مصطفی کواکبیان کاندیدای احتمالی انتخابات رایست جمهوری، با اشاره به این که من خودم تمایل چندانی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نداشتم، افزود: شورای مرکزی حزب مردم سالاری من را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری برگزید، البته اگر اجماعی در میان اصلاح طلبان صورت بگیرد، شورای ما تابع آن اجماع خواهیم بود و اگر خاتمی وارد انتخابات شود از او حمایت می کنیم.

دبیرکل حزب مردم سالاری همچنین گفت: بعد از حمایتی که از من در شورای مرکزی حزب مردم سالاری و جبهه اصلاح طلبان انجام گرفت، من به صرافت افتادم که در انتخابات شرکت کنم.

- در ادامه گزیده مصاحبه مصطفی کواکبیان با ایسنا را به انتخاب مشرق ملاحظه می کنید؛

- نمی خواهیم ماجرای سال ۸۴ تکرار شود و در تعدد و تکثر نامزدهای اصلاح طلب رقبا پیروز شوند.

- ما برای اجماع سه راهکار اشاره کردیم که عبارتند از وجود یک هیات حکمیت که مرضی الاطراف باشد، نظرسنجی و انتخاب یک نامزد از طریق شوراهای مرکزی احزاب اصلاح طلب.

- اگر افرادی خارج از این ساز و کار، وارد انتخابات شوند، برای ما قابل پذیرش نیستند، تصورم بر این است که اگر یکی از این سه راهکار برگزیده شود، من نامزد نهایی اصلاح طلبان خواهم بود.

- رابطه ایران و آمریکا یک کالایی نیست که بتوانیم آن را به سرعت بخریم، بلکه باید با یک برنامه ریزی مناسب و براصل ۱۷۶ قانون اساسی، بتوانیم بر تحریم ها فائق آییم و هم بتوانیم رابطه با آمریکا را برقرار نماییم. من منتقد احمدی نژاد بودم که چرا در سازمان ملل که کشور در معرض شدیدترین تحریم ها بود، بحث گفت وگوی مستقیم را مطرح کرده است. ما باید نگاهمان این باشد که به سمت برنامه ریزی مناسب برای برقراری ارتباط با آمریکا حرکت کنیم. البته معتقدم که اگر ارتباط برقرار شود، همه مشکلات کشور حل نمی شود ولی حداقل اثرات تحریم ها کاهش می یابد. باید توجه کنیم که امروزه کشورهای عربی و لابی صهیونیسم بیشترین سود را در این نوع ارتباط ما با آمریکا کسب می کند.

- رهبری هم اشاره کرده اند که با مذاکره مشکلی ندارند ولی باید خطوط قرمز رعایت شود. من معتقدم که دولت دهم درخصوص ارتباط با آمریکا برنامه ای نداشت. به طور مثال رییس جمهور در سازمان ملل تا آخر پای سخنرانی اوباما نشست اما اوباما جلسه سخنرانی احمدی نژاد را ترک کرد.

- در مجلس هشتم معتقد بودم که نباید اختیارات زیادی را به دولت داد. در ضمن دولت فعلی پایبند به قانون هدفمندی هم نبود، اما نگاه ما این است که یارانه ها باید هدفمند شود، اما نباید تا پایان یارانه را پرداخت کنیم اما اکنون وعده هایی داده می شود به طور مثال اینکه یارانه ۵ برابر شود. هدفمندی باید اجرا شود اما طبق ضوابط قانونی.

- طرح من در زمینه هدفمندی این است که در بودجه سال ۹۳ کارت اعتباری برای مردم در نظر گرفته شود و به همان اندازه که افزایش قیمت داریم، به همان میزان نیز هزینه های سلامت، حمل و نقل، مسکن و… را در کارت اعتباری تعریف کنیم و نباید پول نقد را در اختیار مردم قرار دهیم.


- من اصلاح طلب بدلی نمی شناسم، من مسوول ستاد انتخاباتی یکی از نامزدهای انتخابات در سال ۸۸ بودم. در سال ۸۴ و در مرحله اول انتخابات با کروبی و در دور دوم با هاشمی همکاری کردم. من اصلاح طلب هستم اما برانداز نیستم. من به دنبال اصلاحات در چارچوب نظام، منافع ملی، خط امام و ارزش های دینی هستم به همین دلیل هم می گویم که زنده باد اصلاحات. اصلاحات وظیفه دینی ماست و همان امر به معروف و ادامه نهضت عاشوراست. هدف همه پیامبران اصلاح است و آنها دنبال این بودند که انحراف و کج روی را به مسیر درست هدایت کنند.

- ما در انتخابات مجلس نهم صف شکنی کردیم و در آن دوره بسیاری از تندروها به ما خرده گرفتند و به من گفتند که اسب تروای نظام هستم، اما وقتی خاتمی رای داد، من نفس تازه ای کشیده ام و در مجلس گفتم از خاتمی تشکر می کنم که برای پایداری نظام در انتخابات شرکت کرد.

- آقای باهنر گفته است که در وضعیت موجود کشور همه ما شریک هستیم. من هم معتقدم که ما نباید همه مشکلات را به گردن دولت بیندازیم، بلکه در همین زمینه اصولگرایان نیز دارای مشکل بودند و ما برای دولت نذر و نیازهای آنان را هنوز یادمان نرفته است.

- من طرح تحقیق و تفحص را از حساب ذخیره ارزی را در مجلس هشتم مطرح کردم که البته در صحن علنی مجلس گیر کرد اما همین آقایانی که در مقابل من ایستادند، امروز می گویند که باید تحقیق و تفحص صورت بگیرد.

- دولت خود از ظرفیت اصولگرایان استفاده می کند، البته این امر به معنای دولت ائتلافی نیست اما از احزاب مختلف در دولت استفاده می شود. در مجلس ششم اصلاح طلبان هیچ کدام از اصول گرایان را در هیات رییسه راه ندادند، آن شیوه غلط بود شیوه های کنونی هم ایراد اساسی دارد.

- من با وجود این که مردم دارای مشکل اقتصادی هستند، اخلاق را انتخاب کردم تا فضای اخلاقی تا کمالات انسانی در جامعه تامین شود. من شنیده ام قبل از رای گیری در انتخابات افشاگری هایی می خواهد صورت بگیرد. من معتقدم که باید تمام نامزدها به منشور اخلاقی انتخابات پایبند باشند.

- اصل نحوه رفتار اهمیت دارد. دولت اصلاح طلب می تواند با مجلس اصلاح طلب هم دچار مشکل شود و در مقابل دولت اصلاح طلب هم می تواند با مجلس اصولگرا تعامل مثبت داشته باشد. من معتقدم در هر شرایطی مجلس در راس امور است.


- بنده از ۱۴ سالگی در حال مبارزات هستم. من دارای حزب سیاسی، روزنامه سیاسی و استاد دانشگاه هم هستم. و در میان کاندیداها تنها کسی هستم که دکترای سیاسی دارم. امیدوارم تفسیرهای شورای نگهبان، مثبت باشد.

- آقای هاشمی به دنبال تز دولت وحدت ملی است. آیت الله هاشمی به دنبال ایجاد دولت وحدت ملی است و اگر سازوکار چنین دولتی از اکثریت دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب پذیرفته شود و با محوریت هاشمی توافق شود، ممکن است هاشمی در انتخابات شرکت کند؛ در غیر اینصورت بعید است که شرکت کند. البته ممکن است افرادی که با وی همفکری داشته باشند، در انتخابات حضور یابند. خود هاشمی دارای تریبون است و می تواند از نامزدی حمایت کند.

- ما کاندیدای اجاره ای نمی خواهیم و دلیلی ندارد از نامزد احزاب دیگر حمایت کنیم ولی اگر تز دولت وحدت ملی عملیاتی شود، شاید حزب مردم سالاری در آن شرکت کند. ما به دنبال تغییر این دولت هستیم و برای دستیابی به این وضعیت، تدابیر خود را داریم.

- ما نشست هایی با سایر نامزدهای اصلاح طلبان داشتیم و به نتایجی هم رسیدیم. من با عارف بعد از عید دیداری داشتم و در چارچوب اصلی کار توافقی داشته ایم اما تاکنون اجماعی صورت نگرفته است.

- این امکان را باید جناح پیروز در انتخابات برای همکاری به وجود بیاورد، اگر دولت اصولگرا در انتخابات پیروز شد و زمینه را باز و از ما دعوت کرد، ما هم به آنها کمک می کنیم.

- نباید این اتفاق که در سال ۸۸ رخ داد، دوباره رخ بدهد و رییس جمهور پیروز به جای دعوت از دیگران برای همکاری آنها را با ادبیات نامناسب بنامد. البته من معتقدم که رییس جمهور این اصطلاح را برای همه رای دهندگان به کار نبرد اما صرف بیان این ادبیات هم خوب نبود.

- سفرهای استانی را در حدی که به افزایش توقعات غیرمنطقی نینجامد و وعده های بیجا داده نشود را مثبت می دانم. همچنین بزرگترین ضعف دولت را تابع قانون نبودن می دانم.

- یک سوم اعضای کابینه خود را قبل از روز رای گیری معرفی می کند اما معرفی این اسامی دلیلی نمی شود که حتما این افراد در کابینه حضور داشته باشند زیرا این افراد باید در مجلس هم رای بیاورند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات