آیت الله حسینی بوشهری:

لرستان خبر: مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: همه احوال زندگی آیت الله کمالوند را نمی توان به تصویر کشید. آیت الله کمالوند روح خستگی ناپذیر تلاش عینی بود، در شرایط حکومت رضاخانی به خرم آباد برگشت و با کمک مردم لرستان جبهه قوی در برابر رضا خان ایجاد کرد.

به گزارش لرستان خبر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر چهارشنبه در همایش گرامیداشت پنجاهمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی حاج آقا روح الله کمالوند(ره) اظهار داشت: آیت الله کمالوند انسانی خدوم و برخوردار از ویژگیهای شاخص اخلاقی بود.

وی با طرح این سوال که اینگونه همایش ها را چرا برگزار می کنیم، عنوان کرد: زمانیکه خداوند متعال عالمان را تجلیل می کند و پیامبر نیز در مقام تکریم عالمان برمی آید و آنها را به عنوان سرمشقهای جامعه معرفی می کند این موضوع وظیفه و مسئولیت ما را سنگین می کند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه در قرآن بیش از ۸۰ بار در مورد تجلیل از علما سخن به میان آمده است، افزود: علما مقام شفاعت دارند و اگر مومنی یکساعت کنار عالمی بنشیند و نگاه آن عالم او را به یاد معاد بیندازد بهشت رفتن عالم قطعی است.

هنوز آیت الله کمالوند ها متولد نشده بودند که خداوند و پیامبر از آنها تجلیل کردند

وی با بیان اینکه هنوز آیت الله کمالوند ها متولد نشده بودند که خداوند و پیامبر از آنها تجلیل کردند، ادامه داد: علما سد استواری هستند که مقابل دشمنان می ایستند. مرزبانانی هستند که سینه سپر می کنند، شکنجه می شوند و به زندان می روند تا نام خدا و دین باقی بماند.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه ویژگی عالمان به خصوص آیت الله کمالوند خداترسی، خشیت توبه با مقام تعظیم خداوند است، یادآور شد: این عالمان هستند که نزد خداوند حساب باز می کنند. مسجد اعظم درست کردن و شاگرد تربیت کردن کافی نیست بلکه باید ببینید آنچه انجام داده اید چگونه انجام داده اید.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: آنچه که امروز و به خصوص در زمان غیبت کبری داریم از عالمان دین است. اگر عالمان در بین مردم نبودند مساجد ما نیز رونق نداشت، حیات معنوی ما در سایه عالمان دین است، آنها حیات معنوی ما را حفظ کرده اند وگرنه ما موجوداتی مادی بودیم.

بسیاری از بدعت ها را عالمان دین خنثی کرده اند

وی با بیان اینکه پیشرفت و کمال ما در سایه عالمان دین است، تصریح کرد: اگر علما نبودند شیعه هم نبود. علما آبرو گرو گذاشتند و پای مردم خود نشسته اند. اگر علما نبودند بعضی دین را وارونه به مردم نشان می دادند، بسیاری از بدعت ها را عالمان دین خنثی کرده اند، آنها روشنگری می کنند و در طول تاریخ با ظلم و فساد مبارزه ها کرده اند.

مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه مردم بی جهت سراغ فرزانگان و عالمان دین نمی روند چرا که آنها راهنما هستند، بیان داشت: آیت الله کمالوند در مقابل تصویب لایحه ایالتی ولایتی بسیار ایستاد که این امر نشان می دهد عالمان ما اهل تعارف نیستند و این کارنامه پرفروغ روحانیت ماست.

توطئه های دشمنان با یک سخنرانی رهبری نقش بر آب می شود

وی با بیان اینکه امروز مردم پشت سر رهبر معظم انقلاب قرار دارند چون می دانند رهبری در مقابل استکبار جهانی می خروشد، افزود: وزیر خارجه آمریکا می گوید ما ماهها تلاش می کنیم و علیه ایران برنامه ریزی می کنیم ولی با یک سخنرانی رهبری آنچه که رشته ایم پنبه می شود و این نشان دهنده عظمت روحانیت است.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه روح خدمت به مردم در علما وجود داشته و در خانه شان همیشه به روی مردم باز است، ادامه داد: علما مشکل گشای مردم هستند و خانه های آنها پناهگاه مردم است.

وی با تاکید بر اینکه روحانیت پس از پیروزی انقلاب اسلامی نباید آن مشی گذشته خود را کنار بگذارد، یادآور شد: روحانیت باید همواره پناهگاه مردم باشد. امروز دست علما باز است و مسئولان کشور همراه و همدل آنها هستند، امروز روحانیت بیشتر می تواند خدمت ارائه دهد.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: اعمال علما را بر امام زمان(عج) عرضه می کنند و آنها باید در مقابل امام زمان پاسخگو باشند و این یکی از دغدغه های عالمان دین ماست.

تواضع و بعد اخلاقی و محبوبیت آیت الله کمالوند در بین مردم

وی همچنین به ویژگیهای اخلاقی آیت الله کمالوند اشاره کرد و گفت: همه احوال زندگی آیت الله کمالوند را نمی توان به تصویر کشید. آیت الله کمالوند روح خستگی ناپذیر تلاش عینی بود، در شرایط حکومت رضاخانی به خرم آباد برگشت و با کمک مردم لرستان جبهه قوی در برابر رضا خان ایجاد کرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه آیت الله کمالوند در اصول هم مباحثه با امام(ره) بودند و در محضر عالمان وارسته زمان در قم تحصیل می کردند، یادآور شد: آیت الله کمالوند بعد از مدتی به محل زندگی خود برگشت و به کمک عشایر غیور لرستان جبهه قوی در برابر رضاخان ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه ایشان در کنار آیت الله بروجردی بودند و هم دستگاههای حکومتی از ایشان حساب می بردند و هم مردم حمایت می کردند، افزود: ایشان علما را از مناطق مختلف کشور برای مباحثه به استان دعوت می کردند و به انجام کارهای فرهنگی می پرداختند.

آیت الله حسینی بوشهری به تواضع و بعد اخلاقی و محبوبیت آیت الله کمالوند در بین مردم اشاره کرد و یادآور شد: طلاب خرم آبادی و لرستانی باید خوب تحصیل کنند تا به مردم و نظام خدمت کنند و مردمی را که در مناطق دوردست منتظر سیراب شدن از معارف اسلامی هستند را فراموش نکنند.

باید ظرفیت های بالقوه کشور را به بالفعل تبدیل کنیم

وی با بیان اینکه امروز جامعه ما نیاز به حضور عالمان دینی دارد زیر دشمن در صدد انتقام گیری از ماست، عنوان کرد: دشمن هم در جنگ تحمیلی و هم در تحریم ها شکست خورد، دشمن تصور می کرد در ماههای اول تحریم ما را به زانو درخواهد آورد اما اینگونه نشد.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه دشمن ابتذال فرهنگی در جامعه ما ایجاد کرد و شعارهایی مثل اختلاط زن و مرد را سرداد، افزود: امروز روحانیت و متدینین خیال نکنند که چون انقلاب پیروز شده نیازی به کمک آنها نیست چرا که رهبر معظم انقلاب نیاز به کمک و همراهی همه ما دارد.

مدیر حوزه های علمیه کشور یادآور شد: دولت نیاز به کمک دارد و اگر جایی مشکل و کمبودی است باید به صورت دلسوزانه و خیرخواهانه گوشزد شده و به گونه ای صحبت کرد که آنها احساس نکنند عده ای مقابل انها ایستاده اند.

وی عنوان کرد: در یک کلام باید ظرفیت های بالقوه کشور را به بالفعل تبدیل کنیم و این امر در گرو همراهی و همدلی مردم و مسئولان است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات