لرستان خبر: همایش بزرگداشت پنجاهمین سالگرد رحلت آیت‌الله‌العظمی روح‌الله کمالوند، مؤسس حوزه علمیه کمالیه خرم‌آ‌باد ۳۱ اردیبهشت ماه امسال در خرم آباد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری لرستان خبر از خرم آباد، حجت الاسلام سعید مهدوی امین، مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان امروز در جمع خبرنگاران در رابطه با برگزاری همایش آیت الله کمالوند اظهار کرد: همایش پنجاهمین سالگرد رحلت آیت الله العظمی روح الله کمالوند اواخر اردیبهشت امسال در خرم آباد برگزار می شود.

وی در رابطه با محورهای این همایش افزود: محورهای اعلام شده جهت فراخوان این همایش شامل مواضع، فعالیت ها و مبارزات سیاسی و جهادی آیت الله کمالوند، جایگاه و ارتباط آیت الله کمالوند با آیت الله بروجردی، آیت الله کمالوند و همراهی با نهضت امام خمینی (ره) ، نقش آیت الله کمالوند در احیا و گسترش حوزه علمیه کمالیه خرم آباد، جایگاه آیت الله کمالوند در استان لرستان از نظر فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و انقلابی اعلام شده است.

حجت الاسلام مهدوی بیان کرد: از دیگر محورهای این همایش می توان به سیره تبلیغی و اخلاقیات آیت الله کمالوند، اندیشه های فقهی، سیاسی، تفسیری، فلسفی آیت الله کمالوند، سیره عملی آیت الله کمالوند در امور فرهنگی و اجتماعی و خدمات اجتماعی آیت الله کمالوند اشاره کرد. مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه همایش از ۲۷ فروردین تا ۲۰ اردیبهشت امسال اعلام شده است.

آیت الله کمالوند در سال ۱۳۱۹ هجری قمری در شهر خرم آباد و در خانواده ای کشاورز دیده به جهان گشود. مرحوم کمالوند تا سال ۱۳۳۶ قمری در خرم آباد به فراگیری علوم دینی پرداخت و از علمای آن دیار کسب فیض کرد، سپس به امید حضور در محضر استاد بزرگوار آیت الله العظمی حسین بروجردی، عازم بروجرد شد و با عنایت الهی دو سال از درس این فقیه استفاده برد. آنگاه به اراک هجرت کرد، در مقابل آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری زانوی ادب زد و از خرمن وجودش بهره های وافر برد.

 

با مهاجرت آیت الله حائری به شهر مقدس قم، مرحوم کمالوند نیز در شمار علمای مهاجر به قم جای گرفت و برای استفاده بیشتر در جوار کریمه اهل بیت (س) مأوا گزید. زمانی که آیت الله العظمی بروجردی به قم مشرف شد، مشتاقانه در مجلس درس آن فقیه حاضر شد و روح تشنه خویش را سیراب ساخت.

آن مرحوم هم زمان با تحصیل و کسب فیض از محضر بزرگان، خود از استادان پرتوان حوزه علمیه قم به شمار می رفت و هنگام ورود آیت الله بروجردی به تدریس کفایه و درس خارج مشغول بود و شاگردان نمونه و بارزی به جامعه مسلمانان تقدیم کرد. از جمله شاگردان آیت الله کمالوند می توان به حمید عیدی، سیدمحمدتقی شاهرخی خرم آبادی، شیخ مهدی قاضی خرم آبادی، سیدصالح طاهری خرم آبادی، سیدیدالله صدری و شیخ عباس علی صادقی اشاره کرد.

در سال ۱۳۲۹ قمری گروهی از مردم خرم آباد به شهر قم آمدند و از محضر آیت الله بروجردی تقاضا کردند که « آیت الله کمالوند» را به خرم آباد اعزام کنند تا مردم از وجود با برکت وی بهره جویند، آیت الله بروجردی نیز در پاسخ به دعوت دوستداران آیت الله کمالوند نامه ای به وی نوشت که مضمون آن چنین است:

ضمن تقدیر از شما با اینکه به وجود حضرت عالی احتیاج دارم برای مصلحت اسلام و مسلمین شما را به خرم آباد می فرستم.

در پی فرمان آیت الله بروجردی، مرحوم کمالوند امتثال امر کرده و در سال ۱۳۱۹ هجری قمری به خرم آباد بازگشت و مورد استقبال گرم طلاب و روحانیان خرم آبادی که در قم مشغول تحصیل بودند به وطن بازگشت و در محفل درس آن دانشمند بزرگ حاضر شدند و در سایه تلاش های آن فقیه وارسته مدرسه علمیه خرم آباد مرمت و بازسازی شد و رونق کهن خویش را بازیافت.

آیت الله کمالوند همراه خود جمعی از روحانیان فاضل را نیز به خرم آباد آورد تا یاورش باشند و امر تبلیغ و ارشاد مردم را رونق بخشند. مرحوم کمالوند میان مردم خرم آباد دارای محبوبیتی خاص بود و از نفوذ سیاسی و اجتماعی یک مرجع بهره می برد، محبوبیت فراوان آن مجتهد وارسته تنها در سایه اخلاق و پرهیزگاری شکل گرفت و تواضع وی میان مردم زبان زد بود.

آیت الله کمالوند با وجودی که از نظر علمی در مقام بالای فقاهت بود اما همراهی و تفقد مردم را بر خود لازم می دانست، هرگاه مجلس عزاداری اهل بیت (ع) را برپا می ساخت با احترام و ادب کنار در خانه می ایستاد.

مجتهد بزرگ خرم آباد از فرصت های تبلیغی بهره می برد، آیات الهی را با بیانی ساده و روان، برای مردم تفسیر می کرد و قلوب مشتاقان وحی را روشنایی می بخشید و روزهای پنجشنبه و جمعه در جمع طلاب حضور می یافت و سربازان امام زمان (عج) را از نور تفسیر قرآن بهره مند می ساخت.

آن مجاهد نستوه اعتقاد داشت که روحانی نباید از حوادث جامعه خویش غافل باشد با این بینش بود که با اجازه مرحوم آیت الله بروجردی در مسائل سیاسی هم دخالت و اعمال نفوذ می کرد و در موقع مناسب به عزل و نصب مأموران دولتی همت می گماشت.

مجاهد روشن بین خرم آباد در بسیج مردم علیه گروهک های منحرف (توده ای ها) نقش بسزایی داشت و با سخنرانی های بیدارکننده خویش نقشه های آنان را نقش بر آب می کرد. وی از حامیان و مریدان حضرت امام خمینی (ره) بود و دوشادوش آن مبارز قدم بر می داشت و علاوه بر این با توجه به اینکه او به واسطه یکی از بستگان نزدیکشان در دستگاه پهلوی نفوذ داشت، رابط دستگاه و حضرت امام (ره) به شمار می رفت.

 

سرانجام، آیت الله کمالوند در سال ۱۳۴۳ هجری شمسی رحلت کرد و پیکر مطهر ایشان در مسجد بالاسر قم، در جوار مرقد استاد بزرگوارش آیت الله العظمی بروجردی به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات