لرستان خبر گزارش می دهد

سربازان لرستانی به منظور دفاع از خاک کشور با گذشت از جان و مال خود در جبهه‌ها حاضر شدند و از جمله افتخارات آنها فتح شاخ شمیرانات به عشق خاک بود.

به گزارش لرستان خبر، به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر یکشنبه شب برنامه بازسازی عملیات فتح شاخ شمیران با همت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صنایع زرهی بنی‌هاشم و بنیاد شهید در محل تپه نورالشهدای شهر دورود برگزار شد.

براساس این گزارش، عملیات فتح شاخ شمیران از مراحل مقدماتی عملیات کربلای چهار بوده که در آن جمعی از بسیجیان و پاسداران شهرستان دورود در قالب گردان محرم و کربلا حضور داشتند و فرماندهی آن بر عهده شهید حاج اصغر لشنی از شهدای والامقام شهرستان دورود بوده است.

عملیات فتح شاخ شمیران در واقع نوعی خط‌شکنی و دستیابی به ارتفاعات منطقه به منظور تکمیل و تامین جناح چپ منطقه عملیاتی والفجر 10 بود که با رشادت‌های سربازان ایران اسلامی با موفقیت اجرا شد.

*اجرای عملیات‌های سنگین فتح شاخ شمیران و حاج عمران توسط نیروهای لرستان

درصد عمده سربازان گردان‌های حاضر در فتح ارتفاعات شاخ شمیران واقع در غرب کشور را سربازان استان لرستان و شهرستان دورود تشکیل داده بودند.

بهترین نیرو برای کوهستان و مناطق صعب‌العبور نیروهای لرستان بودند، چرا که از نظر موقعیت جغرافیای محل زندگی آنها با مناطق کوهستانی غرب کشور شباهت داشت و عملیات‌های سنگینی مانند فتح شاخ شمیران و حاج عمران به این نیروها اختصاص پیدا می‌کرد.

از خصوصیات مشهور گردان‌های دورود اجرای عملیات کوهستان در روز بود که به دلیل شجاعت بی‌وصف جوانان این خاک مشهور شده است.

*استقبال جوانان برای دفاع از خاک ایران

گردان محرم شهرستان دورود از گردان‌هایی بود که مورد استقبال بی‌نظیر جوانان این خطه به منظور حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل قرار گرفته بود و عمده نیروها را همین جوانان تشکیل می‌دادند.

در هشت سال دفاع مقدس از شهرستان دورود تعداد زیادی نیروی پاسدار و بسیجی در تیپ 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان و گردان‌های محرم و کربلا شهرستان دورود به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

رزمندگان این استان در قالب نیروهای آفند و پدافند در عملیات فتح ارتفاعات سخت شاخ شمیران حضور پیدا کردند و توانستند با قدمی استوار این ارتفاعات را از دست دشمن بعثی بیرون بیاورند.

در مراسم بازسازی عملیات شاخ شمیران که در شهرستان دورود صورت گرفت، حجت‌الاسلام حسین رجایی‌پور امام جمعه شهرستان دورود، بهمن واقعی فرمانده سپاه ناحیه شهرستان دورود و همچنین جمعی از بسیجیان و مسئولان ادارات شهرستان دورود حضور داشتند، حجت‌الاسلام هاشمی استاد حوزه و دانشگاه طی سخنانی در این مراسم با اشاره به دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: برای شرکت در مراسم بزرگداشت مقام شهدا باید از سوی شهدا و امام شهدا دعوت شد.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: وقتی که از امام خمینی (ره) سؤال شد، نیروهای شما در جنگ کجا هستند، فرمودند: سربازان من در بغل مادرانشان هستند و دیدیم که همان سربازان کوچک تبدیل به فرماندهان جبهه‌های جنگ شدند و چگونه توانستند علیه باطل به پیروزی دست یابند.

وی تصریح کرد: به همین سادگی نباید نام شهید برده شود، چراکه پشت نام هر یک از شهدا دریایی از معرفت نهفته است.

این راوی جبهه و جنگ اضافه کرد: خانم آدامز وقتی در یادمان شهدای شلمچه می‌خواست یادگاری بنویسد اشک ریخت و در دفتر یادگاری نوشت من نمیدانم به چه دلیل برای آنان که نمی‌شناسم گریه می‌کنم، ایرانیان تا قیامت مدیون شهدای خود هستند.

در پایان این مراسم عملیات فتح شاخ شمیران به طور نمادین توسط بسیجیان گردان امام حسین (ع) شهرستان دورود در تپه‌های نورالشهدا بازسازی شد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات