منطقی در نشست‌خبری:

رئیس مرکز ملی فضایی با اشاره به تشریح 3 قرارداد منعقد شده بین معاونت علمی و وزارت دفاع در زمینه دانش فضایی کشور، از پرتاب ماهواره‌ طلوع یک در انتهای سال 95 خبر داد.

 منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی و رئیس ستاد توسعه هوانوردی و صنایع هوایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیش از ظهر امروز در نشستی در جمع خبرنگاران با اشاره به انعقاد قرارداد 3 پروژه در خصوص فعالیت‌های فضایی بین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه جلسه هیئت دولت امروز، اظهار داشت: طراحی و ساخت ایستگاه پرتاب ماهواره امام خمینی (ره)، طراحی و ساخت ماهواره‌بر سیمرغ و طراحی و ساخت ماهواره سنجشی طلوع که دارای نسل‌های متفاوتی خواهد بود در این قرارداد به امضاء رسیده است.

 

 

وی گفت: هر یک از این پروژه‌های فضایی ویژگی‌های منحصر به فردی در حوزه علم و فناوری فضایی دارند و برای نخستین با در سطح کاربردی طراحی و اجرا می‌شود.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی ادامه داد: مرکز ملی فضایی بر اساس ماموریت‌های خود هماهنگی‌های لازم بین دو نهاد فضایی کشور یعنی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و سازمان هوا فضا و صنایع الکترونیک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را برای اجرای این پروژه ملی انجام می‌دهند. اجرای این 3 پروژه مدت طی مدت 18 ماه به طول می‌انجامد که نظارت بر صحت اجرای آن پیش‌بینی شده و بر اساس استانداردهای بین‌المللی به عهده مرکز ملی فضایی است.

 

 

منطقی تاکید کرد: طراحی و ساخت پرتاب ایستگاه ماهواره امام خمینی که از مدرن‌ترین ایستگاه‌های مدرن رایج جهان است که ماموریت آماده‌سازی و پرتاب ماهواره‌برهای سنگین را برعهده خواهد داشت. این ایستگاه از نظر فناوری مطابق با استانداردهای روز دنیاست و تمام مراحل طراحی و ساخت آن توسط دانشمندان و اساتید دانشگاه‌های ایران انجام می‌شود که از مشاوره کارشناسان خارجی نیز بهره‌مند هستند.

 

 

وی در همین زمینه یادآور شد: طبق برنامه پیش‌بینی شده این پایگاه اواخر سال 94 به بهره‌برداری آزمایشی می‌رسد.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی همچنین گفت: ماهواره‌بر سیمرغ نیز از پروژه‌های بسیار مهمی است که در این قرارداد توافق شده است که کمتر از 10 کشور جهان توان طراحی و ساخت آن را دارند.

 

 

منطقی تصریح کرد: نسل اول این ماهواره‌بر قادر است ماهواره‌برهای مخابراتی و سنجشی را تا وزن یکصد کیلوگرم در مدار 500 کیلومتری زمین قرار دهد، این ماهواره‌بر نیز در پایان سال 95 نیز به بهره‌برداری رسیده و در زمان بهره‌برداری دو پرتاب آزمایشی را طی می‌کند.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی گفت: پروژه سوم این قرارداد طراحی و تولید اولین ماهواره سنجشی جمهوری اسلامی ایران است که نسل اول آن "طلوع یک" نام دارد این مواره قابلیت تصویربرداری با دقت 25 متر مربع از فاصله 500 کیلومتری مدار زمین را خواهد داشت.

 

 

وی درباره کاربرد ماهواره طلوع یک نیز گفت: این ماهواره در زمینه‌های زیست‌محیطی، اکتشاف معادن، پیش‌بینی حوادث غیرمترقبه و موضوعات فضایی دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

 

منطقی گفت: این مواره تا پایان سال جاری آماده بهره‌برداری است و تلاش خواهد شد تا نیمه اول سال 95 مراحل تحقیق پرتاب آن نیز با ماهواره‌بر نیز به پایان رسد.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی گفت: نسل‌های بعدی این ماهواره دقتی در حد چند متر دارد که در برنامه‌های توسعه بعدی مرکز ملی فضایی است.

 

 

منطقی در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

 

وی در پاسخ به سوالی درباره هزینه ساخت این ماهواره گفت: اگر می‌خواستیم این پروژه‌ها را با هزینه‌های خارجی و در سطح بین‌المللی به انجام برسانیم مبلغی بین 500 تا 700 میلیون دلار لازم بود که به دلیل استفاده از متخصصین داخلی و فراهم بودن زیرساخت‌های مختلفی در کشور قیمت تمام شده آن در نهایت 30 تا 40 درصد پایین‌تر از قیمت جهانی و بین‌المللی ساخت این پروژه‌ها خواهد بود.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی افزود: 50 درصد این هزینه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و 50 درصد آن از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پرداخت می‌شود که وزارت دفاع این منابع را از فعالیت بر امور اقتصادی فراهم می‌کند.

 

 

منطقی درباره سهم مشارکت  مشاوران خارجی در این پروژه‌ها گفت: این کار به صورت درون‌زا و به شکل حضور دانشمندان داخلی انجام می‌شود که از دانشمندان ایرانی داخل و خارج از کشور از آن استفاده شده است و سهم مشاوران بین‌المللی در حد 5 درصد است.

 

 

وی درباره برنامه‌های مرکز ملی فضایی برای پرتاب ماهواره‌های دانشجویی و ماهواره‌هایی که در سال‌های گذشته طراحی شده اما هنوز پرتاب نشده گفت: به نظر می‌رسد باید در کلیت برنامه‌های فضایی کشور بازنگری‌هایی صورت بگیرد تا رویکرد مرکز ملی فضایی که همان کاربردی شدن بیشتر دانش فضایی در زندگی مردم است رخ دهد.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی با بیان اینکه ساخت ماهواره‌های دانشجویی در این راستا حذف نمی‌شود گفت: کار صورت گرفته وسیع‌تر خواهد شد و برای پرتاب این مواره‌ها علاوه بر اسفتاده از ظرفیت‌های داخل به دنبال کانال‌های دیگر یعنی بهره‌برداری از ظرفیت‌های کشورهای دوست و همسایه هستیم. بنابراین تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های این کشورها برای پرتاب ماهواره‌های دانشجویی استفاده کنیم.

 

 

منطقی در پاسخ به سوال دیگری درباره مراحل ایجاد و ساخت ایستگاه پرتاب ماهواره امام خمینی و مکان تعیین شده در کشور گفت: کار ساخت ایستگاه 3 مرحله دارد که در مرحله اول فاز مطالعاتی آن مورد توجه است و در مراحل بعدی فاز طراحی و پیاده‌سازی آن اجرا می‌شود تاکنون بخش اعظمی از کار مطالعاتی و طراحی آن پیش رفته است.

 

 

وی گفت: مکان ایجاد این ایستگاه نیز در استان سمنان در نظر گرفته شده است.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی در پاسخ به اینکه آیا پس از 18 ماه حتما پرتاب ماهواره را در کشور شاهد خواهیم بود گفت: برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم و اینکه پرتاب ماهواره بر اساس زمان پیش‌بینی صورت گیرد چند فاکتور لازم است که یک این است که فناوری‌های لازم یکپارچه‌سازی شده و بتوانیم آن را به بخش اجرا منتقل کنیم.

 

 

منطقی همچنین گفت: تخصیص بودجه به امر پرتاب و کارهای اجرایی فاکتور مهم دیگری است که در صورت فراهم شدن آن می‌توان برای پرتاب ماهواره‌ها بر اساس زمان‌بندی اعلام شده عمل کرد.

 

 

وی اظهار داشت: با شرایط موجود معتقدیم انتهای سال 95 هم پایگاه پرتاب ماهواره‌ امام خمینی و هم ماهواره‌بر سیمرغ و هم کار ساخت ماهواره سنجشی طلوع یک انجام می‌شود و ما در انتهای سال 95 پرتاب این مواره‌را شاهد خواهیم بود.

 

 

رئیس مرکز ملی فضایی گفت: بدترین زمانی که برای پرتاب این ماهواره می‌توان در نظر گرفت اوایل سال 96 است که امیدواریم تا قبل از آن شاهد پرتاب ماهواره طلوع باشیم.

 

منبع: تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات