مدیرکل میراث فرهنگی استان لرستان:

لرستان خبر: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: معاونت میراث فرهنگی این سازمان با همکاری فعالان هنری لرستان در طول ۱۰ روز آینده" گلونی" را ثبت ملی و مراتب آن را از طریق رسانه ها به اطلاع عموم می رساند.

به گزارش لرستان خبر از خرم آباد، محمدرضا امانی در همایش روز"گلونی" در قلعه فلک الافلاک خرم آباد اظهار کرد: گلونی نماد فرهنگ و لباس لری است و  قوم لر نماد گلونی را به عنوان یک میراث معنوی پاس می دارند و پیگیری های لازم را برای ثبت روز گلونی به نام آثار ملی ثبت می کنیم.

وی افزود: اگر بخواهیم هویت خود را حفظ و در برابر این شبیخون فرهنگی ایستادگی کنیم باید به فرهنگ غنی خود مراجعه و آن را در جامعه نهادینه کنیم‌.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه نامگذاری هر روزی در تقویم یک میراث معنوی است تصریح کرد: برای ثبت روز ملی گلونی در تقویم کشور باید پیشنهاد خود را در قالب یک طرح ارائه و از طریق قانونی عمل کنیم.

وی بیان کرد: معاونت میراث فرهنگی این سازمان با همکاری فعالان هنری استان در طول 10 روز آینده این نماد را ثبت ملی و مراتب آن را از طریق رسانه ها به اطلاع عموم می رساند.

شجاع دریکوند مشاور استاندار در امور اقوام نیز با بیان اینکه دولت تدبیر وامید به مسئله فرهنگ و هنر اقوام اهمیت فراوان می دهد اظهار کرد: تمام اقوام دنیا برای هویت خود می جنگند و کسی که فاقد هویت باشد در این دنیا جایی ندارد لذا ما باید نماد فرهنگ و هنر خود حفظ کنیم.

"گُلوَنی" در زبان لری به گونه‌ای از سربند یا روسری چهارگوش که معمولا از جنس ابریشم با نقش‌های سنتی است گفته می‌شود و بخشی از پوشش سنتی زنان لرستان محسوب می شود.


انتهای پیام/

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات