برای نخستین بار در کشور /

لرستان خبر: رئیس سازمان آتش‌نشانی و امداد و نجات شهرستان بروجرد با اشاره به طراحی موتورسیکلت‌های شکست ترافیک گفت: این سازمان نخستین سازمان در استان و ایران است که با کمترین هزینه موتورسیکلت‌های مجهزی را طراحی و برای استفاده در محل‌های پرتردد و بافت‌های فرسوده کم عرض برای صرفه‌جویی در وقت و زمان به کار می‌گیرد. سیستم‌های نصب شده بر روی این وسیله امدادی کاملا استاندارد است که نمونه آن اتومیس‌ها هستند که در محل آتش‌سوزی با یک قطره آب از این سیستم می‌توان یک متر آتش را مهار کرد.

به گزارش لرستان خبر، محمد تقوی شامگاه یکشنبه در جلسه بازدید و گزارش عملکرد این سازمان در سال 93 در جمع مسئولان شهرستان بروجرد و پرسنل این سازمان با اعلام این خبر، اظهار داشت: شهرستان بروجرد یکی از سه شهر حادثه‌خیز استان از نظر وقوع سوانح مختلف به شمار می‌آید که بیشترین سوانح در حال وقوع به ویژه در فصل تابستان آتش‌سوزی است.

 

وی افزود: این سازمان از بین دیگر سازمان‌های استان در امر آموزش و خدمت‌رسانی‌ شاید در بالاترین سطح قرار دارد، چراکه نیروها و پرسنل این ارگان با کمترین امکانات بیشترین بازده را دارند.

 

رئیس‌سازمان آتش‌نشانی بروجرد افزود: پرسنل این سازمان با آموزش پیشرفته‌ترین فنون امداد و نجات، اکثرا دارای مدارک بین‌المللی غواصی و نجات غریق و همچنین اپراتوری خودروهای بالابر و سنگین هستند که این دو مدرک کاری در تابستان که روزانه شاهد بیشترین آتش‌سوزی و غرق شدن افراد در سدها و آبگیرها هستیم، کارایی دارد.

 

تقوی از دیگر امکانات این سازمان تشک نجات، سیستم اطفای حریق در محل‌های قدیمی و بافت فرسوده و کوچه‌های کم عرض اشاره کرد.

 

این مسئول عنوان داشت: در حال حاضر شهرستان بروجرد با چهار ایستگاه آتش‌نشانی در چهار ضلع اصلی شهر همچنان نیاز به ایستگاه‌های بیشتری دارد که در آینده نزدیک با افتتاح ایستگاه پنجم در میدان آیت‌الله بروجردی از مشکلات و امدادرسانی به منطقه جنوب‌شرق و روستا‌های این منطقه در دستور کار است.

 

تقوی امکانات حال حاضر این سازمان را چهار دستگاه موتور سیکلت شکست ترافیک، بالابر 27 متری که در استان فقط در اختیار بروجرد است و قابلیت امدادرسانی به هشت طبقه ساختمان و حمل سه نفر را داراست، 13 خودروی سنگین با  قابلیت برد بلند پرتاب آب در مکان آتش‌سوزی و دو دستگاه خودروی سبک با قابلیت برد پایین و همچنین یک دستگاه خودروی امداد و نجات که متشکل از وسایل نجات از جمله کپسول اطفا حریق، کپسول اکسیژن، وسایل غواصی و امداد نجات دریا و وسایلی که در زمان حادثه رانندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، را باخود حمل می‌کند و یک تشک با قابلیت حمل دو نفر در حال حاضر در اختیار سازمان آتش‌نشانی بروجرد است.

 

تقوی در ادامه از تمامی هم‌وطنان خواست تا یک کپسول آتش‌نشانی دو لیتری به خصوص مواقع سفر در خودروهای خود داشته باشند و تا حد امکان برای آموزش امداد و نجات با این سازمان در ارتباط باشند.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات