مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش لرستان:

مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش لرستان گفت: باید از ایجاد هرگونه تنش، تضاد و ایجاد حس ناامنی و ناامیدی در محیط مدارس پرهیز شود.

خدانظر دریکوند عصر امروز در مراسم معارفه سرپرست جدید آموزش‌وپرورش استان که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی لرستان برگزار شد اظهار داشت: سعادت و شقاوت، عزت و ذلت یک جامعه درگرو تعلیم و تربیت و رابطه بین معلم و دانش‌آموز است  و  رهبر معظم انقلاب موفقیت آینده کشور را در دستان آموزش و پروش، مربیان و معلمان دانسته و فرهنگ را مهم‌ترین مسئله جامعه می‌دانند.

وی افزود: اگر بخواهیم در آینده جامعه‌ای داشته باشیم که افراد آن از دروغ، ریا و بی‌اعتمادی به دور باشند باید به روش‌های تدریس، روش ارتباط کامل بین معلم و دانش‌آموز و نحوه مدیریت در مدارس توجه کنیم.

مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش لرستان بابیان اینکه نهادینه کردن مفاهیم ارزشی در بین نسل جوان آینده جامعه را تضمین می‌کند عنوان کرد: معلمی که بترسد نمی‌تواند شجاعت را آموزش دهد، معلمی که اعتماد نکند نمی‌تواند اعتماد اجتماعی را نهادینه کند و معلمی که در تصمیمات حوزه عملکرد خود مشارکت ندارد و صرفاً مجری برنامه‌های دستوری است نمی‌تواند حس مشارکت را به نسل جوان جامعه انتقال دهد.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم مدرسه به‌عنوان تجلی‌بخش فرهنگ غنی اسلام به‌ویژه استکبارستیزی، مسئولیت‌پذیری، کرامت نفس، امانت‌داری، خودباوری، کارآفرینی، همدلی، احترام و ایثارگری باشد باید از تمرکزگرایی پرهیزکرده و دست مدرسه را در تصمیم‌گیری‌ها بازتر کنیم و زمینه  برای نوآوری و خلاقیت در مدارس را فراهم کنیم.

دریکوند تصریح کرد: تعلیم و تربیت و انجام کار فرهنگی روش خاص و محیط اجتماعی ویژه‌ای را می‌طلبد و این در حالی است که امور فرهنگی و تربیتی جز در فضای منطقی، آرام، اعتماد متقابل و صمیمی ایجاد نمی‌شود زیرا در فضای بی‌اعتمادی نمی‌توان کار فرهنگی انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: باید از ایجاد هرگونه تنش، تضاد و ایجاد حس ناامنی و ناامیدی در محیط مدارس پرهیز شود و فضای آموزش‌وپرورش نیز فضای منطق، تعامل، استدلال و برنامه‌ریزی باشد.

مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش لرستان اظهار داشت: آمادگی داریم که در تعامل با دیگر دستگاه‌ها نسبت به اجرای برنامه‌های فرهنگی کمک کنیم چراکه با کمک آموزش‌وپرورش زمینه نهادینه کردن باورها و هنجارهای فرهنگی دیگر دستگاه‌ها بهتر فراهم می شود.

دریکوند افزود: اگر محیط‌زیست دنبال خارج شدن از چالش‌های محیط‌زیستی است و تربیت‌بدنی دنبال همگانی کردن ورزش است، اگر سپاه پاسداران به دنبال نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت است همگی باید با آموزش‌وپرورش به‌عنوان خانه دوم نسل کودک و نوجوان تعامل داشته باشند.

وی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم به سمت مدرسه برنامه محور پیش برویم که  این‌گونه فضا زمینه فراهم کردن شوراهای درون مدرسه را در پیش خواهیم گرفت.

مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش لرستان بیان کرد: همراهی، همفکری و تعامل خانواده‌ها با مدرسه در پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت بسیار مؤثر است.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات