آیت‌الله صافی‌گلپایگانی:

لرستان خبر: آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با اشاره به مقام بسیار بالای علمای بزرگ اسلام گفت: خرم آباد و استان لرستان جایگاه علمای بزرگ و اندیشمندان گرانقدر است.

به گزارش لرستان خبر از قم به نقل از دفتر آیت الله صافی گلپایگانی، حجت الاسلام سید احمد میرعمادی امام جمعه خرم آباد و مسئول ستاد بزرگداشت آیت الله کمالوند به همراه اعضای این ستاد با آیت الله صافی گلپایگانی دیدار کرد.

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی نیز یا تشکر و قدردانی از اعضای این ستاد اظهار کرد: کاری که شما انجام می دهید خدمت به دین و مکتب است و باید خداوند را بر این توفیق بزرگ شاکر باشید.

وی در قسمتی از بیانات خود با اشاره به مقام علم در اسلام اضافه کرد: خداوند متعال مقام عالمان را در قرآن کریم این گونه معرفی کرده اند که « یرْفَعِ اللهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ؛ خداوند متعال مقام صاحبان ایمان و علم را رفیع می کند و بالا می برد» و صاحبان علم و علم پژوهان نزد خداوند متعال ارزش والایی دارند.

آیت الله صافی با تأکید بر لزوم برگزاری بزرگداشت علما و فقها در عصر حاضر عنوان کرد: ارزش علم و عمل و فقاهت، بالاتر از آن است که مثل بنده ای بتواند آن را توصیف کند و توصیف کسانی که به این مقامات نائل شده اند هم ممکن نیست، اما باید در حد امکان برای معرفی جایگاه علم و اخلاق علمای بزرگ تلاش کرد که در نتیجه، مردم قدردان آنها باشند و بدانند اگر خدمات و زحمات آنها نبود، احکام شرع به مردم نمی رسید و در نتیجه، مردم نسبت به اسلام و معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم السلام بی اطلاع بودند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه خرم آباد و استان لرستان جایگاه علمای بزرگ و اندیشمندان گرانقدر است گفت: از قدیم الأیام این منطقه دارای عالمان بزرگ دینی بوده از جمله مرحوم آیت الله کمالوند و آیت الله شیخ عبدالرحمن خرم آبادی که تعهّد دینی بسیاری داشت. حاج شیخ عبدالرحمن خرم آبادی در دوران خفقان رضاشاهی، نماینده مجلس بود و وقتی که رضاشاه دستور داده بود روحانیون باید عمامه های خود را بردارند و حق آمدن به مجلس با عمامه را ندارند، ایشان از مجلس استعفا داده و عمامه خود را برنداشت.

وی با اشاره به مقام علمی و معنوی آیت الله کمالوند، ایشان را افتخار مردم لرستان بلکه ملت ایران دانست و عنوان کرد: آن مرحوم از تمام جنبه ها ممتاز بودند، وی یکی از شاگردان مورد توجه آیت الله العظمی بروجردی اعلی الله مقامه بودند که این امتیاز ویژه ای محسوب می شود. تشکیل حوزه علمیه و تربیت طلاب و خدمت به ترویج مکتب اهل بیت علیهم السلام از مقامات ارزشمند آن عالم بزرگوار بود.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به برخی ویژگی های اخلاقی آیت الله کمالوند تاکید کرد: ایشان دارای ویژگی های اخلاقی بسیار جالبی بودند که مطالعه زندگی ایشان می تواند برای جامعه به خصوص جوانان ما درس بزرگی باشد.

وی با توجه به سابقه رفاقت و دوستی با آن عالم بزرگوار تاکید کرد: وقتی که با هم مشهد مقدس مشرف بودیم وقتی برای بنده، کسالتی پیش آمد در مدت بیماری، ایشان همه روز عصرها برای احوالپرسی و عیادت می آمدند و تواضع خاصی داشتند که جداً باید گفت حالات آن بزرگوار برای آقایان طلاب و مردم با ایمان، الگو و اسوه بود.

در ابتدای این دیدار مسئول ستاد بزرگداشت آن دانشمند مجاهد، گزارشی از برنامه های انجام شده ارائه داد.

انتهای پیام/

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات