معاون سازمان میراثفرهنگی:

لرستان خبر: معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: قصد و توان لازم برای خرید خانه‌های تاریخی را نداریم، اما به کسی اجازه تخریب داده نمی‌شود و برای حفظ این خانه‌ها تلاش می‌کنیم.

به گزارش لرستان خبر، اسدالله درویش امیری شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد اظهار داشتوی افزود: بخشی از اماکن تاریخی در اختیار دولت است و سازمان میراث فرهنگی به مجلس و دولت پیشنهاد داده که هزینه حفظ و احیاء این اماکن از محل اعتبارات این سازمان‌ها و با نظارت سازمان گردشگری انجام گیرد.

 

درویش امیری عنوان کرد: از لرستان سه اثر قلعه فلک الافلاک، پل‌های تاریخی و دره خرم‌آباد در یونسکو در حال بررسی برای ثبت جهانی است.

 

وی با اشاره به خبر تخریب خانه شیخ فضل‌الله نوری گفت: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شدت با این مسئله مقابله می‌کند و تحت هیچ شرایطی اجازه تخریب این مکان داده نمی‌شود.

 

معاون امور حقوقی مجلس و استان‌های سازمان میراث فرهنگی افزود: براساس موادی از قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، سازمان میراث فرهنگی اجازه دارد اماکن تاریخی ثبت شده را با نظارت و طراحی سازمان میراث فرهنگی و حفظ ماهیت میراثی به منظور راه‌اندازی رستوران سنتی و اقامتگاه‌های تعریف شده به صورت مزایده به اشخاص متقاضی و بخش خصوصی واگذار کند.

 

این مسئول بیان کرد: در لایحه دولت، سازمان میراث فرهنگی در بهره‌مندی از صندوق توسعه ملی سهمی ندارد و با کمک مجلس صنعت گردشگری در کنار صنعت معدن و کشاورزی قرار گرفته است.

 

وی اضافه کرد: 32 هزار سایت ثبت شده تاریخی در کشور وجود دارد که هر کدام نیازمند اعتباراتی برای احیاء و مرمت است.

 

درویش‌امیری گفت: ما منادی گردشگری هستیم، 48 هزار گردشگر در کویر یزد داشته‌ایم، 14 میلیون مسافر به استان مازندارن وارد شدند، حال آن که استان لرستان در صنعت گردشگری و فرهنگ گردشگری کم‌توفیق بوده است.

 

وی افزود: بنا نیست سازمان میراث فرهنگی هتل‌سازی کند بلکه باید تلاش کنیم، بخش خصوصی برای ساماندهی هتل‌ها وارد عمل شود.

 

وی عنوان کرد: یک میلیارد و 150 میلیون گردشگر در دنیا جابه‌جا می‌شود، در حالی که ایران با دارا بودن قابلیتی بیش از 15 درصد تنها یک درصد از سهم گردشگری را دارا است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات