آیت الله سبحانی:

لرستان خبر روزی که هسته انقلاب در سرزمین ایران کاشته شد و استاد بزرگوار آیت‌الله العظمی حضرت امام خمینی‌(ره) پرچم آن را برافراشت و نظام را کاملا تهدید کرد، مرحوم کمالوند امام را یاری نموده و از نفوذ خود در پیشبرد انقلاب کاملا بهره گرفته که مشروح آن در تاریخ انقلاب بازگو شده است.

به گزارش لرستان خبر از خرم آباد، آیت الله جعفر سبحانی در پیامی به گرامیداشت پنجاهمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی حاج آقا روح الله کمالوند(ره) اظهار داشت: آیت‌الله کمالوند‌، فقیهی عالیقدر و حکیمی آگاه، انسانی که بار سفر بسته و به لقاءالله پیوسته ولی هنوز در دل‌ها جایگاه بزرگی دارد و پیوسته از او به نیکی یاد می‌کنند؛ نشانه آن است که وی از مردان صالح و بندگان مخلص خدا می‌باشد و این مطلب یک اصل قرآنی است که می‌فرماید " إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا(مریم / ۹۶)

در سال‌های ۱۳۵۰-۱۳۴۸ که به دعوت مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ مهدی قاضی رهسپار خرم‌آباد شدم، در نوع مجالس نام و خدمات مرحوم آیت‌الله آقای حاج آقا روح‌الله کمالوند، زینت‌بخش مجالس بود و دل‌ها به سوی او روانه بود و پیوسته از او به نیکی یاد می‌کردند و تنها عالمی بود در منطقه که نظام آن روز از او حساب می‌برد و مایه دلگرمی متدینان و روحانیون بود.

مرحوم آیت‌الله کمالوند در سال ۱۳۱۹ ه ق دیده به جهان گشود و تا سال ۱۳۴۰ ه ق در زادگاهش سپس در بروجرد به تحصیل پرداخته و سرانجام به حوزه علمیه اراک که به دست با کفایت آیت‌الله العظمی حایری تاسیس شده بود، پیوست و پس از انتقال حوزه علمیه اراک به شهرستان مقدس قم، وی همراه سایر دانش‌آموختگان آن حوزه به قم منتقل و تا سال ۱۳۶۶ق به تحصیل و تدریس پرداخت و فقه و اصول را از محضرت آیت‌الله حائری و معقول را از محضر حکیم مرحوم میرزا علی‌اکبر یزدی آموخته، آنگاه احساس کرد که باید به زادگاه بازگردد و به وظایف شرعی خود اشتغال ورزد.

آنگاه که آیت‌الله بروجردی در سال ۱۳۶۴ ق در قم رحل اقامت افکندند، مرحوم کمالوند نیز از خرم‌آباد به قم منتقل گشت و به تدریس سطح عالی و فلسفه صدرایی پرداخت و به امر آیت‌الله بروجردی جز هیئت ممتحنه دروس عالی بود. سرانجام دست تقدیر او را بار دیگر به زادگاه بازگردانید و نظر آیت‌الله بروجردی این شد که آن مرحوم به خرم‌آباد برگردد و به تاسیس حوزه و تربیت فضلا و طلاب بپردازد. وی برای تدریس در حوز تازه تاسیس از فضلا به نام آن روز حوزه علمیه قم مانند آیت‌الله حاج شیخ عباسعلی صادقی که امروز از استوانه علمی استان لرستان به شمار می‌رود، کمک گرفت و هم‌اکنون نهال به بار نشسته و جمع عظیمی را تربیت کرده است که امروز محور روحانیت به شمار می‌روند.

مرحوم آیت‌الله کمالوند در مسائل سیاسی و اجتماعی اندیشه بسیار بلند و واقع‌نما داشت و حتی در مسائل سیاسی و اجتماعی آیت‌الله بروجردی را کمک می‌کرد و اسناد آن هم اکنون در دسترس است.

روزی که هسته انقلاب در سرزمین ایران کاشته شد و استاد بزرگوار آیت‌الله العظمی حضرت امام خمینی‌(ره) پرچم آن را برافراشت و نظام را کاملا تهدید کرد، مرحوم کمالوند امام را یاری نموده و از نفوذ خود در پیشبرد انقلاب کاملا بهره گرفته که مشروح آن در تاریخ انقلاب بازگو شده است.

تجلیل از شخصیت‌های علمی که بسان شمع محفل ذوب شده و روشنی بخش اطراف خود شدند، علاوه بر این که نوعی وظیفه‌شناسی است، سبب می‌شود که نسل حاضر به روحانیت گرایش پیدا کند؛ زیرا با دیدگان خود می‌بیند که جامعه پس از سال‌ها از درگذشت عالمان، از خدمات آنان تقدیر و تشکر می‌کند.

اینجانب از راه دور با بسته‌ای از نخ، جزو خریداران یوسف شده و با این پیام، سپاس خود را از برگزار کنندگان این همایش تقدیم می‌دارم.

بنابر این گزارش گرامیداشت پنجاهمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی حاج آقا روح الله کمالوند(ره) در حال حاضر در سالن همایش های جهاد کشاورزی لرستان در حال برگزاری است.

پیام آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عالیقدر تقلید توسط حجت الاسلام قاسم متقی نیا امام جمعه موقت خرم آباد قرائت شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات