تواند با قدرت دلارهای نفتی خود نهادهای بین المللی در عالی ترین سطوح را بخرد، مسیر تحولات منطقه و کشورهای موثر در ایجاد تغییرات ظالمانه مقصدی جز افزایش قتل عام های تروریستی از جنس اقدامات تروریستی پاریس، بروکسل، استانبول، نیس و ... نخواهد داشت.

منبع: قم نیوز

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات